Američke akcije su potonule u sredu, a nakon što je iz zapisnika sa poslednjeg sastanka Federalnih rezervi obelodanjeno da je izvestan broj zvaničnika rekao da bi nedovoljan restriktivan politički stav mogao da zaustavi nedavni napredak u ublažavanju inflatornih pritisaka.
Indeks S&P 500 pao je za 0,16 odsto, indeks DJIA završio je trgovanje padom od 0,26 odsto, dok je indeks Nasdaq 100 ostvario blagi rast od 0,13 odsto.
Ovo čitanje iz zapisnika sugeriše da su zvaničnici spremni da povećaju kamatne stope više od decembarske prognoze od 5,1 odsto. U zapisniku se navodi i da su se skoro svi zvaničnici saglasili da je na sastanku prikladno podići kamatne stope za 25 baznih poena, dok je nekolicina favorizovala ili je mogla podržati povećanje od 50 baznih poena.
"Učesnici su primetili da će morati da se zadrži restriktivni politički stav sve dok pristigli podaci ne daju uverenje da je inflacija na stalnom padu na dva odsto, što će verovatno potrajati", navodi se u zapisniku od 31. januara.
Američki centralni bankari podigli su kamatne stope za četvrtinu poena, ublažavajući svoju akciju nakon povećanja od pola poena u decembru i četiri uzastopna povećanja od 75 baznih poena. Ovaj potez je podigao referentnu kamatnu stopu u rasponu od 4,5 do 4,75 odsto.
Zapisnici su ukazivali na to da je Fed više zabrinut zbog rizika da inflacija ostane povišena nego da se ekonomija usporava ili uđe u recesiju.
S&P pada četvrti dan zaredom, a prema oceni stratega Morgan Stanleya, skupe američke akcije znak su upozorenja da bi S&P 500 mogao da padne za čak 26 odsto u prvoj polovini ove godine.
Iako nedavni podaci sugerišu da bi privreda mogla da izbegne recesiju, oni su izuzeli mogućnost da se politika Feda preokrene, naveo je vođa tima Michael Wilson. To ne sluti na dobro za akcije, jer ih je oštar rast ove godine učinio najskupljim od 2007, gledano prema premiji rizika kapitala, čime se zagazilo u nivo poznat kao "zona smrti", poručio je strateg.
- U pisanju teksta pomogao Craig Torres