Investitori na evropskim berzama u novu trgovačku nedelju ušli su oprezno, pošto su glavni berzanski indeksi na kraju dana uglavnom bili u crvenom. Vest da je nemačka privreda - najveća u Evropi - u poslednjem kvartalu 2022. godine pala za 0,2 odsto bila je iznenađujuća, povećavajući rizik od recesije.
Ove nedelje o novim visokim kamatama odlučuju američka centralna banka (Federal Reserve), britanska centralna banka (Bank of England) i Evropska centralna banka, a tržišta očekuju i finansijske rezultate tehnoloških giganata, poput Applea i Alphabeta.
Indeks evrozone Euro Stoxx 50 zatvorio je dan 0,46 odsto ispod nivoa, uz najveće padove u sektoru nekretnina, informacionih tehnologija i energetike. Najveći rast zabeležen je u sektoru osnovnih roba široke potrošnje, koji u indeksu predstavljaju kompanije kao što su Danone, Pernod Richard i L'Oreal.
Nemački indeks DAX izgubio je 0,16 odsto vrednosti, francuski CAC 40 0,21 odsto. Među glavnim indeksima rast je zabeležio samo britanski FTSE 100, koji je dobio 0,25 odsto.
Čak i u Sjedinjenim Državama, u prvim satima današnjeg trgovanja, indeksi su pali ispod svojih polaznih tačaka. Prosečan indeks S&P 500 izgubio je 0,64 odsto do 18.30. Nasdaq 100, koji uglavnom uključuje tehnološke akcije, pao je za 1,29 odsto.
Investitori očekuju da će Fed podići kamatne stope za četvrtinu procentnog poena, što bi bilo drugo uzastopno usporavanje nakon što ih je podigao za pola procentnog poena na poslednjem monetarnom zasedanju prošlog leta. ECB i britanska banka, koje odlučuju o kamatnim stopama dan posle Feda, podići će kamate za pola procentnog poena, prema tržišnim očekivanjima.
"Za sledeće povećanje mislim da nam treba više, i to ne samo da dokažemo da nemamo duboku recesiju zarada kompanija, već da kompanije mogu da ostanu jake u ovom zahtevnom periodu", rekao je za Bloomberg TV Marcus Morris-Eyton, portfolio menadžer u Allianz Global Investors. "Pozvao bih investitore da budu selektivni, ali generalno smo relativno optimistični u pogledu toga gde se trenutno nalazimo."
Bitcoin, najveća kriptovaluta po tržišnoj kapitalizaciji, izgubio je zamah prošlog meseca u današnjem trgovanju i pao je za 2,7 odsto na nivo od 23.100 dolara. Od početka leta bitcoin je već dobio skoro 40 odsto zbog stavova investitora da se ciklus monetarnog pooštravanja centralnih banaka konačno popušta, što bi trebalo da poveća tražnju za rizičnijom aktivom.
Nafta je nastavila jučerašnji pad. Čak i na naftnim tržištima investitori su čekali odluku Feda koja će ponuditi uvid u buduću potražnju u SAD. West Texas Intermediate (WTI) izgubila je mali procenat vrednosti, za barel od 159 litara potrebno je izdvojiti manje od 79 dolara.