Cene prirodnog gasa porasle su usred neizvesnosti oko planova Evropske unije da uvede privremeno ograničenje cena na uvoz.
Referentni holandski fjučersi su skočili čak 7,8 odsto, nakon tri sesije gubitaka. Evropska komisija je u ponedeljak nagovestila da bi druge mere za ograničavanje prekomernih promena cena mogle biti efikasnije od ograničenja.
Trgovci su pratili svaki potez pregovora o paketu za obuzdavanje krize. Strahovi da će se situacija pogoršati poslednjih nedelja su se ublažili zbog blagog vremena, priliva tečnog prirodnog gasa i skoro punog nivoa skladišta. Ipak, rizik od daljih poremećaja u snabdevanju i dalje ostaje, a temperature će pasti kako se zima približava, što će podstaći potražnju za grejanjem.
Političke prepirke oko gornje granice cena rizikuju odlaganje dogovora o hitnom paketu za obuzdavanje rastućih cena energije, smatraju diplomate EU. Planirano je da se ministri energetike iz Unije sastanu i pokušaju da postignu dogovor o predlogu, koji bi otvorio put za posebnu uredbu o ograničavanju cena, 24. novembra.
U međuvremenu, toplije vreme od uobičajenog zaustavilo je potražnju za grejanjem i odložilo povlačenje iz skladišta, koja su popunjena 95,3 odsto, prema Gas Infrastructure Europe. Prognoze pokazuju da će se temperature iznad prosečnih u severozapadnoj Evropi zadržati do kraja meseca.
Holandski gasni fjučersi u prvom mesecu, evropsko merilo, trgovale su se za 5,3 odsto više, po ceni od 115,50 evra po megavat-satu do 10.42 u Amsterdamu.
Slaba nada u EU o ograničenju cena
Izvršna vlast Evropske unije je nagovestila da ne vidi ograničenje cene uvezenog prirodnog gasa kao najbolje sredstvo za obuzdavanje energetske krize bez presedana i umesto toga predložila je plan koji bi povećao troškove tokom vremena.
Evropska komisija je u ponedeljak na sastanku sa predstavnicima nacionalnih vlada u Briselu predstavila svoju analizu mogućih akcija za obuzdavanje cena gasa, prema diplomatama EU koji su upoznati sa tim razgovorima. Lideri bloka su prošlog meseca pozvali izvršnu vlast EU da proceni set mera, uključujući koridor dinamičkih cena za transakcije sa gasom, i da donese zakonske predloge.
Zemlje predvođene Italijom, Poljskom, Belgijom i Grčkom snažno su se zalagale da ograniče cenu gasa, što uznemirava ekonomije i podstiče inflaciju dok region ulazi u zimu sa drastično smanjenim isporukama iz Rusije. Komisija, koja se ranije ove godine usprotivila tržišnoj intervenciji, pokleknula je pred pritiscima pre oktobarskog samita lidera, predlažući hitan paket koji bi otvorio put za regulaciju za ograničavanje skokova cena na TTF-u, čiji je glavni indeks reper za sav gas kojim se trguje na kontinentu.
Dok je procenu komisije kritikovala grupa nacija koje su tražile ograničenje cena, Holandija i Nemačka su podržale njenu analizu.
U pitanju je budućnost ekonomije bloka od 17 biliona dolara, koju energetska kriza preti da gurne u recesiju dok kompanije i potrošači otežavaju račune za visoku struju i gas. EU pokušava da uravnoteži zahteve više od polovine od svojih 27 zemalja da ograniči cene gasa sa potrebom da izbegne podrivanje svog jedinstvenog tržišta ili produbljivanje ekonomskih podela među državama članicama.