Cene prirodnog gasa u Evropi su pale zbog rastućih zaliha i uvoza tečnog prirodnog gasa (LNG), dok evropski lideri nastavljaju da traže načine da ublaže energetsku krizu.
Nivoi skladišta gasa u Evropi su sada puni oko 90 odsto, što je više nego prošle godine u ovo vreme, ali i dalje ispod zaliha u oktobru 2019. i 2020. godine, pokazuju podaci Gas Infrastructure Europe.
U međuvremenu, Evropska unija razmatra privremeno ograničenje cena gasa kako bi sprečila potencijalnu recesiju, iako još nije jasno kakav će mehanizam uzeti u obzir. Industrija je zabrinuta da bi takva intervencija mogla da ometa snabdevanje Evrope u trenutku kada treba da zameni tokove koji bi obično dolazili iz Rusije.
Evropski uvoz tečnog prirodnog gasa mogao bi skočiti za 45 do 50 odsto ove godine, navodi Bloomberg Intelligence. Međutim, LNG bi možda mogao da zameni samo oko 30 odsto isporuku gasa iz Rusije, rekli su analitičari BI Talon Custer i Patricio Alvarez u istraživačkoj belešci.
Ruski izvoz gasa u Evropu je smanjen nakon rata u Ukrajini koji je počeo krajem februara. Dok određene količine ruskog gasa još uvek prolaze kroz Ukrajinu, druge rute su zaustavljene, uključujući ključnu vezu Severnog toka sa Nemačkom.
Zima hladnija nego što se očekivalo bi ubrzala povlačenje iz skladišta, ostavljajući kontinent ranjivijim. Očekuje se da će temperature širom severozapadne Evrope pasti u drugoj polovini oktobra, rekao je prognostičar Maxar u izveštaju.
Holandski gas za prvi mesec, evropski standard, trgovao se 8,4 odsto niže po ceni od 161 evro po megavat-satu do 9.50 ujutru u Amsterdamu.