Nemačka privreda je u poslednjem kvartalu prošle godine verovatno stagnirala, a rast za celu godinu iznosio je 1,9 odsto, objavio je državni statistički zavod. Time su ublaženi strahovi od recesije zbog rata u Ukrajini i visoke inflacije.
U 2021. godini nemački privredni rast iznosio je 2,6 odsto.
"Lična potrošnja je bila neverovatno otporna u četvrtom tromesečju, što je bilo podstaknuto rekordnim rastom raspoloživog dohotka, čime je ublažen udar inflacije. Industrija je takođe bila jača od očekivanja i u tome su proizvođači automobila imali veliku ulogu", rekao je ekonomista Dekabanka Andreas Scheuerle.
Privredni rezultat Nemačke tim je vredniji jer se ta država nalazi u situaciji da mora da preuredi svoj privredni model koji se umnogome oslanjao na ruske energente.
Vlada kancelara Olafa Scholza je do sada uspevala da nađe dovoljno energetskih alternativa, a blaga zima takođe pomaže. Poslovni sektor je u međuvremenu uspeo da uredi lance snabdevanja nakon što su neke fabrike morale da prestanu sa proizvodnjom nakon početka ruske invazije na Ukrajinu.
Međutim, još puno posla ostaje pred nemačkom privredom u uslovima još uvek visoke inflacije koja preti da sputa potrošnju i poslovni sektor u idućim godinama, budući da se povišena inflacija očekuje do 2025. godine.
Predsednica federalnog statističkog zavoda Ruth Brand je izavila da se nemačka privreda dobro držala uprkos energetskoj krizi i inflaciji kao i problemima sa lancima snabdevanja. Ona je dodala da je bruto domaći proizvod sada prešao nivo od pre pandemije.
Međutim, priznala je i da je rast nemačke ekonomije u 2022. verovatno niži od gotovo svake druge evropske zemlje.
Uprkos tome što su ekonomisti u septembru predviđali pad privredne aktivnosti, u poslednje vreme se javio optimizam, a kompanije poput Volkswagena ističu da logistička uska grla popuštaju.
Tako Volkswagen ove godine očekuje povećanje prodaje uz porudžbine za 1,8 miliona vozila u Zapadnoj Evropi.
Zbog dosad blagih zimskih temperatura, Nemačka sada očekuje da će kroz zimu proći bez manjka prirodnog gasa, čak i ako se dogode ekstremno hladni talasi.
Kineska promena protivpandemijske politike bi takođe trebalo da da vetar u leđa nemačkom poslovnom sektoru.
Analitičari koje je anketirao Bloomberg su za ovu godinu predvideli pad privredne aktivnosti od 0,6 posto, a jedan od vodećih nemačkih "think-tankova" Institut za svetsku ekonomiju iz Kila za ovu godinu prognozira privredni rast od 0,3 odsto.