Nakon objave najnovijih podataka o potrošačkim cenama u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), koji su pokazali da je inflacija u septembru ubrzala drugi mesec uzastopce, cene dve vodeće kriptovalute, bitcoina i ethera, reagovale su negativno.
Indeks CPI, koji meri stopu cena potrošačkih proizvoda, pokazao je za septembar rast inflacije od 3,7 odsto na godišnem nivou i rast od 0,4 odsto na mesečnom nivou, što je malo više od predviđanja analitičara. Bazni CPI porastao je za 0,3 procenta na mesečnom nivou i za 4,1 odsto međugodišnje.
Iako je cena bitcoina s trenutnih 26.627 dolara u minusu na dnevnom nivou za 0,08 odsto, na nedeljnom nivou se beleži pad od 3,18 procenata. Za razliku od bitcoina, ether je u prethodna 24 sata opao za 1,51 odsto, dok je na nedeljnom nivou u minusu od 5,43 odsto.
Opširnije
Američki regulator tužio bivšeg šefa propale kripto-firme Voyager
Bivši izvršni direktor Voyager Digitala prekršio je pravila o derivatima dok je bio na čelu tog kripto-zajmodavca, kažu regulatori.
13.10.2023
Vrednost tržišta stejblkoina pala na najniži nivo u više od dve godine
Naširoko hvaljeno uvođenje stejblkoina od strane PayPala nije znatnije doprinelo tome da se zaustavi slabljenje te grane digitalne imovine.
09.10.2023
Kripto-sektor u trećem kvartalu prikupio najmanje novca od 2020.
Kripto-kompanije su u trećem kvartalu 2023. prikupile 2,1 milijardu dolara.
07.10.2023
Sudske bitke u kripto-industriji usmeravaće cenu bitcoina
Za kripto-industriju 2023. godina dolazi sa novim izazovima.
07.10.2023
Kako navodi popularni analitičar James V. Straten, kratkoročno posmatrana cena bitcoina pala je ispod donje granice podrške od 27.800 dolara, što znači da su investitori kao celina trenutno u stanju neto gubitka.
Indeks nekretnina, koji čini oko trećinu indeksa potrošačkih cena, porastao je za 0,6 odsto u mesec dana i za 7,2 odsto u odnosu na prošlu godinu. Troškovi energije porasli su za 1,5 odsto, uključujući povećanje cena benzina od 2,1 odsto i loživog ulja od 8,5 odsto, dok je hrana porasla za 0,2 procenta treći mesec za redom. Na 12-mesečnom nivou troškovi hrane porasli su za 3,7 odsto, uključujući povećanje od šest procenta za hranu van kuće, dok su troškovi energije bili niži za 0,5 odsto.
Cene usluga u koje nisu uključene energetske usluge - koje se smatraju ključnim za dugoročniji smer inflacije - takođe su zabeležile rast od 0,6 odsto. Cene vozila kretale su se dosta volatilno, pri čemu su nova vozila porasla za 0,3 procenta, a polovna pala za 2,5 odsto. Cene polovnih vozila, koje su bile veliki pokretač inflacije u prvim danima pandemije kovida 19, pale su za osam odsto u odnosu na prošlu godinu.