Urušavanje kripto-imperije Sama Bankman-Frieda ostavilo je više od milion njihovih korisnika širom sveta u nedoumici hoće li moći da povrate svoj novac. Najnovija vest na tom polju je da japanski ogranak firme proučava kako će podnošenje zahteva za stečaj uticati na sposobnost berze da vrati sredstva lokalnim klijentima. Kako su poručili, saopštenje o tome će objaviti kada situacija postane jasnija. U međuvremenu, javnost se nada da će odgovore na njihova brojna pitanja dati savezni sud u Delaveru, kom je FTX i podneo zahtev za bankrot, u okviru poglavlja 11 (američkog regulatornog mehanizma za restrukturiranje kompanija).
Više od 130 firmi povezanih sa kompanijama FTX.com, FTX US i Alameda Research Ltd. (poslovanje FTX-a isprepletano je sa Alamedinim, budući da je Bankman-Fried bio vlasnik oba entiteta) navedeno je u podnescima pomenutom saveznom sudu, pri čemu dokumenta za Alamedu navode imovinu i obaveze vredne najmanje po 10 milijardi dolara. U inicijalnim podnescima, FTX je procenio da njegova imovina i obaveze vrede od 10 do 50 milijardi dolara. To slom čini najvećim bankrotom u Sjedinjenim Američkim Državama ove godine.
Čitavo bogatsvo Bankman-Frieda od 16 milijardi dolara je zbrisano. Na vrhuncu, 30-godišnjak je vredeo 26 milijardi dolara.
Opširnije
Bankrotirani FTX pogođen misterioznim odlivom od 662 miliona dolara
Bankrotiranu berzu digitalne imovine FTX Sama Bankman-Frieda pogodio je misteriozni odliv kripto-novčića.
12.11.2022
Bela kuća nadgleda kolaps FTX-a, poziva na regulaciju kripta
Bela kuća je u petak saopštila da pažljivo prati kolaps imperije digitalne imovine FTX.
12.11.2022
Sam Bankman-Fried podneo ostavku, FTX bankrotirao
Kripto imperija Sama Bankman-Frieda podnela je zahtev za bankrot u okviru poglavlja 11 u Delaveru u petak.
11.11.2022
FTX nije samo priča o novcu već i tuđem prljavom vešu
Novac velikih igrača je i dalje zarobljen u FTX-u, tako da spašavanjem FTX-a oni zapravo spašavaju sebe.
11.11.2022
Zhao poziva na uvođenje svetskih standarda u kripto
Šef kripto-berze Binance Changpeng Zhao rekao je da kompanija planira da predvodi napore u regulaciji kripto-industrije.
14.11.2022
Bankman-Fried podneo je prošle nedelje ostavku na mesto izvršnog direktora, a na njegovu poziciju došao je John J. Ray III, koji je u saopštenju poručio kupcima da će detalji o bankrotu biti razmatrani na sudu "u narednim danima".
Zasad nije poznato kada će se FTX pojaviti pred američkim stečajnim sudijom Johnom Dorseyem, kome je dodeljen slučaj. Očekuje se da će na prvom saslušanju biti postavljena pitanja o tome gde je imovina kompanije i šta ona želi da postigne bankrotom.
Korisnici grabe sredstva, regulatori ih stavili pod lupu
Zabrinuti korisnici povukli su sredstva u vidu bitcoina, neto vrednosti od 3,7 milijardi dolara, i ehtera, neto vrednosti 2,5 milijardi dolara, prošle nedelje (od 6. do 13. novembra), prema provajderu podataka CryptoQuant. Takođe su povukli više od dve milijarde dolara vrednih najvećih stablecoina u istom vremenskom periodu.
Haotičnu situaciju dodatno komplikuje to što je kompanija predmet višestrukih istraga, uključujući krivičnu istragu organa na Bahamima, na kojima Bankman-Fried živi. Tamošnja policija ga je i saslušala u subotu, prema izvoru koji je upoznat sa tim pitanjem. S druge strane, američka Komisija za hartije od vrednosti istražuje potencijalna kršenja pravila o hartijama od vrednosti, a u slučaj je uključeno i Ministarstvo pravde. FTX takođe je pod lupom američke Komisije za trgovinu robnim fjučersima.
