Neinstitucionalni investitori iz Japana se polako vraćaju u trgovanje valutama koje nose veliki rizik i prinos (takozvano "carry" trgovanje), kao što su meksički pezos i turska lira. Ponovnom okretanju trgovanju koje je bilo jedan od razloga pada na svetskim berzama od pre par nedelja doprineo je sporiji rast jena.
Kratke pozicije u jenu u odnosu na pezos i liru došle su na nivo od 2. avgusta, pokazuju podaci japanskog berzanskog operatera Click 365. Broj onih koji se klade na slabljenje jena u odnosu na pezos porastao je za 19 odsto na 67.808 od 5. avgusta, kada je taj broj u jednom danu pao za 47 odsto. Japanska valuta je naglo ojačala nakon odluke Banke Japana da podigne kamatne stope u zemlji.
Podaci iste berze pokazuju da je broj pozicija u liri porastao za četiri odsto na 655.539 u odnosu na 5. avgust. Pomenutog dana je broj opklada na jačanje lire pao za 17 odsto, a jen je došao na najviši nivo u poslednje vreme. Od onda je japanska valuta oslabila za oko tri odsto.
Opširnije
Japanski premijer najavio odlazak s funkcije
Jen je ojačao nakon ove vesti, a indeksi su imali mešovit učinak.
14.08.2024
Japanske akcije padaju nakon jačanja jena
Indeks Nikkei 225 pao je za 0,7 odsto na zatvaranju berze u Tokiju, dok je Topix skliznuo za 1,1 odsto.
08.08.2024
BOJ kaže da neće biti podizanja kamata dok se tržišta ne stabilizuju, akcije skočile
Jen je oslabio više od dva odsto u odnosu na dolar, a akcije su skočile odmah nakon njegovih komentara.
07.08.2024
Banka Japana povećala kamatnu stopu nekoliko sati pre sastanka Feda
BOJ je podigao referentnu stopu na oko 0,25 odsto, a saopšteno je i da će smanjiti svoj mesečni tempo kupovine obveznica.
31.07.2024
USDJPY:CUR
USD
145,6 JPY
cena na otvaranju
145,26
prethodna cena na zatvaranju
145,26
ovogodišnja zarada
3,1268%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
140,25 - 161,95
Japanski neinstitucionalni investitori su se zaduživali u jenima kako bi kupovali imovinu sa većim prinosima i druge valute sve dok Banka Japana 31. jula po drugi put ove godine nije podigla kamate. Ovo je ojačalo jen u odnosu na dolar. Mnoge pozicije "carry" investitora počele su da donose gubitke, a kako se često trgovalo i sa leveridžom, verovatno je aktiviran veliki broj poziva na marginu.
Povratak ovih investitora u "carry" trgovanje pokazuje da "je vreme zacelilo njihove rane", iako povratak ne ide naročito brzo jer "se investitori na tržište vraćaju oprezno, uz manje leveridže i niži rizik", rekao je Yoshio Iguchi iz brokerske kuće Traders Securities Co. iz Tokija.
Meksički pezos je bio naročito privlačan japanskim investitorima zbog razlike u kamatama u dve zemlje. Meksiko ima referentnu kamatnu stopu od 10,75 odsto, dok je referentna cena zaduživanja u Japanu tek 0,25 odsto. Jačanju pezosa često doprinosi i jačanje američke privrede, a kako je zemlja bogata sirovinama, i rast cene sirovina mu ide u prilog.
Referentna kamatna stopa u Turskoj je čak 50 odsto, a turske vlasti pokušavaju da vrate poverenje stranih investitora. Prema podacima sa japanske berze tri valutna para kojima se u Japanu najviše trgovalo od januara do jula bili su dolar-jen, pezos-jen i lira-jen.