Suosnivač i bivši izvršni direktor kompanije Voyager Digital Ltd. prekršio je pravila o derivatima dok je bio na čelu kripto-zajmodavca, što je dovelo do njegovog bankrota i gubitaka klijenata od 1,7 milijardi dolara, tvrde američki regulatori.
Komisija za trgovinu robnim fjučersima (engl. Commodity Futures Trading Commission - CFTC) podnela je tužbu protiv Stephena Ehrlicha američkom saveznom sudu u Njujorku, tvrdeći da su on i Voyager "prevarno tražili učešće i upravljali platformom za trgovinu i čuvanje digitalne imovine". Agencija je optužila firmu da je namamljivala kupce obećanjima o povratu od čak 12 odsto na određene kripto-novčiće i davala pogrešne izjave o bezbednosti platforme.
Time je Voyager omogućio milijarde dolara vredne transakcije koje su uključivale digitalnu imovinu koja se tretira kao roba, uključujući bitcoin i USD coin Circlea, prema navodima CFTC-ja.
Opširnije
Propali kripto-broker Voyager može da počne da vraća novac korisnicima
Neuspela brokerska kuća za kriptovalute Voyager Digital dobila je sudsko odobrenje da počne da gasi svoje poslovanje.
18.05.2023
Binance US raskinuo dogovor o kupovini bankrotiranog Voyagera
Do raskida je došlo manje od nedelju nakon što su federalni regulatori odustali od napora da zaustave taj posao na sudu.
26.04.2023
Bankman-Fried se opire svedočenju u slučaju bankrota Voyagera
Sam Bankman-Fried se opire naporima da ga nateraju da svedoči u slučaju bankrota kripto-zajmodavca Voyager Digital Ltd.
22.02.2023
Voyager je bio jedna od domina koja je pala u kripto-haosu 2022. Industrija se još oporavlja od nemira koji su kulminirali kolapsom giganta za trgovinu kriptom FTX. Krivično suđenje suosnivaču FTX-a Samu Bankman-Friedu počelo je prošle nedelje u Njujorku.
Odvojeno, Ehrlicha je tužila i Federalna trgovinska komisija (engl. Federal Trade Commission - FTC) zbog navodnih lažnih tvrdnji o dostupnosti zaštite Federalne korporacije za osiguranje depozita (engl. Federal Deposit Insurance Corp.) upućenih bivšim korisnicima Voyagera. FTC je u četvrtak saopštio da je Ehrlich uveravao klijente da su njihovi depoziti sigurni čak i kada se firma približavala bankrotu.
Ehrlich je izjavio da je "ogorčen i duboko užasnut" optužbama CFTC-ja i FTC-ja i da je korišćen kao "žrtveni jarac za loše postupke drugih". On je dodao da se raduje što će biti opravdan na sudu. Ehrlich je dodao da su on i njegov tim u Voyageru uvek blisko sarađivali sa regulatorima.
"Duboko sam uznemiren gubicima koje su pretrpeli korisnici i kreditori Voyagera zbog ponašanja drugih u kripto-industriji", rekao je on.
Voyager se nagodio sa agencijom i pristao na trajnu zabranu rukovanja imovinom korisnika uz priznavanje ili negiranje optužbi. Predstavnik Voyagera nije dao komentar.
Bloomberg je ranije izvestio da su istražitelji CFTC-ja zaključili da je Ehrlich prekršio pravila agencije i da je advokat koji je upravljao gašenjem Voyagera potpisao nagodbu sa FTC-jem.
'Prekomerni rizici'
CFTC je u četvrtak optužio Ehrlicha i Voyagera za davanje lažnih izjava kako bi podstakli klijente da čuvaju i ne povlače svoju imovinu.
"Iza kulisa, po Ehrlichovom uputstvu i odobrenju, Voyager je preuzeo prevelike rizike sa imovinom korisnika", navodi agencija. "Nesmotreni transferi Voyagera doveli su do njegove smrti."
Voyager je podneo zahtev za bankrot u julu 2022, pozivajući se na nestabilnost na kripto-tržištima i kolaps Three Arrows Capitala, hedž-fonda koji nije uspeo da vrati zajam od više od 650 miliona dolara od Voyagera.
CFTC je saopštio da je Voyager preneo imovinu klijenata vrednu više od 650 miliona dolara u hedž-fond digitalne imovine - koji su oni nazvali "Firma A". Kompanija je izvršila transakciju, uprkos upozorenjima o visokom riziku i nedovoljno dobrom uvidu u finansije hedž-fonda.
Regulatorni organ je poručio da je firma A odbila da dostavi bilo kakve finansijske izveštaje, već je poslala pismo od jedne rečenice pod nazivom "AUM pismo", tvrdeći da je tu navedena neto vrednost njihove imovine, bez ikakve prateće dokumentacije. AUM je skraćenica za "imovinu pod upravljanjem" (engl. assets under management).