Američke akcije su tokom današnjeg trgovanja ojačale, na indeksu S&P rasle su akcije gotovo svih grupa, osim energetike. Čini se da su investitori bili spremni da rizikuju pred novi izveštaj o inflaciji, ali i novog povećanja kamatnih stopa Federalnih rezervi (Fed).
Na kraju trgovanja, indeks S&P 500 rastao je za 1,84 odsto, indeks DJIA ostvario je rast od 1,40 odsto, odnosno više od 430 poena, a indeks Nasdaq 100 zabeležio rast od 2,14 odsto, odnosno više od 240 poena.
Tokom današnjeg trgovanja najveći pad imale su akcije energetskih kompanija. Naime, cena nafte je danas pala na najniži nivo od januara usled rekordnog rasta dolara i briga oko svetske potražnje izazvanih i zatvaranjima u Kini, zemlji koja je najveći uvoznik nafte.
Fjučersi West Texas Intermediate (WTI) približili su se ceni od 85 dolara po barelu. Cena nafte nije porasla od početka septembra, pa se nastavio tromesečni pad, što ujedno označava najduži pad u poslednje dve godine. Zbog izjava centralnih banaka o podizanju kamatnih stopa kako bi se smanjila stopa inflacije, investitori su zabrinuti da bi privrede mogle da uđu u recesiju. Mere za sprečavanje širenja virusa korona u Kini smanjuju potražnju, dok gradovi kao što su Čengdu i Šenžen uvode nova zatvaranja i ograničenja kretanja.
I tehnološki Nasdaq 100 imao je dobar dan na berzi. Gledajući pojedinačno, akcije Applea su napredovale nakon što je ta kompanija predstavila najnoviju verziju svog vodećeg proizvoda - iPhone 14.
Međutim, investitori pomno prate izjave o tome da će Fed nastaviti da povećava kamatne stope kako bi obuzdao inflaciju, koje ne prestaju. Potpredsednik Feda Lael Brainard rekao je da će morati da povećaju stope na restriktivne nivoe i da ih zadrže tamo "neko vreme". Potpredsednik Feda za nadzor Michael Barr rekao je da je inflacija "previše visoka" i da su američki centralni bankari posvećeni obnavljanju stabilnosti cena.