Cena nafte na svetskom tržištu se povukla kako je dolar nastavio da jača, a brojevi koji ukazuju na veće zalihe u SAD suprotstavili su se spekulacijama da će OPEC+ smanjiti proizvodnju.
West Texas Intermediate (WTI) pao je ispod 78 dolara po barelu, što je najniži nivo od početka januara, a ta vrednost dosegnuta je i u ponedeljak. Američka valuta je napredovala na rekordno visok nivo nakon što je visoki zvaničnik Bidenove administracije odbacio ideju da bi mogao postojati koordinisan globalni napor da se obuzda američka valuta.
Referentna američka sirova nafta ostaje na putu da zabeleži svoj prvi kvartalni pad posle više od dve godine zbog zabrinutosti da će globalno ekonomsko usporavanje uticati na potrošnju energije jer centralne banke povećavaju troškove zaduživanja kako bi ukrotile inflaciju. Goldman Sachs Group rekao je da su robe uhvaćene u negativnu povratnu petlju slabosti, navodeći faktore uključujući dolar.
Porast američke valute, podstaknut najagresivnijim rastom kamatnih stopa Federalnih rezervi od osamdesetih godina, čini robu po ceni u dolarima skupljom za većinu kupaca. Dalja povećanja stopa Feda su na planu, a kreatori politike, uključujući Jamesa Bullarda, ponavljaju svoju nameru da ukrote rastuće cene.
Cene:
- WTI za isporuku u novembru bio je za 1,4 odsto niži na 77,43 dolara po barelu na njujorškoj berzi u 6.18 sati u Londonu.
- Brent za novembarski obračun pao je 1,4 odsto na 85,10 dolara za barel na berzi ICE Futures Europe. Aktivniji decembarski ugovor pao je za 1,3 odsto na 83,79 dolara po barelu.
Pad cena nafte podstakao je spekulacije da će Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici smanjiti proizvodnju kako bi zaustavili povlačenje. Nafta je porasla za 2,3 odsto u utorak nakon što je Reuters izvestio da Moskva želi da grupa smanji proizvodnju za oko milion barela dnevno na sastanku petog oktobra. Brojne banke, uključujući UBS Group AG, takođe su tvrdile da bi alijansa mogla da smanji proizvodnju.
"Svako uzlazno kretanje cena usled smanjenja proizvodnje moglo bi da rizikuje reakciju na kolena jer bi stroži finansijski uslovi mogli na kraju da ograniče njihov rast", rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg u IG Asia Pte. "Ključna pokretačka snaga nastavlja da se vrti oko povećanja rizika od recesije."
Trgovci su takođe pratili napredak uragana Ian, za koji se očekuje da će se spustiti na zapadnu obalu Floride tokom dana. Pre toga, američke energetske kompanije zaustavile su oko 190.000 barela dnevno proizvodnje sirove nafte, oko 11 odsto američke proizvodnje u Meksičkom zalivu, prema vladinim podacima.