Najvažniji berzanski indeksi u Evropi završili su poslednji dan trgovanja ove nedelje sa dobicima, a u centru pažnje našli su se finansijski izveštaji najvećih svetskih kompanija, konkretno banaka iz Sjedinjenih Američkih Država.
Prihodi JP Morgana na godišnjem nivou su porasli za skoro 20 odsto, dok se zarada po akciji Wells Farga prepolovila u odnosu na poslednji kvartal prethodne godine.
Bank of America je zabeležila prihode od 24,5 milijardi dolara, što je za više od desetine iznad njenih prihoda zabeleženih u poslednjem tromesečju 2021. godine. Za oko 20 odsto se smanjila neto dobit kompanije Citigroup Inc, što je dovelo do pada vrednosti njenih akcija.
Ove donekle mešovite rezultate banaka investitori u Sjedinjenim Američkim Državama protumačili su kao negativne, a najveći indeksi na američkim berzama u toku dana prelazili su iz pozitivne u negativnu teritoriju.
Optimistični podaci iz UK i evrozone
Injekciju optimizma evropskim investitorima su možda ulili ekonomski podaci koje su objavile statističke službe evrozone i Ujedinjenog Kraljevstva.
Trgovinski deficit evrozone u novembru je smanjen na 11,7 milijardi evra, pokazuju podaci Eurostata. Ista agencija je objavila podatke o industrijskoj proizvodnji, koja je u okviru monetarne zajednice u novembru napredovala za jedan odsto.
Trgovinski deficit je u pretposlednjem mesecu 2022. godine smanjen i u Ujedinjenom Kraljevstvu, pa on iznosi 20,2 milijarde funti.
Ono što je došlo kao iznenađenje bili su podaci o privrednom rastu Nemačke i Britanije. Dok je privredni rast ostrvske države iznosio 0,1 odsto u novembru, privreda Nemačke je napredovala za 1,9 odsto u 2022, prevazišavši tako očekivanja analitičara.
Nemački DAX napredovao je za 0,32 odsto pred kraj trgovanja, dok je vrednost francuskog indeksa CAC 40 u isto vreme uvećana za 0,65 odsto. Britanski indeks FTSE 100 u odnosu na četvrtak stajao je bolje za 0,66 odsto.