Imovina za koju se zna da je veoma nestabilna - bitcoin (BTC), u poslednje vreme je izgubila tu karakteristiku.
Najvrednija digitalna imovina se zadržava na nivou od oko 27.000 dolara treći utorak zaredom u onome što su Bendik Schei i Vetle Lunde iz K33 nazvali slabim kretanjem cena. "Izuzetno neupadljivo stanje na tržištu sada se agresivno odražava u većini parametara", sa sedmodnevnim prosečnim obimom trgovanja koji dodiruje najniže vrednosti u dve i po godine, a 30-dnevna volatilnost je najniža od januara, napisali su u belešci.
Osim toga, bitcoin beleži slabiji učinak od američkih akcija tokom drugog kvartala. "Ovo je dovelo do nastavka preovlađujućeg trenda tokom 2023. godine - korelacije između BTC-ja i američkiһ akcija popuštaju", poručio je dvojac. Kripto-novčić je ojačao za 1,1 odsto u 14.17. u Njujorku na 27.197 dolara.
Opširnije
Kennedy će u predsedničkoj kampanji prihvatati donacije u bitcoinu
Predsednički kandidat Demokratske stranke Robert F. Kennedy Jr. najavio je da će prihvatati donacije za kampanju u bitcoinu.
23.05.2023
Tetherov rast prkosi usporavanju trgovanja
Sposobnost tethera da poveća svoju tržišnu kapitalizaciju, dok obim kripto-trgovanja ostaje slabašan.
23.05.2023
Preokret u volatilnosti etheru može doneti nove investitore
Indeksi volatilnosti sugerišu na to da trgovci očekuju manje kratkoročne promene ethera u poređenju sa bitcoinom.
22.05.2023
Manija zbog NFT-jeva i mim-koina značajno menja stvari za rudare
Erupcija mim-koina i nezamenljivih tokena na Bitcoinovom blokčejnu preoblikovala je prihodovanje rudara.
21.05.2023
Uprkos blagim oscilacijama u poslednje vreme, kriptovalute su ove godine u opštem rastu. Bitcoin je počeo 2023. godinu sa oko 16.600 dolara. Fanovi će reći da digitalni novčići deluju kao sigurno utočište u vremenima problema na tržištu. Mnogi analitičari, međutim, osporavaju ovu teoriju.
U Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), investitori u akcije su fokusirani na gornju granicu duga, što verovatno ima određen - mada ne preveliki - uticaj i na cenu bitcoina, kaže Ilan Solot, jedan od šefova odeljenja za digitalnu imovinu u Marexu.
"Deo privlačnosti kriptovaluta je skladištenje vrednosti izvan finansijskog sistema", rekao je on. "Za neke investitore, to funkcioniše kao zaštita od svega što izgleda kao sistemski ili politički rizik - bilo da se radi o bankarskom stresu, devalvaciji valute ili neodgovornoj monetarnoj i fiskalnoj politici."
Ali nisu svi saglasni. Kriptovalute u prošlosti nisu delovale kao zaštita tokom, recimo, geopolitičkiһ turbulencija ili kada je inflacija rasla.
Neizvesnost u pogledu gornje granice duga dovela je do jačanja američkog dolara, što je "još jedan nesrećni udarac za kripto-imovinu", kaže Noelle Acheson, autorka biltena "Kripto je sada makro" (engl. Crypto Is Macro Now).
"Ali čekajte, zar BTC ne bi trebalo da bude i sigurno utočište? Alternativno ili sredstvo osiguranja koje cveta kada je fiat sistem napet?", napisala je ona u belešci.
"U teoriji, da - ovakvo okruženje bi trebalo da bude dobro za kripto-imovinu, posebno za onu sa proverljivom i nepromenljivom tržišnom kapitalizacijom, dok svet sve više usvaja kripto kao takav. Ali BTC se oviһ dana ponaša kao rizično sredstvo vođeno razmatranjima monetarne likvidnosti, što pokazuje da monetarni tokovi i dalje dominiraju njegovim narativom."