Ether, druga najveća kriptovaluta po tržišnoj kapitalizaciji, izgubila je svoj sjaj u poslednjih nekoliko godina. Dok je pre nekoliko godina obećavala da će nadmašiti tržišnu kapitalizaciju bitcoina, dogodilo se upravo suprotno.
Cena ethera u poređenju sa bitcoinom pada neprekidno od novembra 2021. godine, kada je kripto-tržište bilo na vrhuncu bikovskog trenda, a kriptovalute postavljale nove rekorde. Krajem novembra 2021. godine odnos vrednosti bitcoina i ethera bio je približno 12, što znači da je za svaki bitcoin trebalo izdvojiti 12 ethera. Sada se taj odnos kreće oko 41,5.
Još pre nekoliko dana odnos je iznosio nešto manje od 45 ethera za jedan bitcoin, ali cena ethera je u sredu značajno porasla. U jednom danu porasla je za približno osam odsto i dostigla 2.043 dolara za ether u vreme pisanja članka. Cena bitcoina se u sredu kretala oko 84.600 dolara za bitcoin.
Skrivena napetost u kripto-industriji ponovo je izbila na površinu, nakon što je Trump potpisao dugo očekivanu naredbu kojom se stvara strateška rezerva bitcoina, ali i drugih tipova digitalne imovine.
07.03.2025
Propuštena prilika za ether
"Ether se u ovom ciklusu kriptovaluta pokazao kao jedno od najvećih razočaranja", kaže Domen Kregar, analitičar brokerske kuće Ilirika i dobar poznavalac kripto-tržišta.
Za razliku od većine kriptovaluta koje su nedavno dostigle nove istorijske rekorde, ether to nije uspeo.
"Tokom korekcije 2022. godine držao se relativno dobro u poređenju sa drugim većim i etabliranim kriptovalutama. Te godine je ether izgubio dobrih 67 odsto vrednosti, dok je bitcoin kao najveća kriptovaluta izgubio dobrih 64 odsto", objasnio je Kregar za Bloomberg Adriju.
Obično alternativne kriptovalute u vreme korekcije padnu znatno više nego bitcoin. "Kao poređenje, solana je iste godine izgubila čak 94 odsto vrednosti, iako je njen pad delimično bio posledica kolapsa berze FTX", kaže Kregar.
Koji su razlozi pada popularnosti ethera
Za razliku od većine kriptovaluta koje su nedavno dostigle nove istorijske rekorde, ether to nije uspeo. U decembru prošle godine trgovao se po ceni od 4.100 dolara, dok je njegov istorijski rekord od 4.900 dolara dostignut u novembru 2021. godine. Šta se dogodilo?
Domen Kregar iz Ilirike navodi četiri razloga: visoke transakcione troškove Ethereum mreže, fragmentaciju korisnika zbog nadgradnje blokčejna sa takozvanim slojem dva (engl. layer two), stalni prodajni pritisak fondacije Ethereum i pad uticaja suosnivača kriptovalute Vitalika Buterina. Mit o njegovoj genijalnosti je u poslednje vreme donekle izbledeo, kako kaže Kregar.
"Biće zanimljivo videti da li ether može da preokrene trend i ponovo preuzme primat među alternativnim kriptovalutama", kaže analitičar Domen Kregar.
Dugo je važilo da je ether jedina kriptovaluta koja bi mogla da prestigne bitcoin, kaže Domen Kregar - dok je bitcoin važio za čuvara vrednosti zbog ograničene maksimalne količine novčića, ether je u kripto-svet uveo upotrebnu vrednost i postavio temelje za većinu inovacija u oblasti kriptovaluta.
Ether se nije pozicionirao na vrhu
Scenario prema kojem bi ether po tržišnoj kapitalizaciji nadmašio bitcoin (takozvani "flippening"), danas deluje prilično daleko od realnosti, smatra Kregar. "Biće zanimljivo videti da li ether može da preokrene trend i ponovo preuzme primat među alternativnim kriptovalutama."
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Uspešno ste se prijavili.
Strukturni pad ethera će se verovatno nastaviti, pisala je investiciona banka Standard Chartered u izveštaju objavljenom ove nedelje i snizila ciljnu cenu za kraj 2025. godine za drugu najveću kriptovalutu na svetu.
Standard Chartered očekuje da će ether na kraju godine dostići 4.000 dolara, što je znatno manje od prethodne prognoze od 10.000 dolara. Uz to, banka očekuje da će odnos vrednosti ethera i bitcoina do kraja 2027. godine pasti na 0,015, što je najniži nivo od 2017. godine.
"Ether je na raskrsnici", piše u izveštaju koji prenosi veb-portal Coindesk. Iako "još uvek dominira po više kriterijuma", ta dominacija već neko vreme slabi.
Trumpovi ponovni napadi na američku centralnu banku, uključujući dosad najdirektnije pretnje o smeni predsednika Feda Jeroma Powella, dodatno su zaoštrili tenzije.
Uprkos globalnim trgovinskim tenzijama i uticaju američke politike, tržišta zemalja Adria regiona pokazuju iznenađujuću otpornost i potencijal za dugoročni rast
Evropski indeks Stoxx 600 ojačao je za 0,7 odsto, podstaknut vestima o spajanjima i akvizicijama, nakon što je Mediobanca ponudila 6,3 milijarde evra za preuzimanje sektora upravljanja imovinom italijanskog osiguravača Assicurazioni Generali.
Trumpovi ponovni napadi na američku centralnu banku, uključujući dosad najdirektnije pretnje o smeni predsednika Feda Jeroma Powella, dodatno su zaoštrili tenzije.
Oporavku japanskog tržišta doprinela su i očekivanja da bi pregovori mogli da dovedu do smanjenja američkih carina na uvoz iz Japana, što bi ublažilo strahovanja od ekonomskih posledica Trumpove politike.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.