Bela kuća je u petak saopštila da pažljivo prati kolaps sistema digitalne imovine FTX, navodeći bankrot kao dokaz da industrija kriptovaluta zahteva snažnu regulativu. Zvaničnik administracije poručio je da Amerikanci rizikuju da budu povređeni bez odgovarajućeg nadzora nad kriptovalutama.
Od merkanja novih akvizicija do bankrota
Pre samo nekoliko nedelja, FTX je bio u potrazi za novim preuzimanjima. Kompanija je u septembru pobedila na aukciji za preuzimanje imovine bankrotirane kripto-brokerske kuće Voyager Digital Ltd. sa ponudom vrednom oko 1,4 milijarde dolara, a Bankman-Fried je razmatrao i ponudu za imovinu kripto-zajmodavca Celsius Network Ltd. U međuvremenu, Celsiusova aukcija je odložena, a Voyager je u petak saopštio da ponovo otvara proces aukcije.
Bankman-Fried, podsetimo, osnovao je FTX 2019. godine sa Garyjem Wangom, koji je prethodno radio u Googleu. Kompanija je privlačila pažnju investitora velikim rastom, a ovomesečni krah počeo je tako što je izvršni direktor jedne od najvećih kripto-menjačnica Binance Changpeng Zhao objavio da će prodati svu svoju imovinu u FTT-ovima (izvornom kripto-novčiću FTX-a) vrednu 529 miliona dolara u to vreme, zbog "skorašnjih otkrića koja su izašla na videlo". Tvit je usledio nakon priče CoinDeska u kojoj je navedeno da Alameda Research ima dosta svoje imovine u FTT-u, to jest da je prilično zavisna od tokena. Naime, spekuliše se da je Bankman-Fried dao pozamašnu svotu novca na raspolaganje Alamedi, koja je sredstva investirala u rizičnu imovinu, praveći gubitke. Kao kolateral za sredstva dobijena od FTX-a, Alameda je toj kripto-berzi davala FTT-ove.
Poverenje u finansije FTX-a je poljuljano, FTT je doživeo veliki pad vrednosti i pokrenut je egzodus korisnika sa te kripto-berze.
Bankman-Fried je na Twitteru poručio da su sredstva na FTX-u u redu, a dan kasnije usledilo je pismo o namerama za kupovinu FTX.com od strane Zhaovog Binance Holdingsa. Međutim, nije prošlo mnogo i od toga se odustalo. Javnosti je predočeno saopštenje Binancea u kojem se kaže da su se u kompaniji nadali da će moći da podrže klijente FTX-a da obezbede likvidnost, ali da su problemi van njihove kontrole ili mogućnosti da pomognu.
Posle niza peripetija, kompanija se odlučila za bankrot, a tokom vikenda je suočena i sa misterioznim napadom u okviru kog je došlo do odliva kripto-novčića od oko 662 miliona dolara.
FTX inače ima istaknutu listu investitora kao što su Sequoia Capital, BlackRock Inc., Tiger Global Management i SoftBank Group Corp.
Sve glasniji povici za regulacijom kripto-sektora
Podsetimo, o slučaju se oglasila i američka ministarka finansija Janet Yellen, koja je u intervjuu za Bloomberg News u subotu uporedila ovaj slučaj s razvijenim finansijskim tržištima, gde pravila bolje štite ulagače.
"U drugim regulisanim berzama imali biste odvajanje imovine kupaca", rekla je ona. "Ideja da biste mogli da koristite depozite klijenata berze i pozajmite ih zasebnoj kompaniji koju kontrolišete za operacije sa leveridžovanim, rizičnim ulaganjima - to ne bi bilo nešto što je dopušteno."
I sam Zhao pozvao je na veći stepen regulacije u industriji, rekavši da kompanija planira da predvodi napore sa drugim igračima u industriji da se postave svetski standardi posle bankrota rivalskog FTX-a.
Gostujući na Bloomberg Adria TV, glavni analitičar NLB Skladi Domen Granda takođe je ukazao na problem manjka regulatornih okvira i visoko leveridžovanih investicija u kripto-sektoru. "Ovo takođe pokazuje da ulagači nužno ne sprovode dovoljno dobru analizu prilikom investiranja i ne daju dovoljno veliki značaj sigurnosti svoje kripto-imovine."