Prodor kripta u engleski fudbal se nastavlja, osiguravajući nov priliv novca novac za klubove, dok se pooštravaju propisi protiv sponzorisanja igara na sreću, ključnog izvora prihoda koji će uskoro nestati.
Kripto-kompanije potrošile su rekordnih gotovo 130 miliona funti (170 miliona dolara) na ugovore za sezonu Premier lige 2024/2025, prema sportskoj sponzorskoj agenciji SportQuake. Taj iznos će se verovatno povećati jer se tokom sezone često najavljuju nova partnerstva.
Ovaj rast odražava oporavak tržišta od mnoštva kolapsa kompanija za digitalnu imovinu 2022. i pada vrednosti kriptovaluta. Nakon tog lošeg publiciteta, veze s fudbalom su pokušaj ponovne izgradnje brendova i legitimiteta, posebno među individualnim ulagačima koje odbijaju skandali visokog profila i priče o usponu i krahu.
Opširnije
Kripto i fudbal ne idu zajedno - sada imamo i dokaz za to
Uz svoje ogromne tekuće troškove, uključujući zarade igrača, fudbalski klubovi uvek traže nove izvore prihoda.
15.01.2023
Cristiano Ronaldo najavio NFT kolekciju na Binanceu
Trenutni napadač saudijskog kluba Al Nassr proširuje svoju kolekciju NFT-jeva, a predstojeća kolekcija je prikladno nazvana "ForeverCR7: The GOAT".
03.07.2023
Izgleda da fudbal ostaje muški sport: slaba ulaganja u ženske timove
Samo devet odsto ispitanika navodi da je fudbal sport koji je prikladan za devojčice.
05.10.2024
Everton preuzima vlasnik fudbalskog kluba Roma
Američki milijarder Dan Friedkin i vlasnik Evertona Farhad Moshiri postigli su dogovor o preuzimanju tokom vikenda.
23.09.2024
Za klubove Premier lige koji se bore s ograničenjima kockanja, kripto je prilika za otvaranje novog izvora prihoda. Takozvana "gig-to-gig" zabrana, koja sprečava reklame kladionica na televiziji tokom utakmica, uvedena je 2019. godine. Od sredine 2026. klubovi će morati da uklone sponzore kladionice s prednje strane svojih dresova.
Kripto-sponzorstva u Premier ligi rekordna: kompanije se pozicioniraju u sportskom sektoru, dok se ograničenja protiv kockanja pooštravaju
"Postoji pravi pomak prema ograničavanju vidljivih sponzorstava kockarnica", rekao je Daniel McDonagh, partner u britanskoj advokatskoj kompaniji Charles Russell Speechlys Llp. "Postoji podsticaj za fudbalske timove da počnu da traže nove vrste sponzorstava jer je to bio prilično profitabilan izvor - najveća industrija koja ulaže novac u sport."
Veliki ugovori takođe se sklapaju širom kontinenta, pa se kompanije prvi put povezuju s fudbalskim ligama. Nova partnerstva za 2024. uključuju kripto-berzu Kraken, koja sponzoriše Tottenham Hotspur, Atlético Madrid i RB Leipzig.
Crypto.com, koji takođe poseduje prava na imenovanje Grand Prixa Formule 1 u Miamiju i arene u Los Angelesu ranije poznate kao Staples Center, objavio je u avgustu da će sponzorisati turnir UEFA Lige prvaka do 2027. godine. OKX, još jedna menjačnica, prošle godine je produžila ugovor s Manchester Cityjem, aktuelnim prvakom Premier lige.
Britanski kripto-propisi promenili su se poslednjih godina, a marketinška pravila su pooštrena 2023.
Ali kod sportskih ugovora fokus je na opsežnoj promociji brenda, poput logotipa preduzeća na ogradi uz teren, plakata na stadionima i natpisa na dresovima igrača. Nezamenljivi tokeni (NFT) - digitalni kolekcionarski predmeti pohranjeni na blokčejn mreži - izuzeti su od pravila britanske promocije. Sponzori mogu postati "kripto i web3 partneri" klubova, nudeći takmičenja, pristup utakmicama iza kulisa i ekskluzivni sadržaj.
Prema rečima Matta Housea, izvršnog direktora Sportquakea, u prošlosti je bilo malo opreza oko poslova zbog regulatornih mera, ali to se promenilo i kompanije su sada "zadovoljne onim što mogu da učine".
Kako je dodao, brendovi poručuju agencijama: "Premier ligu ćemo koristiti samo za prenošenje poruke brenda, a ne za guranje poruka direktne prodaje".
Međutim, saradnja s kripto-kompanijama nije bez rizika. Francusku kompaniju za NFT Sorare, koja je sklopila četvorogodišnji ugovor s Premier ligom za igru "fantasy footballa" 2023, regulatori optužuju za navodno pružanje nelicenciranih usluga kockanja. Kompanija negira takve tvrdnje.
Nestabilnost i skandali koji okružuju kripto-sektor takođe utiču na uslove fudbalskih partnerstava. Dok sponzori iz dugotrajnijih ili renomiranih sektora mogu da plate ugovore tokom vremena, novi učesnici - posebno oni u kripto-sektoru - često moraju da plate unapred, prema advokatima Charles Russella.
Ugovori takođe mogu da sadrže standardne klauzule o značajnoj povredi reputacije, koje dopuštaju klubovima da se povuku iz ugovora ako se ugled kompanije znatno pogorša.
Za dodatnu zaštitu, nosioci prava mogu da zatraže akreditiv ili jamstvo od banke ili matične kompanije kako bi osigurali posao.
Prvoligaški klubovi još nisu potpuno odustali od industrije igara na sreću. Bournemouth, Crystal Palace i Aston Villa su među ekipama koje će ove godine potpisati nove ugovore o dresovima s kockarskim kompanijama, uprkos predstojećoj zabrani.
Ali kako se to prvo mesto oslobađa, kripto-kompanije bi mogle biti spremne da nadograde svoje postojeće ugovore. Njihovo se sponzorstvo postepeno uvodi u fudbalske lige. Istorijski gledano, blokčejn kompanije radije su trošile na veće ugovore u sportovima poput Formule 1, gde je potencijal za privlačenje bogatih pojedinaca mnogo veći.
Ali nakon dve godine turbulencija u industriji i dok kompanije traže načine za promovisanje svojih brendova, niže cene u fudbalu postaju sve privlačnije.
Arkham Intelligence, kompanija za analizu podataka u blokčejnu, potpisala je u julu ugovor na dve sezone s turskim timom Galatasaray. Potrošiće 1,8 miliona evra (dva miliona dolara) po sezoni na ugovor, stičući tako pravo stavljanja svog loga na rukave dresova.
To je "jeftin i delotvoran način" testiranja tržišta, rekao je izvršni direktor Arkhama Miguel Morel. Ako se isplati, tada bi Arkham razmislio o trošenju više za premijum mesto.
"Kada pokušavate da uđete na tržište, fudbal nudi zaista veliku vrednost u smislu broja ljudi koji su izuzetno zainteresovani za sport u poređenju s količinom novca", rekao je Morrell.