Broj prevara i krađa prilikom korišćenja kriptovaluta nije se značajno smanjio, uprkos padu cena digitalne imovine zbog direktnih uticaja kripto-zime, te brojnih kolapsa institucija iz sveta finansija i blokčejna. U najboljem slučaju, ta pojava je ostala u srazmeri sa prethodnim godinama.
Više od 13 milijardi dolara izgubljeno je zbog zloupotrebe decentralizovanih finansija (DeFi) u 2022. godini, objavila je vodeća blokčejn analitička korporacija za prevenciju kripto-kriminala TRM Labs u svom detaljnom izveštaju pod nazivom "Ilegalni kripto-ekosistem" (engl. Illicit Crypto Ecosystem Report) u kom se govori o nezakonitim aktivnostima i kripto-kriminalu u prethodnoj godini. Od toga je 7,8 milijardi izgubljeno putem raznih piramidalnih i Poncijevih shema, dodatnih 1,5 milijardi izgubljeno je putem dark-veba, a preostalih 3,7 milijardi otpalo je na kripto-hakerske napade.
U 2022. ukradeno je 3,7 milijardi dolara više u odnosu na prethodnu godinu, u više od 175 različitih incidenata, od kojih je svaki rezultovao prosečnim gubitkom investitora od 20 miliona dolara. Vredno je napomenuti da su se pametni ugovori, koji su bili glavna meta DeFi delovanja u 2021. godini, poboljšali sa "samo" oko 10 odsto kibernetičkih napada u 2022. godini.
Opširnije
Zašto kripto-kompanije i Wall Street žude za spot bitcoin ETF-ovima
Investitori koji žele da se klade na bitcoin uskoro bi mogli imati više opcija pred sobom.
15.07.2023
XRP prodat široj javnosti nije HoV, ocenio sud u SAD
Novčić kompanije Ripple Labs Inc. je hartija od vrednosti kada se prodaje institucionalnim ulagačima, ali ne i široj javnosti.
14.07.2023
Direktor Celsiusa još jedan u nizu optuženih za kripto-prevare
Bivši generalni direktor bankrotiranog kripto-zajmodavca Celsius Network optužen je za prevaru.
13.07.2023
Standard Chartered: Bitcoin bi mogao da učetvorostruči cenu u 2024.
Standard Chartered jača svoje optimistično predviđanje za bitcoin, ciljajući na čak 120.000 dolara do kraja 2024. za novčić.
11.07.2023
Piramidalne i Poncijeve sheme činile su 7,8 milijardi dolara izgubljene vrednosti, gde su najviše pogođeni lakoverni ulagači. Vodećih deset piramidalnih shema činilo je 54 odsto ukupnog iznosa od 7,8 milijardi dolara.
Tri najveća gubitnika u 2022. godini bili su Forsage, Trade Coin Club i Bitconnect.
Oko 40 odsto piramidalnih shema u 2022. dogodilo se na mreži Tron, uglavnom uključujući stabilnu kriptovalutu tether (USDT). Izveštaj se takođe dotiče iznosa uključenih u nezakonite transakcije, koje su generisale samo oko 1,5 milijardi dolara prihoda, što je daleko manje od iznosa generisanog direktnom prevarom.
Prilikom analize ilegalnih radnji i korišćenja Poncijeve sheme, analitičari TRM-a uključili su video i foto-materijal koji je uključivao eksplicitne seksualne sadržaje. Kripto-imovina vredna tri miliona dolara uključivala je materijal o seksualnom zlostavljanju i iskorišćavanju dece. Na kraju se ispostavilo da je dve trećine transakcija od ukupnog broja ukradeno od prevaranata koji su nudili fotografije i video-materijale koji ne postoje, što je klasičan oblik prevare.
TRM Labs je takođe identifikovao više grupa koje u Pakistanu i Tadžikistanu podržavaju Islamsku državu, a koje prikupljaju destine hiljada dolara u kriptovalutama za širenje propagande i regrutovanje boraca. Tokom 2022. godine, TRM Labs je primetio značajan rast upotrebe blokčejna Tron među terorističkim grupama i povezanim kampanjama prikupljanja sredstava. Ogromna većina tih aktera prikupljala je donacije u stabilnoj kriptovaluti tether. Među subjektima za finansiranje terorizma koje je pratio TRM Labs, u 2022. došlo je do povećanja od 240 odsto u odnosu na prethodnu godinu u korištenju tethera, dok je za 78 odsto porasla upotreba bitcoina.