Indeksi na najvećim berzama u Evropi nedelju su počeli sa dobicima, a najveća vest došla je iz Velike Britanije, gde je vrhovno regulatorno telo za zaštitu konkurencije na tržištu odobrilo akviziciju kompanije VMware od strane proizvođača softvera - Broadcoma.
Nakon opsežne istrage, telo je navelo da spajanje ovih kompanije neće rezultirati u "znatno smanjenoj konkurenciji" na tržištu. Vrednost kupovine iznosi 69 milijardi dolara.
Što se statističkih podataka tiče, proizvođačke cene u Nemačkoj su nazadovale za 1,1 odsto u odnosu na prethodni mesec, što je i brži pad od onog kog su očekivali analitičari. S druge strane, centralna banka Nemačke navodi da je privreda ove države stagnirala u drugom kvartalu. Ekonomiju Nemačke i dalje muče manja strana potražnja i rast cena zaduživanja.
Opširnije
Kada Nemačka kašlje, Srbija i Adria region strepe
Treći kvartal biće test i za evrozonu, i za Srbiju.
17.08.2023
Nemačka ekonomija će stagnirati do kraja godine
Nemačka ekonomija - koja se još uvek oporavlja od zimske recesije – neznatno će porasti u drugoj polovini godine, prema anketi Bloomberga.
14.08.2023
Realni prinos na 10-godišnji dug SAD preko dva odsto prvi put od 2009.
Referentni indeks prinosa je porastao za čak šest baznih poena na dva odsto, nakon čega se vratio ispod tog praga.
21.08.2023
Goldman: Privreda SAD će dobro podneti privremenu blokadu vlade
Blokada će verovatno početi 30. septembra, ali ona nije problem jednako ozbiljan kao dogovor oko gornje granice duga.
21.08.2023
Nažalost, rast kamata na kredite ne prati i rast pasivnih kamatnih stopa. U poređenju sa američkim bankama, evropske finansijske institucije uglavnom imaju mnogo manju konkurenciju u alternativnim oblicima ulaganja gotovine, pa imaju veću slobodu po pitanju tempa podizanja kamata na depozite.
"U SAD su investitori u prošloj godini ubacili bilion dolara u novčane fondove, podižući ukupnu imovinu na više od 5,5 biliona dolara. Više od trećine tog novca pripada građanima koji te fondove vide kao sigurnu i privlačnu zamenu za depozite u bankama. Fondovi na novčanom tržištu ulažu u različite kratkoročne dužničke instrumente visokog kvaliteta, omogućuju dnevnu likvidnost, što znači da je novac lako dostupan, a prinos mnogo bliži onome što je kamatna stopa centralne banke", piše u tekstu Chris Bryant iz Bloomberga.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,0895 USD
+0,0022 +0,20%
cena na otvaranju
1,0877
prethodna cena na zatvaranju
1,0873
ovogodišnja zarada
1,6815%
dnevni raspon
1,09 - 1,09
raspon u 52 nedelje
0,95 - 1,13
"U Evropi su takvi fondovi imali dosta manji priliv, pa je ukupna imovina na kraju marta iznosila tek 1,5 biliona evra i gotovo sav novac je korporativnog ili institucionalnog porekla. Manje od polovine je denominirano u evrima, a ostatak je razdeljen između britanske funte i američkog dolara", dodaje.
Investitori u Evropi će ove nedelje sa pažnjom iščekivati poruke zvaničnika Federalnih rezervi SAD, koji se kasnije ove nedelje sastaju u Džekson Holu na godišnjem simpozijumu.
Francuski CAC 40 napredovao je za 0,47 odsto, a nemački DAX za 0,19 procenata. Britanski FTSE 100 zabeležio je jedva primetan pad, pa je na kraju dana bio za 0,06 odsto ispod nivoa od prošle nedelje.