Američki proizvođač čipova Nvidia dostigao je rekordnu tržišnu vrednost od četiri biliona dolara. To je prva kompanija na svetu koja je dostigla ovu prekretnicu i učvrstila se na vrhu liste najvrednijih kompanija. Da bismo vam pomogli da razumete koliko je kompanija velika, napravili smo neka poređenja.
Na primer, tržišna vrednost Nvidiije premašuje bruto domaći proizvod (BDP) skoro svake zemlje na svetu, sa izuzetkom njih pet - Sjedinjenih Američkih Država, Kine, Nemačke, Indije i Japana. Nvidiju smo rangirali na šesto mesto, ispred Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Italije, Rusije...
Opširnije

Nvidia oborila rekord - tržišna vrednost premašila četiri biliona dolara
Nvidia Corp. postala je prva kompanija u istoriji koja je dostigla tržišnu vrednost od četiri biliona dolara, čime je učvrstila svoj status globalnog finansijskog giganta.
10.07.2025

Nvidia postavila novi rekord i postala najvrednija kompanija na svetu
Deonica je porasla za 4,3 odsto, na 154,31 dolara, probivši prethodni rekord iz januara.
26.06.2025

Direktor Nvidije planira prodaju akcija od 550 miliona dolara
Stevens ima neto vrednost od 9,8 milijardi dolara, prema Bloomberg Billionaires Indexu, koja se uglavnom sastoji od njegovih Nvidia akcija, investicionog portfolija i vlasničkog udela u Golden State Warriorsima.
05.06.2025

Tehnološki divovi ponovo vuku S&P 500
Tesla Inc. je porasla za 56 odsto od kada je indeks dotakao dno 8. aprila, dok su Nvidia i Microsoft porasli za 40, odnosno za 30 odsto.
02.06.2025

