BlackRock investicioni institut (BII) daje prednost privatnim kreditima u odnosu na javne, posebno uzimajući u obzir da su tradicionalni zajmodavci na oprezu zbog nestabilnosti u bankarskom sektoru, što otvara nove mogućnosti na tržištu finansija.
"Smatramo da bi privatni krediti mogli da pomognu da se ispuni praznina koja je nastala nakon što su banke povukle određene pozajmice i ponude prinose koji su privlačni investitorima", napisali su u ponedeljak u belešci stratezi BlackRocka koje predvodi Wei Li, dodajući da se prednost daje ugovorima na pet godina i duže.
Privatni krediti doživljavaju procvat otkad je, zbog kraha Silicon Valley Banka i udarca koji je pretrpeo Credit Suisse, došlo do zatezanja uslova kreditiranja. U Sjedinjenim Američkim Državama, neka od najvećih imena u oblasti privatnih investicija, među kojima su Apollo Global Management Inc., Blackstone Inc. i Carlyle Group Inc., okreću se ka otvaranjima dok su regionalni zajmodavci pod pritiskom, a pozajmice banaka na najnižem nivou od 2008. godine.
Opširnije
BlackRock zbog visoke inflacije napušta 60/40 portfelj
BlackRock Inc. napušta takozvani 60/40 portfelj u korist javnih i privatnih investicija, kao i obveznica čiji se udeo taktički menja zbog kamatnih stopa.
18.04.2023
BlackRock radi na prodaji 114 milijardi dolara HoV propalih banaka
Gigant za upravljanje imovinom će prodati 27 milijardi dolara hartija od vrednosti od Signaturea i 87 milijardi dolara od SVB, saopštila je Federalna korporacija za osiguranje depozita (FDIC).
06.04.2023
BlackRock misli da tržišta greše u vezi sa Fedom
Smanjenja moguća samo u slučaju pooštravanja uslova kreditiranja i recesije.
28.03.2023
Blackrock se u svim varijantama kloni od državnih obveznica
Kompanija se drži plana da izbegava dugoročne državne hartije od vrednosti pošto nivo duga raste, državno zaduživanje raste i inflacija dostiže povišene vrednosti.
13.12.2022
Prinosi za direktne pozajmice, koje čine podskup u oblasti privatnih kredita, porasli su na najviši nivo od 2016. godine do skoro 12 odsto, pokazuju podaci BlackRocka, dok su oni za američke visokoprinosne i investicione kredite pali sa nedavno dostignutih visina na skoro deset i šest odsto, respektivno.
"Ovi viši prinosi bi mogli bolje da konpenzuju investitorima rizike koji nam predstoje čak i nakon što se u obzir uzme niži kvalitet kredita", napisali su stratezi BlackRocka. "Okruženje nastalo zbog rasta kamatne stope i povećana konkurencija u sektoru depozita staviće pritisak na banke" i otvoriti prostor za nebankarske pozajmice i privatno kreditiranje, kažu oni.
Obim pozajmica na svetskom nivou - koji ukazuje na to koliko banke pozajmljuju kompanijama - opao je ove godine za 37 odsto, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg, nastavljajući tako pad koji je u 2022. iznosio 13 odsto.