Neuralink, startap koji pravi moždane implantate i koji predvodi milijarder i najbogatiji čovek na svetu Elon Musk, sada regrutuje ispitanike za kliničko istraživanje čiji je cilj da omogući ljudima da pomeraju predmete svojim mislima.
Neuralink je dobio odobrenje od nezavisnog odbora i od prve bolnice da započne regrutovanje za njihovo prvo kliničko ispitivanje na ljudima, te regrutuju pacijenate sa kvadriplegijom, vrstom paralize, da učestvuju u ispitivanju.
Cilj ispitivanja je da proceni bezbednost implantata i hirurškog robota i funkcionalnost interfejsa pomoću kojih bi trebalo da se omogući ljudima da kontrolišu kursor na računaru ili tastaturu koristeći samo svoje misli, navela je kompanija u pozivu za regrutaciju ispitanika.
Opširnije
Muskov Neuralink dobio dozvolu FDA za testove na ljudima
Neuralink, kompanija Elona Muska za implantate mozga, saopštila je da je dobila odobrenje američke Uprave za hranu i lekove (FDA) za sprovođenje kliničkih ispitivanja na ljudima.
26.05.2023
Muskov Neuralink je pod istragom zbog navodnog ugrožavanja životinja
Kompanija Elona Muska koja proizvodi implantate za mozak Neuralink Corp. je pod federalnom istragom u SAD zbog navodnog kršenja zakona o dobrobiti životinja, preneo je Reuters.
06.12.2022
Musk je ranije govorio o dugoročnim ciljevima za implante, kao što je stvaranje univerzalnog jezika ili čitanje misli, ali je pomenuo i da bi mogao da pomogne u lečenju nekih moždanih povreda. Musk je najavio i da bi njihovi proizvodi mogli da omoguće čovečanstvu da ide u korak sa napretkom veštačke inteligencije.
"Prvi proizvod Neuralinka će omogućiti nekome sa paralizom da upravlja pametnim telefonom pomoću svog uma brže od nekoga ko koristi palčeve", rekao je Musk. "Kasnije verzije će moći da preusmeravaju signale od neuronskih veza u mozgu do neuronskih veza u klasterima motornih/senzornih neurona tela, omogućavajući tako, na primer, paraplegičarima da ponovo hodaju", rekao je Musk nakon što je u aprilu 2021. Neuralink prikazao majmuna koji igra igru "Pong" koristeći implantat Neuralinka.
Krajem 2022. godine, Musk je otkrio da pored njihovog glavnog proizvoda, interfejsa koji povezuje mozak i kompjuter i koji bi se umetao bušenjem lobanje, rade na još dva proizvoda. Neuralink takođe razvija implantate koji mogu da uđu u kičmenu moždinu i potencijalno povrate kretanje kod nekoga ko pati od paralize. Takođe je najavio da razvijaju očni implant koji je namenjen poboljšanju ili obnavljanju ljudskog vida.
Musk i tim od sedam naučnika i inženjera osnovali su Neuralink 2016. godine, a kompanija je trebalo da počne eksperimente na ljudima 2020. godine. Rok je ipak pomeren na 2023, a u maju su dobili odobrenje da vrše ispitivanja na ljudima u Sjedinjenim Državama od Uprave za hranu i lekove.
Neuralink je lider kada su u pitanju prikupljena sredstva, sa više od 600 miliona dolara, mada još nije uspešno implantirao uređaj u ljudsku glavu. Nekoliko drugih kompanija koje rade na sličnoj tehnologiji ranije su uspele da ugrade uređaje u mozgove, poput Synchrona, Precision Neurosciencea and Inner Cosmosa. Sinchron je implantirao svoj prvi uređaj pacijentu iz SAD preko krvnih sudova, a ne operacije na mozgu.
Uprkos tome što je ispitivanje odobreno, moždani implanti se verovatno neće uskoro koristiti u komercijalne svrhe. Verovatno će se čekati još najmanje pet do 10 godina do komercijalizacije, rekao je za Bloomberg Christin Welle, bivši zvaničnik Uprave za hranu i lekove i vanredni profesor neurohirurgije i fiziologije na Univerzitetu Kolorado.
Regrutovanje pacijenata će verovatno trajati nekoliko meseci. Sinchronu je trebalo skoro godinu dana između objavljivanja da bi dobio odobrenje za svog prvog pacijenta u SAD i implantiranja uređaja u julu 2022. Tipično, prva ispitivanja na ljudima obuhvataju pet do 10 pacijenata i traju oko šest meseci, rekao je Welle.