Istovremeno kada je ruski preduzetnik Igor Runets stekao postdiplomski stepen MBA (engl. Master of Business Administration) na Univerzitetu Stanford, 2017. godine, počeo je da gradi data centar za kripto-rudarenje u Sibiru. Bila je to hrabra opklada - verovao je da bi mu hladne zime i jeftina energija iz hidroelektrana jednog dana mogli doneti milione.
Njegova kompanija BitRiver uspela je da privuče klijente iz celog sveta, uključujući Sjedinjene Američke Države (SAD) i Kinu. Kako je bitcoin napredovao - cena mu je porasla za skoro 650 odsto u dve godine do novembra 2021 - rudarenje kriptovalute je postalo sve unosnije.
Sve se to promenilo kada je počeo rat u Ukrajini. Američko ministarstvo finansija je 2022, sankcionisalo BitRiver, poručivši da bi "ogromne farme servera" ove kompanije mogle da se koriste da pomognu Rusiji da unovči svoje prirodne resurse. Te godine rudari su se takođe borili sa širim padom na kripto-tržištu koji je obeležen kolapsom berze FTX Sama Bankman-Frieda.
Opširnije
Rusija najavila nezavisni platni sistem BRIKS-a, zasnovan na blokčejnu
Zemlje BRIKS-a će raditi na stvaranju nezavisnog sistema plaćanja zasnovanog na digitalnim valutama i blokčejnu, poručio je pomoćnik Kremlja Jurij Ušakov.
06.03.2024
Kako SAD vedre i oblače kripto-nebom?
Cena bitcoina skočila je za oko tri hiljade dolara otkako su američke Federalne rezerve smanjile troškove zaduživanja.
25.09.2024
Sui - kako je čedo Metinih bivših zaposlenih postalo novi kripto-hit
Blokčejn Sui koji su pokrenuli bivši zaposleni Mete nedavno je privukao veliku pažnju investitora.
22.08.2024
Kako pravilno čuvati ključeve za kriptovalute?
Prilikom kupovine i posedovanja kriptovaluta, (novi) vlasnik se odmah suočava sa pitanjem kako da ih zadrži.
15.09.2024
Sada, dve i po godine nakon što je Centralna banka Ruske Federacije predložila potpunu zabranu kriptovaluta, sve veći problemi sa prekograničnim plaćanjima zbog sankcija podstiču preokret Kremlja. Vladimir Putin je prošlog meseca potpisao zakon koji reguliše kripto-rudarenje i dozvolio prve korake za legalizaciju upotrebe kriptovaluta unutar Rusije, gde je prošle godine iskopano bitcoina u vrednosti od oko 3,5 milijardi dolara.
Runets (38) je opisao zakon kao istorijski trenutak, u objavi na Telegramu.
"Otvoriće se novi data centri i pojaviće se dodatna radna mesta", napisao je on, dodajući da će kripto-rudari u zemlji sada moći da skaliraju poslovanja brže i efikasnije.
Preduzetnik vredi 230 miliona dolara, prema Bloombergovom indeksu milijardera, na osnovu valuacija sličnih kompanija i kapaciteta BitRivera.
Studije na Stanfordu
Runet je tokom studija na Stanfordu naučio o kritpo-rudarenju, rekao je ranije, u neobjavljenim komentarima za Bloomberg 2022. godine, malo pre nego što je Kremlj poslao oklopne kolone u Ukrajinu. Njegovi drugovi sa Stanforda bili su među prvim klijentima BitRivera.
Runets je u početku svoju imperiju kripto-rudarenja usredsredio oko Bratska, grada u južnom Sibiru, gde se nalazi jedna od najvećih ruskih topionica aluminijuma. Kontroliše je EN+ Group International PJSC i crpi jeftinu energiju iz obližnje hidroelektrane te grupe. Sankcionisani milijarder Oleg Deripaska najveći je akcionar grupe.
Struja je ključni sastojak za kripto-rudarenje, a duge i hladne zime u Bratsku prirodno održavaju servere njegovih data centara hladnim.
S vremenom je sistem BitRivera narastao na 15 data centara sa 533 megavata kapaciteta i više od 175.000 servera, navodi se na njihovoj veb-stranici. Kompanija se sama ne bavi rudarstvom, već samo pruža opremu i tehničke usluge. Klijenti im plaćaju po jedinici snage za kripto-rudarenje, uz druge troškove poput održavanja mašina.
Runets, čije poslovanje i dalje sankcioniše američko ministarstvo finansija, odbio je da komentariše ovu priču.
Kripto-rudarenje u Rusiji je napredovalo poslednjih godina - čak i pre Putinovog dekreta, kojim je legalizovana dotad neregulisana industrija. Još veći podsticaj došao je kada je Kina, nekada najveći centar za rudarenje bitcoina na svetu, izdala opštu zabranu kripto-rudarenja 2021. godine, što je mnoge rudare oteralo na druga mesta, među kojima je i Rusija.
Trenutno Rusija ima oko 2,5 gigavata kapaciteta, prema podacima ruskog rudarskog udruženja.
Utrkivanje na svetskom nivou
Vitalij Boršenko, suosnivač rivalske rudarske kompanije BitCluster, bio je oprezniji u pogledu novih propisa nego Runets. Iako to može omogućiti Rusiji da postane najveći kripto-rudar na svetu, nadmašivši SAD, postoji mnogo izazova koji će morati da se razrade, kao što je jeftino finansiranje za kupovinu opreme za rudarenje i sprovođenje novih propisa, rekao je on.
Runets - čija je kompanija po prihodima najveći nacionalni pružalac usluga u domenu data centara za kripto-rudarenje, prema procenama ruske medijske kuće RBC - trebalo bi da bude jedan od onih koji su najviše dobili time što se situacija u zemlji po pitanju kripta menja, imajući u vidu obim njegovog poslovanja. Prema procenama pomenute medijske grupe, prihod BitRivera povećan je za skoro 60 odsto prošle godine.
Legalizacija rudarenja može pomoći Rusiji da ublaži svoje probleme sa plaćanjem, uzrokovane sankcijama, smatra Lauren Lin, direktorka poslovnog razvoja u kompaniji za usluge kripto-rudarstva Luxor Technologies.
"Taj potez Rusije menja svetski pejzaž digitalne imovine, nudeći i rizike i mogućnosti u pogledu međunarodnih finansija, korišćenja energije i uticaja na svetsku dinamiku rudarenja", rekla je ona.