Energetska kriza već mesecima izaziva potrese na brojnim tržištima i remeti mnoge planove, ali čini se da, makar zasad, na jedno nema gotovo nikakvog uticaja - rudarenje kriptovaluta.
Rudarenje već godinama trpi kritike zbog velikog utroška energije, ali čak i sada - kada svedočimo gotovo svakodnevnim turbulencijama na energetskim tržištima i rastu cena struje - kripto-aktivnosti ne posustaju. Naprotiv.
"Ukupan nivo aktivnosti je vrlo blizu istorijskog maksimuma, koji je dostignut u junu ove godine, tako da ne možemo još pričati o padu rudarske aktivnosti", kazao je za Bloomberg Adriju osnivač i izvršni direktor prve kripto-menjačnice u Srbiji ECD Aleksandar Matanović, malo pre nego što je taj maksimum prema podacima sajta Blockchain.com i - probijen sredinom meseca.
Opširnije
Ethereum promenio protokol - završen dugo očekivani 'Merge'
Najvažnija komercijalna kriptovaluta, ethereum, upravo je promenila protokol.
15.09.2022
Bankman-Fried iz FTX-a kaže da iza pada u kriptu stoji jačanje dolara
Monetarna politika i inflacija bili su glavni pokretači ovogodišnjeg pada cena kriptovaluta, kaže Sam Bankman-Fried iz FTX-a.
13.09.2022
Bitcoin može da padne na 15.000 dolara, upozorava hedž fond
Statistika o američkom tržištu rada povećava šanse za rast kamatnih stopa i slabljenje kriptovaluta.
04.09.2022
Kripto-kadar u Srbiji: Dominiraju dve grupe, zadržavaju ih i tokenima
Kripto-industrija u Srbiji i dalje je mlada, a postojeći domaći kadar uglavnom zadovoljava potrebe ovdašnjih firmi.
25.08.2022
Ipak, ističe da rast cena energenata u kombinaciji sa stagnacijom cena kriptovaluta, naravno, nikako ne odgovara rudarima na duže staze.
"Ako se takvi trendove nastave, verovatno da je realno da nivo rudarske aktivnosti malo padne", ocenjuje naš sagovrnik.
Izostanak profita ništa novo, iznenađenja mogu doneti restrikcije
Univerzalni trošak rudarenja ne postoji, naglašava on, napominjući da svaki rudar ima svoj trošak, koji dominantno zavisi od cene električne energije. A profitabilnost rudarenja je, istorijski gledano, uvek imala velike oscilacije, navodi.
"Iskusniji rudari su navikli na to da postoje periodi kad rudarenje nije profitabilno i ne očekujem značajniji pad aktivnosti rudara kao posledicu smanjene profitabilnosti", kaže Matanović.
Međutim, postoji jedan faktor koji bi mogao biti bitan.
"Sem povećane cene električne energije, nikako ne treba isključiti ni moguće restrikcije. Lako mogu da zamislim scenario u kom države privremeno zabranjuju određene aktivnosti (poput rudarenja kriptovaluta) kako bi izbegle restrikcije ili ih ograničile", navodi.
Prema njegovom mišljenju, nije nemoguće da će neke rudare to naterati na selidbu ili na okretanje ka proizvodnji struje kako bi sami sebe snabdevali električnom energijom. Zapravo, tako nešto se već desilo - prošlog meseca je jedna kompanija za rudarenje saopštila da će svoje operacije sa juga Norveške preseliti u severni deo zemlje. Naime, zbog većih hidropotencijala, struja je jeftinija u tom delu države, pa je računica jasna.
Utiče li rudarenje na cenu
"Rekao bih da cena više utiče na rudarenje nego obrnuto", procenjuje naš sagovornik.
Nekada je, podseća, trošak rudarenja ozbiljnije uticao na cenu bitcoina.
"Na primer, tokom 2010. izrudareno je više od 100 odsto novih bitcoina u odnosu na ono što je već postojalo - 2014. godine je izrudareno više od 20 odsto novih, tokom 2018. oko četiri odsto, a tokom ove godine će ukupan broj bitcoina u opticaju biti uvećan za nepuna dva procenta", kaže. Ovo nam, objašnjava Matanović, govori da na cenu mnogo više utiče raspoloženje vlasnika postojećih bitcoina nego rudari.