Alphabet, matična kompanija internet giganta Google, sve je bliža kupovini startapa Wiz, navodi Bloomberg, pozivajući se na izvore. Wiz posluje u oblasti sajber-bezbednosti, a očekuje se da vrednost ovog dogovora bude 23 milijarde dolara. To ga čini najvećom akvizicijom Alphabeta.
Dogovor, međutim, još nije postignut.
Razgovori su usledili nakon što se Alphabet povukao iz kupovine kompanije za upravljanje odnosima sa klijentima HubSpot, izvestio je Bloomberg prošle nedelje. Pregovori su propali pre nego što se uopšte stiglo do faze "dubinske analize" (engl. due diligence).
Opširnije
Emisije Googlea zbog AI-ja za pet godina porasle za 48 odsto
Google nije prva velika tehnološka kompanija koja navodi brzi rast AI kao prepreku za ostvarivanje ekoloških ciljeva
05.07.2024
Sve više osnivača hoće da proda AI startapove, kaže šef Hugging Facea
Sve veći broj osnivača startapova fokusiranih na veštačku inteligenciju želi da proda svoje kompanije, prema rečima izvršnog direktora Hugging Facea.
15.06.2024
Microsoft se dogovorio sa Amazonom, izbegao istragu EU
Iz CISPE-u su se žalili da je Microsoft otežao klijentima da menjaju klaud provajdere time što je poslovni softver povezao sa svojim Azure klaud servisima.
10.07.2024
Akcije Trumpove medijske firme skočile, dok jačaju šanse za reizbor
Akcije Trumpove medijske kompanije skočile su na početku trgovanja u ponedeljak.
15.07.2024
Kao i kod HubSpota, ovako velika potencijalna akvizicija neobična je za tehnološku kompaniju poput Alphabeta, posebno imajući u vidu da je gigant na meti agencija za zaštitu konkurencije na svakom koraku, a to se odnosi i na planove za preuzimanje.
Google se već suočava sa brojnim antimonopolskim izazovima, uključujući tužbu američkog ministarstva pravde koja ga optužuje za zloupotrebu svog dominantnog položaja u onlajn pretrazi, i još jednu tužbu u vezi sa alatima za digitalno oglašavanje.
Alphabet povećava svoja ulaganja u poslovanje sa klijentima u kladu: među njima je i ponuda alata generativne veštačke inteligencije. Iako Google i dalje zaostaje za Microsoftom i Amazonom u toj vrsti usluga, kompanija je izvestila da je njena klaud jedinica bila profitabilna u uzastopnim kvartalima, nakon nekoliko godina gubitaka.
Kupovina usluga u klaudu i kompanije za sajber-bezbednost Wiz mogla bi pomoći Googleu da uhvati korak s Microsoftom i Amazonom na sve konkurentnijem tržištu. Kako sve više novoosnovanih kompanija premešta svoje aplikacije i podatke u klaud, mogućnosti u ovom sektoru rastu, posebno kako se povećava moć aplikacija generativne veštačke inteligencije.
Takvi alati često zahtevaju da se ogromni skupovi podataka učitaju u klaud, u kojem se modeli veštačke inteligencije mogu obučiti da proizvode rezultate kao što su fotografije, marketinške kampanje ili programski kodovi koje sami korisnici zahtevaju od generativnog softvera.
Wiz sa sedištem u Njujorku povezuje se sa dobavljačima skladištenja u klaudu kao što su Amazon Web Services ili Microsoft Azure i identifikuje i skenira podatke uskladištene u klaudu, tražeći i eliminišući bezbednosne rizike, piše Bloomberg.
Kompanija, koja je osnovana 2020, procenjena je na 12 milijardi dolara u maju, kada je tražila finansijere. Alphabetova druga najveća akvizicija dogodila se 2011, kada su kupili Motorola Mobility za 12,5 milijardi dolara.