Huang: Kineski konkurenti u oblasti AI-ja su moćni
Jensen Huang je upozorio da se jaz između američkih proizvoda i kineskih alternativa smanjuje.
29.05.2025
Koliko su veliki drugi giganti?
Pre nekoliko godina, Apple je prvi dostigao granicu od 3.000 milijardi dolara tržišne vrednosti, ali je sada, sa 3,17 hiljada milijardi, znatno iza Nvidije. Trenutno je na trećem mestu liste top 10 najvećih kompanija u ovom trenutku.
Tržišna kapitalizacija Microsofta iznosi 3,74 hiljade milijardi dolara i on je na drugom mestu naše liste. Osam od deset mesta zauzimaju američke tehnološke kompanije, pri čemu je vrednost svake od prvih pet veća od dve hiljade milijardi dolara.
Nvidia, Microsoft, Apple, Amazon i Alphabet zajedno "teže" nešto više od 15 hiljada milijardi dolara, što je skoro trećina ukupnog S&P 500 indeksa, čija tržišna kapitalizacija iznosi oko 53 hiljade milijardi dolara.
Nvidia ima najveći udeo u indeksu S&P 500, jer čini 7,2 odsto njegove vrednosti. Zajedno sa ostalim gigantima iz grupe "veličanstvenih sedam", čini više od trećine ukupne vrednosti indeksa koji bi trebalo da odražava 500 najvećih američkih akcija. Usput rečeno, 2016. godine njihov udeo iznosio je oko 14 procenata.
Treba imati na umu da su najveći tehnološki giganti ujedno i najveći kupci Nvidijinih proizvoda, iako način na koji će se veštačka inteligencija unovčiti još uvek nije potpuno jasan. Poznato je, međutim, da sva ta preduzeća investiraju milijarde dolara u razvoj.
Tehnološki giganti kao što su Meta, Microsoft, Amazon i matična kompanija Googlea, Alphabet, najavljuju da će u 2025. godini za razvoj veštačke inteligencije (AI) izdvojiti 325 milijardi dolara, o čemu smo pisali u februaru. To predstavlja povećanje od 46 odsto u odnosu na približno 223 milijarde dolara, koliko su ove kompanije potrošile prošle godine.
Usput rečeno, Saudi Aramco je jedina nezapadna kompanija i jedini naftni igrač u ovom tehnološkom društvu. Njegova tržišna kapitalizacija, više nego kod bilo koje druge kompanije na listi, zavisi od geopolitičkih tenzija i cene nafte. Pad cene nafte tipa brent, recimo za petinu, mogao bi trenutno da izbriše stotine milijardi dolara tržišne vrednosti.
Važno je pomenuti i Berkshire Hathaway, koji do kraja godine vodi Warren Buffett, a zatim će se u 94. godini povući u penziju. Sa tržišnom kapitalizacijom od nešto više od hiljadu milijardi dolara, ovaj konglomerat se nalazi na samom dnu liste top 10, pri čemu treba napomenuti da poseduje više od 350 milijardi dolara u gotovini i ekvivalentima gotovine.
Može li akcija Nvidije ići još više
Akcije Nvidije dostigle su rekordnu cenu od 164 dolara zbog rastuće potražnje za tehnologijom veštačke inteligencije. Od početka 2023. godine, akcija je investitorima donela prinos od 1.000 odsto, a ove godine 22 odsto.
Podsetimo, početkom godine priča je ipak bila pesimističnija, jer je akcija Nvidije, usled pretnji da će se veliki jezički modeli veštačke inteligencije poput kineskog DeepSeeka proširiti, kao i zbog Trumpovog trgovinskog rata, od januara do aprila pala za više od trećine. Od najniže tačke u aprilu do danas, vrednost joj je porasla za 72 odsto u dolarima.
Može li se popeti još više?
Analitičari koji su dali svoje preporuke na Bloomberg Terminalu u julu procenjuju ciljanu cenu za narednih 12 meseci od 185 do 210 dolara po akciji. To bi, sa sadašnjeg nivoa, investitorima potencijalno moglo doneti prinos od 13 do 28 odsto.
"Istorijski gledano, kompanije sa megakapitalizacijom su nakon dostizanja vrednosti od hiljadu milijardi dolara nastavile da rastu", zaključuju stratezi iz kompanije Bespoke Investment Group. Ipak, oprez je i dalje neophodan.
U prvom kvartalu Nvidia je ostvarila prihod od 44,1 milijarde dolara, što je 69 odsto više nego prethodne godine, i profit od 81 cent po akciji.
Zašto je Nvidia toliko velika
1. Glad za čipovima koji su neophodni za razvoj veštačke inteligencije: svi tehnološki giganti, od Microsofta do Amazona, stoje u redu za superčipove i grafičke procesore potrebne za razvoj veštačke inteligencije. Kompanije potpisuju višegodišnje ugovore sa Nvidijom. Ta "knjiga porudžbina" predstavlja retko viđenu stranu prihoda, ali, na primer, otkazivanje polovine tih ugovora moglo bi preko noći izbrisati trenutni optimizam.
2. Likvidnost koja i dalje preplavljuje tržište, kao i investitori u potrazi za višim prinosima nego što nude obveznice ili depoziti.
3. Nagon čopora:
Nvidia ima udeo od 7,2 odsto u indeksu S&P 500; svaki dolar koji investitor uloži u fond koji prati ovaj indeks, u "blagajnu" Nvidije ostavlja 7,2 centa. Pored toga, Nvidia je jedna od najtrgovanijih akcija, uključujući i od strane malih investitora.
Šta može poći po zlu
Često čujemo izraz da je neko "prevelik da bi propao" (engl. too big to fail), ali istorija pokazuje da i veliki mogu pasti.
Pomenimo primer kompanije Cisco, koja je na vrhuncu dot-com balona nakratko dostigla tržišnu vrednost od oko 555 milijardi dolara i postala najvrednija kompanija na svetu. Kada je euforija oko internet infrastrukture bila na vrhuncu, akcijom Ciscoa se trgovalo po ceni od 80 dolara. Nakon toga usledilo je trezvenije razdoblje, i vrednost Cisco akcija se u roku od godinu dana više nego prepolovila. Od vrha do dna Cisco je izgubio oko 86 odsto vrednosti.
Danas, zanimljivo, akcija se kotira na 67 dolara, a tržišna kapitalizacija iznosi 272 milijarde dolara.
Akcijama se trguje po višestrukoj vrednosti od 37, što je niže od ekstrema iz 2000. godine, ali istorija sugeriše da su oni koji se "bave snabdevanjem pijucima i lopatama dok zlatna groznica jenjava izloženi najvećem riziku".
Rizici sa kojima se trenutno suočavaju Nvidia i drugi giganti uključuju potencijalni gubitak kupaca koji bi se mogli okrenuti jeftinijem dobavljaču, kao i razvoj modela koji su manje procesorski zahtevni. Videli smo primer ranije ove godine, kada je vrednost Nvidije pala za 592 milijarde dolara u jednom danu zbog pretnje jeftinijih jezičkih modela. Drugi potencijalni rizici uključuju geopolitiku, pooštravanje ograničenja izvoza, regulaciju...
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...