"Nisam anarhista", rekao je Changpeng Zhao jednom prilikom. "Mislim da ljudska civilizacija nije dovoljno napredna da živi u svetu bez pravila."
Sada kada je Komisija za trgovinu robnim fjučersima (CFTC) Sjedinjenih Američkih Država tužila njega i njegovu kripto-berzu zbog navodnog kršenja pravila trgovine derivatima, svet može da sazna kako najmoćnija osoba u kripto-svetu reaguje kada se on sam nađe na udaru optužbi da je prekršio pravila.
Ishod bi mogao pomoći u oblikovanju budućnosti kripto-industrije dok se njeni glavni igrači bore sa gorućom dilemom dana: da li da se odupru sve agresivnijim naporima američke vlade da uskladi industriju sa finansijskim zakonima ili da sarađuju u pokušaju da spasu poslovanje u najvećoj privredi sveta.
Opširnije
Ark Invest kupio akcije Coinbasea za 18 miliona dolara
Usled novog značajnog pada cene Coinbaseovih akcija, ARK Invest kupuje novi broj deonica za 18 miliona dolara.
27.03.2023
SAD optužile Doa Kwona za prevaru
Američko tužilaštvo optužilo je suosnivača Terraform Labsa Doa Kwona da je organizovao višegodišnju prevaru.
24.03.2023
Coinbaseu stiglo pismo regulatora koje najavljuje potencijalnu tužbu
Coinbase Global Inc. saopštio je da je primio obaveštenje od američke Komisije za hartije od vrednosti.
23.03.2023
FTX se nagodio za 404 miliona dolara od Modulo Capitala
FTX Group će povratiti oko 404 miliona dolara koje je njen osnivač navodno preneo investicionom fondu Modulo Capital.
23.03.2023
Binance obustavlja usluge za klijente u UK
Binance Holdings Ltd. obustavlja usluge putem bankovnih transfera i plaćanja karticama za britanske klijente.
14.03.2023
Portparol Binancea nazvao je odluku CFTC-ja "neočekivanom i razočaravajućom", rekavši da je kompanija "uložila značajna sredstva u protekle dve godine kako bi osigurala da na njenoj platformi nema aktivnih američkih korisnika". Ove mere uključuju davanje više novca na alate za usklađivanje i povećanje broja zaposlenih u toj oblasti. Firma namerava da "nastavi da sarađuje sa regulatorima u SAD i širom sveta. Najbitnije je da zaštitimo naše korisnike i da sarađujemo sa regulatorima kako bismo razvili jasan i održiv režim regulacije", rekao je portparol.
Što se tiče samog Zhaoa, prvi odgovor je bio tvit u kom je napisao samo "4". Ovo se verovatno odnosi na njegovu raniju objavu u kojoj je izneo svoje savete za 2023, gde se pod rednim brojem četiri navodi: "Izbegavajte strah, neizveznost i sumnju, lažne vesti, napade, i slično".
Borba sa tužbom CFTC-ja neće biti laka kao što je ignorisanje stvari iz stavke četiri iz tvita (a one se često citiraju u kripto-svetu). Zhao je posle prvog odgovora napisao i dužu objavu na blogu u kom je ponovio navode koji se tiču saradnje i usklađivanja sa normama. Takođe je dodao da tužba CFTC-ja sadrži "nepotpune informacije sa kojima se Binance ne slaže po pitanju karatkerizacije".
U središtu tužbe su navodi da se Binance nije registrovao kao američka berza derivata i da je namerno organizovao svoje poslove i transakcije kako bi izbegao registraciju. Agencija je navela da su Zhao i drugi menadžeri omogućili kršenje američkih zakona, uključujući instrukcije američkih klijenata da koriste virtuelne privatne mreže ili VPN-ove, kako bi prikrili svoju lokaciju i upućivanje "VIP klijenata" da otvore Binance naloge pod imenom lažnih kompanija.
Iz agencije su takođe rekli da dokumenta Binancea za avgust 2020. pokazuju da je platforma zaradila 63 miliona dolara naknada od transakcija derivata i da je oko 16 odsto njenih računa identifikovano kao vlasništvo američkih klijenata.
Između ostalog, u tužbi se traži trajna zabrana kojom bi se sprečilo da Binance nastavi da krši zakon i zabranilo optuženima i povezanim kompanijama da trguju digitalnom imovinom i drugom robom. Druga svhra tužbe je da se Binance prinudi da vrati dobit koju je ostvario od trgovanja.
"To je skup veoma jakih optužbi", rekao je u intervjuu Tim Massad, bivši predsednik CFTC-ja, koji je sada direktor projekta za digitalnu imovinu na Harvardu. "Oni traže trajnu zabranu protiv optuženih, tako da bi to uključivalo direktora lično, kao i Binance. Oni u suštini ne bi mogli da posluju u SAD, da se ikada registruju u SAD ili da se bave robnim transakcijama u SAD", dodao je.
Zhao je u svom odgovoru rekao da Binance "ne trguje radi profita niti manipuliše tržištem ni pod kojim okolnostima". On je rekao da kompanija ima filijale koje obezbeđuju likvidnost za manje likvidne parove valuta koji se "posebno nadgledaju sa ciljem da nemaju velike profite". Takođe je rekao da se striktno pridržava Binanceovih trgovačkih politika, uključujući one koje se tiču privatnih informacija, kao što su detalji o listama. Na kraju, Zhao je rekao "ne očekuje da će sve biti lako", ali da "ne beži od izazova".
U objavi na blogu sugeriše se da je Binance spreman da se upusti u pravnu borbu. U međuvremenu, kompanija nastavlja da neguje svoje globalne operacije u međunarodnim tržišnim centrima koji su više prijateljski nastrojeni ka kriptovalutama.
