Huawei Technologies i China Mobile izgradili su internet mrežu dužine 3.000 kilometara (1.860 milja) koja povezuje Peking sa jugom, a koju Kina predstavlja kao svoj najnoviji tehnološki proboj.
Dve kompanije udružile su se sa Univerzitetom Đinghua i istraživačima iz Cernet.coma kako bi izgradile ono za šta tvrde da je prva internet mreža na svetu koja postiže stabilan i pouzdan protok od 1,2 terabita u sekundi, nekoliko puta brži od tipičnih brzina širom sveta. Testiranja su počela 31. jula i od tada su prošla različite testove koji potvrđuju taj dostignuti cilj, saopštio je univerzitet.
Đinghua, matični univerzitet kineskog predsednika Xi Jinpinga, predstavlja projekat kao prvi u industriji izgrađen potpuno na domaćoj tehnologiji, i Huawei se ističe u njihovom saopštenju. Kineska kompanija je u avgustu napravila pometnju kada je predstavila 5G pametni telefon sa sofisticiranim procesorom napravljenim u Kini, što je izazvalo slavlje na kineskim državnim medijima i društvenim mrežama. Taj događaj takođe je pokrenuo debatu u Vašingtonu o tome da li je administracija Bidena otišla dovoljno daleko u pokušajima da obuzda kineska tehnološka dostignuća.
Opširnije
Musk: SpaceX-ov Starlink dostigao prelomnu tačku - više ne gubi novac
Starlink usluga je dostigla prelomnu tačku u kojoj su svi prihodi kompanije dovoljni da pokriju ukupne troškove.
02.11.2023
Kina radi na jačanju digitalne moći i veštačke inteligencije
Cilj Kine je da poveća računarsku snagu zemlje za više od trećine u manje od tri godine.
11.10.2023
Kritična infrastruktura u odmeravanju snaga SAD i Kine
Na pomolu je nova bitka i ona se, verovali ili ne, vodi na dnu mora.
16.04.2023
Mreža "radi na osnovu ključnih tehnologija koje su u vlasništvu Kine," navodi zvanična agencija Xinhua News u izveštaju objavljenom na sajtu univerziteta.
Bloomberg News nije potvrdio autentičnost tih tvrdnji. U februaru, Nokia - globalni rival Huaweija - objavila je da je postigla protok od 1,2 terabita u sekundi na optičkoj mreži u Evropi na gradskim udaljenostima od oko 118 km.