Jenu malo fali da padne na najniži nivo u poslednje skoro 24 godine, dok se investitori klade na pad japanske valute koja se nalazi u teškoj poziciji.
Dolar-jen je porastao za 0,2 odsto na 134,56 na početku trgovanja u Aziji u četvrtak, što je manje od jednog jena od maksimuma od 135,15 koji je dostigao 2002. godine. Ovo je peti dan zaredom da vrednost jena pada, jer Banka Japana ograničava lokalne prinose kako bi podstakla odumiruću ekonomiju, dok američki ekvivalent raste zbog očekivanja u vezi sa rastućim kamatnim stopama.
"Na kraju krajeva, mislimo da sudbina jena zavisi uglavnom od monetarne politike u SAD i Japanu", napisao je u belešci James Reilly, ekonomista u Capital Economics. "Predviđamo da će jen pasti na 140 za dolar u narednim mesecima".
Japanska valuta nema dobrih izgleda ni protiv drugih valuta - pala je na najniži nivo u poslednjih od sedam godina i više, u odnosu na evro, nakon oštrog zaokreta Evropske centralne banke. Takođe, trguje se na najnižem nivou od 2015. u odnosu na australijski dolar, nakon povećanja stope u koja je premašila očekivanja.
Pored političkih uzroka, i nemilosrdni rast cena nafte takođe utiče na valutu jer je Japan uvoznik energije.
"S obzirom na to kakvim se cenama nafte trgovalo u poslednjih nekoliko meseci, trgovinski deficit Japana bi mogao da se poveća još više, što će izvršiti veći pritisak na dolar-jen", rekla je strateg Komonvelt banke Australije Carol Kong za Bloomberg TV. "Naša analiza pokazuje da bi jen potencijalno mogao da se trguje za preko 136 za dolar".
Ipak, jen nije izgubio sve svoje obožavatelje. Strateg Goldman Sachs Group Inc. Zach Pandl vidi dva široka scenarija u kojim jen jača - ili kada američka ekonomija uskoro uđe u krizu, ili zahvaljujući promeni ili intervenciji politike centralne banke.