Usled pada kripto-industrije u 2022. godini, tendencija institucionalnih i korporativnih ulaganja u digitalnu imovinu je počela da slabi. Najbolji primer volatilnosti kripto-imovine je cena bitcoina, koja je u novembru 2021. bila oko 69.000 dolara, dok je svega godinu dana kasnije pala na 15.500 dolara.
CoinMarketCap
Dobre strane 2022.
Bitcoin je kao najvrednija i glavna kriptovaluta privukao pažnju institucionalnih ulagača. U junu 2022. je 6,47 odsto ukupne količine bitcoina koja će ikada biti izrudarena, bila u vlasništvu institucija poput ETF-ova (engl. exchange-traded funds - fondovi kojima se trguje na berzi, prim. prev.) ili država kao što je El Salvador.
Uprkos padu interesovanja, u prošloj godini je zadržana aktivnost institucionalnih ulaganja u kriptovalute. Shima Capital je pokrenuo blokčejn fond vredan 200 miliona dolara, dok je investiciona kuća Invesco pokrenuo Metaverse Fund.
Coinbase Global Inc. je ostvario manji gubitak i pad prihoda manji od procenjenog.
05.05.2023
Barclays je preuzeo udeo u kompaniji Copper, koja posreduje i pruža brokerske usluge za digitalne valute. CoinFund je pokrenuo veb 3 fond vredan 300 miliona dolara, dok je Variant započeo s investicijama vrednim 450 miliona dolara u veb 3 i DeFI industrije.
Realna situacija
To su, nažalost, jedina svetla u protekloj godini. Prema istraživanju CoinSharesa, institucionalna ulaganja u kriptovalute su na nivou na kom su bila u 2018. godini. Konkretno, u poređenju s 2021. godinom, beleži se pad od preko 93 odsto, a u poređenju s 2020. pad od oko 95 odsto.
U 2020. zabeležena su ulaganja vredna 9,1 milijardu dolara, a u 2021. godini 6,6 milijardi dolara. U celoj 2022. institucionalni ulagači investirali su tek 443 miliona dolara u kripto.
U nedavnom razgovoru Justin Chapman, stručnjak za digitalnu imovinu i finansijsko tržište, izjavio je da je zainteresovanost institucija za kriptovalute definitivno opala. Iako su u prethodnom periodu menadžeri fondova pokretali kripto-fondove ili ETF-ove, to se sada smanjilo. Čak su i poprilično aktivni hedž fondovi smanjili aktivnost i izloženost tom obliku imovine.
Razlozi nepoverenja
Veliki uticaj na nepoverljivost institucionalnih ulagača imao je kolaps kripto-berze FTX. Prema podacima analize, otprilike pola ukupne količine stabilnih novčića (engl. stablecoins) povučeno je ili pretvoreno u gotov novac. Procene govore da je reč o iznosu od oko 22 milijarde dolara.
Glassnode
Zaziranje institucionalnih ulagača od kriptovaluta pobudila je i prethodna propast ekosistema terra-luna. Ta dva događaja bila su okidač kripto-zime koja još traje, ali važnije od toga - poljuljano je poverenje mnogih korporacija i institucija u digitalne valute. Iako su pioniri ulaganja u kriptovalute poput Microstrategyja i Tesle otvorili vrata i drugim korporacijama, propasti kripto-zajmodavaca i berzi brzo su poništile dugogodišnju tendenciju.
Uprkos rastu blokčejn industrije i sektora kriptovaluta, i dalje su na snazi faktori koji institucionalne ulagače drže po strani. To su nedostatak tržišne likvidnosti, zabrinutost u vezi sa tržišnom manipulacijom i nedostatak regulative.
Sem toga, postoje mnogi izazovi u poređenju s tradicionalnim finansijskim uslugama, kao što su tržište koje je aktivno 24 sata, povećana volatilnosti koju je teško predvideti, te nužnost ulaganja u analitičke i tržišne alate radi prilagođavanja i praćenja situacije i prilika na tržištu.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...
Dok cena izvorne kriptovalute ostaje težište u većini izveštaja o digitalnoj imovini, analitičari skreću pažnju na to da ovaj indikator nije jedini koji treba posmatrati.
Američki indeks S&P 500 je ove godine ostvario prinos u visini od oko pet odsto, dok je evropski indeks Stoxx Europe 600 zabeležio prinos od oko sedam odsto.
Dok cena izvorne kriptovalute ostaje težište u većini izveštaja o digitalnoj imovini, analitičari skreću pažnju na to da ovaj indikator nije jedini koji treba posmatrati.
Pauza od uvođenja carina koju je uveo predsednik Donald Trump ističe 9. jula, a do sada je postignuto malo dogovora, uz skroman napredak u pregovorima.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...