Američka tržišta su završila trgovanje sa gubicima u utorak nakon donekle razočaravajućih podataka o privrednim parametrima.
Prodaja nekretnina u novogradnji je zabeležila šesti uzastopni mesec pada i došla na najniži mesečni nivo od početka 2016. Aktivnost u privatnom sektoru se smanjila drugi mesec zaredom, a slabiju tražnju registrovale su kompanije kako u uslužnom, tako i u proizvodnom sektoru.
"U ovom trenutku, globalno raspoloženje bi se moglo opisati kao nesigurno i promenljivo", rekao je za Bloomberg Richard Hunter iz kompanije Interactive Investor. "Nema preterano mnogo razloga za optimizam u neposrednoj budućnosti", dodao je.
Dodatne probleme za vrednost akcija moglo bi da predstavlja smanjenje portfolija obveznica Federalnih rezervi, koje još nazivaju i kvantitativno zatezanje (eng. quantitative tightening) i koje bi sledećeg meseca trebalo da se ubrza. Investitori će svakako pažnju usmeriti na godišnji simpozijum centralnih bankara u gradiću Džekson Houl u Vajomingu gde će predsednik Feda Jerome Powell održati govor u petak.
Što se kamatnih stopa tiče, u kompaniji Goldman Sachs smatraju da su strahovi investitora možda i neosnovani. "Već smo imali dva podizanja od 75 baznih poena. Predviđamo da će, ukoliko ne budu objavljeni neki ekstremni podaci, Fed u septembru kamatnu stopu podići za 50 baznih poena", rekao je za Bloomberg Jan Hatzius, generalni direktor kompanije.
"Sve je izglednije da će se tržište deonica susretati sa izazovima u predstojećem periodu", misli Mathieu Racheter iz kompanije Julius Baer. "Efekte kvantitativnog zatezanja na finansijska tržišta ćemo osetiti kasnije, a ciklus smanjenja zarada kompanija je tek započeo."
Indeks Nasdaq 100 oslabio je za 0,07 odsto u odnosu na prethodni dan, dok su indeksi Dow Jones Industrial Average i S&P 500 izgubili 0,47 odsto i 0,22 odsto svoje vrednosti.
-- uz pomoć Robert Brand