Cena nafte na svetskom tržištu je pala nakon dvodnevnog rasta jer je jači dolar ublažio optimizam u vezi s izgledima poboljšane kineske potražnje.
West Texas Intermediate fjučersi su pali na 88 dolara po barelu, dok je dolar porastao prvi put u poslednje tri sesije, čineći robu čija je cena izražena u toj valuti skupljom. To je zasenilo očekivanja o oporavku kineske potražnje nakon što je nacija izdala paket pomoći za svoje posrnulo tržište nekretnina i ublažila neka od svojih strogih ograničenja "Covid-Zero".
Povećanje kineske potrošnje sirove nafte moglo bi dovesti do daljeg zaoštravanja tržišta, koje se sledećeg meseca suočava sa sankcijama Evropske unije na tokove ruske nafte, a nakon što je savez OPEC+ pokrenuo ciklus smanjenja snabdevanja. Fjučersi su se oporavili u ovom kvartalu nakon kontinuiranog pada zbog zabrinutosti zbog usporavanja.
Fino podešavanje kineske politike "Covid-Zero" šalje snažan signal tržištu, rekao je Stephen Innes, upravljački partner u SPI Asset Managementu. Ipak, trgovci verovatno pokušavaju da pronađu ravnotežu između trenutnih blokada virusa i mekog pokretanja strategije, dodao je.
Kinesko korigovanje pravila za kovid znači da su gradovi smanjili masovno testiranje i pustili ljude iz karantinskih kampova, u skladu sa novim smernicama objavljenim prošle sedmice, a s daljim promenama koje će uslediti malim koracima, rekli su zvaničnici u subotu. Ipak, broj slučajeva virusa i dalje raste.
Cene
- WTI za isporuku u decembru pao je na 88,37 dolara po barelu u 14.08 u Singapuru.
- Brent za obračun u januaru pao je na 95,44 dolara po barelu.
Ministarka finansija Janet Yellen rekla je u subotu da je veoma verovatno da će sankcije EU naterati Rusiju da ponudi deo svoje sirove nafte po ceni koju su odredile SAD i njeni saveznici ako Moskva želi da spreči neka smanjenja snabdevanja. Evropa će petog decembra uvesti zabranu uvoza nafte iz mora.