Neizvesnost koja trenutno karakteriše stanje na finansijskim tržištima bila je prisutna i tokom krize 2008. godine, ali sa bitnom razlikom. Tada se izvor nestabilnosti nalazio unutar finansijskog sektora, a sada se suočavamo sa ozbiljnijim problemima, ocenio je predavač na Računarskom fakultetu i stručnjak za finansijska tržišta Miodrag Janjušević, gostujući na Bloomberg Adria TV.
Prema njegovim rečima, inflacija se "grabila" poslednjih 10-15 godina, da bi se pre tri-četiri godine došlo do toga da se videlo da će ona krenuti silovito da raste. Onda nas je zadesila i pandemija.
Na pitanje da li smo došli do crvene linije, Janjušević je odgovorio potvrdno.
Opširnije
Srpsko tržište hartija od vrednosti pati od manjka likvidnosti
Srpsko tržište državnih obveznica još je, slično kao i usporediva tržišta u široj regiji, relativno slabo likvidno.
19.07.2022
Tržišta u SAD u crvenom, evropske akcije rasle na početku nedelje
Prinosi na desetogodišnjim obveznicama su i dalje bili niži od prinosa na dvogodišnjim dužničkim hartijama od vrednosti.
19.07.2022
Video: Povećane devizne rezerve Srbije dobra vest, ali ne krucijalna
Devizne rezerve su jedan od pokazatelja koje gledaju strani investitori.
15.07.2022
Bullard iz Feda zagovara stope od 3,75 odsto do četiri odsto
Njegova tvrdnja je posledica izveštaja o potrošačkim cenama koji je pokazao da je stopa inflacije na najvišem nivou u prethodnih 40 godina.
15.07.2022
"Sa ovakvom reakcijom američke centralne banke koja je agresivno počela da diže kamatne stope jasno je da je inflacija glavni neprijatelj", naveo je stručnjak.
Kako je primetio, dogodila se inverzija krive prinosa na američke državne obveznice i to je poslednjih sedam puta bio perfektan indikator recesije koja dolazi.
"Tržišta akcija izgledaju kao da će imati korekciju, a pod uslovom da centralne banke uspeju da smire inflaciju, tržište obveznica bi postalo atraktivnije za investitore", smatra sagovornik Bloomberg Adria TV.
Opširnije pogledajte u videu.