Zhao, čija imovina se procenjuje na oko 28 milijardi dolara, kupio je kuću u Dubaiju 2021. godine, a kupovinu je nazvao pokazivanjem podrške gradu koji opisuje kao "veoma prijateljski nastrojen ka kriptu". Osnivači kompanije Three Arrows Capital preselili su se u Dubai nakon što je taj kripto hedž fond propao. U međuvremenu, bivši glavni Zhaov rival Sam Bankman-Fried iz FTX-a je u kućnom pritvoru dok čeka suđenje po optužbama za prevaru koje bi ga, u teoriji, mogle staviti u zatvor na više od jednog veka.
Čak i pre vesti o odluci američkih regulatora, činilo se da se Zhao umiljava svojim domaćinima. Na početnoj stranici Binanceovog veb-sajta (ne onog za SAD) prošle nedelje dominirala je proslava početka Ramazana, zajedno sa kalendarom sličnim Adventu. "Proveravajte svakog dana da biste otkrili sve vrste specijalnih promocija, poklona i događaja", piše na sajtu. "Treba da podelimo nagrade u vrednosti od 535.000 dolara!"
Zhao i Ramazan
U sredu, prvog dana svetog meseca za muslimane, glavna stranica vodila je ka video intervjuu sa Zhaom. U tom razgovoru on je rekao da se sada nalazi na Bliskom istoku, ne navodeći posebno Dubai, i pohvalio poslovnu atmosferu u regionu. On je takođe priznao da žali za određenim stvarima.
"Kada pogledam unazad, postoji mnogo stvari koje bismo uradili drugačije", rekao je on. "Verovatno bismo morali da se mnogo ranije angažujemo sa globalnim regulatorima. Više obrazovnih napora bilo je potrebno u ranijim fazama. Verovatno je trebalo ranije da naučim arapski", rekao je Zhao.
Jedno pitanje je da li bi odbrana Binanceovog poslovanja u SAD na sudu bila veći problem nego što bi od rešavanja bilo koristi za Zhaoa. Dok je dominacija njegove berze nad globalnim kripto-tržištem i povezanim derivatima nastavila da raste od neuspeha FTX-a, čineći oko 60 odsto tržišta sredinom februara (prema podacima iz CriptoCompare-a), njegovo poslovanje u SAD se mučilo da dobije tu vrstu tržišnog udela. Američka berza Binance bila je četvrta najaktivnija kripto-berza u zemlji u poslednja 24 sata, sa obimom otprilike upola manjim od lidera Coinbase Global Inc.
Suparnici u sličnoj situaciji
Tužba protiv Binancea je najnoviji zaokret u sukobima između vlada najvećih zemalja i zagovornika kripto-sistema u kom se novac može slobodno razmenjivati širom sveta bez "cenzure". Koren nesuglasica leži u prošlogodišnjem neuspehu Terrinog stejblkoina da održi vrednost od jednog dolara i bankrotu FTX-a, koji su zajedno doveli do poništavanja skoro dva biliona dolara digitalne imovine. Međutim, napeto geopolitičko okruženje, obeleženo finansijskim sankcijama usmerenim na Rusiju i Iran, dodaje ulje na vatru.
"Binance se sada suočava sa istragom o izbegavanju krivičnih sankcija, pranju novca, nelicenciranom prenosu novca, pitanjima o svom finansijskom zdravlju i povećanom nadzoru nad svojom namerno "netransparentnom korporativnom strukturom", napisali su američki senatori Elizabeth Warren, Chris Van Hollen i Roger Marshall u pismu Zhaou i šefu Binancea za SAD. Kolaps banaka usmerenih ka kriptu, Silvergate Capital Corp. i Signature Bank, takođe izazivaju dodatne probleme u sektoru.
I dok je Zhao svojevremeno oblikovao svoje poslovanje u SAD prema putu koji je izabrao Coinbase (prelazak u akcionarsko društvo), Coinbase je sada zaglibljen u državnim i saveznim istragama, uključujući objavu kompanije da će američka Komisija za hartije od vrednosti (SEC) ispitati njeno poslovanje.
"Za nedelju dana, CFTC je tužio Binance, a SEC je nagovestio da će tužiti Coinbase", rekao je John Coffee, profesor na Pravnom fakultetu na Columbia univerzitetu koji se bavi propisima o hartijama od vrednosti i korporativnim pravom. "U oba slučaja mogli bi da nateraju ove firme da napuste SAD i da posluju samo u inostranstvu. Ipak, još uvek nemamo jasnu definiciju u kojoj meri kriptovalute predstavljaju hartije od vrednosti. Ovi slučajevi će dovesti to pitanje u prvi plan."
Zhao je jasno izneo svoje mišljenje u vezi sa naporima vlade da obuzda kripto-industriju. U intervjuu na Bloombergovom New Economy forumu u Singapuru u novembru 2021, on je rekao da veruje da SAD pokušavaju da zaštite status dolara, za koji je rekao da je "snažno sredstvo za upravljanje svetom, čak i jače od vojske." Ipak, uporedio je te protekcionističke napore sa neuspelim pokušajem kompanije Eastman Kodak Co. da odbrani svoj filmski posao od digitalne konkurencije.
"Ono što je bolje da uradite je da uložite veoma velika sredstva u ono što vas može poremetiti“, rekao je. "Tehnologija će se razvijati širom sveta. Ne možete izbrisati koncept iz glava 400 miliona ljudi."
S obzirom na to da SAD naizgled biraju ono što Zao naziva "Kodak pristupom suzbijanju kriptovaluta", tradicionalne finansijske industrije će verovatno nastaviti da gaze kripto-industriju. Sudbinu sektora će umnogome odrediti pitanje da li će najmoćniji čovek u kripto svetu krenuti na put zajedno sa njim.