Evropske akcije završile su današnje trgovanje sa najvećim padom u poslednju godinu i po dana, pošto su investitori zabrinuti zbog recesije i prognozama analitičara da su sve veće šanse da se ona dogodi.
Indeksi su ponovo crveni. Indeks Euro Stoxx 600, koji prati poslovanja 600 najvećih kompanija u 17 evropskih zemalja, završio je današnje trgovanje padom od 2,11 odsto, londonski berzanski indeks FTSE 100 pao je za 2,86 odsto, nemački DAX dostigao je pad od čak 2,91 odsto, francuski CAC 40 pao je za 2,68 odsto.
Pad na evropskim berzama predvodili su danas energetika i rudarstvo usled rasta rizika od ekonomskog usporavanja, dok su bolje prošli sektori kao što su nekretnine i zdravstvo.
Današnji dan obeležila je i vest o padu vrednosti evra. Naime, evro je pao na najniži nivo u 20 godina u odnosu na američki dolar, dok su se trgovci valutama kladili da Evropska centralna banka neće agresivno podići kamatne stope jer se više plaši da bi privreda mogla pasti u recesiju.
Zajednička evropska valuta izgubila je skoro 1,4 odsto vrednosti i bila je na nivou od 1,028 američkih dolara nešto posle 12 časova po srednjeevropskom vremenu. Ovo je najniži nivo evra od decembra 2002, prema podacima Bloomberga.
Na evropskom tržištu su danas odjeknule dve velike vesti. Prva je da nemački gasni gigant Uniper SE pregovara sa vladom o potencijalnom paketu pomoći od čak devet milijardi evra. Kompanija, koja je jedan od najvećih uvoznika ruskog gasa, prošle nedelje je saopštila da je u pregovorima sa vladom kako bi osigurala likvidnost. Njene akcije su u ponedeljak potonule 28 odsto, pa je sad tržišna vrednost kompanije 4,14 milijardi evra.
Druga vest je da je skandinavska avio-kompanija SAS po drugi put u poslednje dve godine podnela zahtev za stečaj kako bi se izvukla iz dugova. Akcije SAS-a na početku trgovanja u utorak u Stockholmu izgubile su 9,2 odsto i pale na rekordno niskih 0,56 kruna po akciji.
I Bloombergovi ekonomisti povećali su šanse za recesiju. Njihova najnovija prognoza pokazala je da su šanse za recesiju u SAD u narednoj godini sada otprilike jedan prema tri, nakon što je raspoloženje potrošača dostiglo rekordno nizak nivo, a kamatne stope porasle.
Model verovatnoće, koji uključuje niz faktora, od stambenih dozvola i podataka ankete potrošača do jaza između desetogodišnjih i tromesečnih prinosa obveznica, sada pokazuje 38 odsto verovatnoće recesije u narednih 12 meseci u SAD.