Od kamenih ploča do atlasa, inovacije u kartografiji su dugo vremena bile nedovoljno cenjeni stub geopolitike i svakodnevnog života. Pored toga što su pružale pomoć prilikom pronalaska puta, mape su takođe imale svoj doprinos u Drugom svetskom ratu. Propagandne mape su se koristile radi uticaja na javno mnjenje i mobilizaciju trupa. Sada ih korisnici Instagrama i TikTok-a koriste kako bi pronašli najbolji restoran. U najnovijoj reinkarnaciji, mape visoke preciznosti promeniće budućnost navigacije, logistiku i prikupljanje prostornih podataka.
Nepoznati lider i prikupljanje podataka
Na čelu je slabo poznati japanski startap, Dynamic Map Platform (DMP). Ova kompanija, koja je podržana sredstvima vlade, pružiće podršku od više milijardi dolara narednim generacijama, a neki od njenih akcionara su ogromni domaći konglomerati kao što je Toyota Motor.
DMP stvara i gradi set trodimenzionalnih mapi visoke rezolucije koje su mnogo tačnije od onih standardnih koje su nam poznate, poput onih na iPhoneu, aplikacija kao što je Waze i navigacionih sistema u kolima koji koriste GPS. Ovi podaci takođe mogu da se koriste za precizan let drona.
Ključno je prikupljanje podataka. Kompanije poput Mobileye, koja je u vlasništvu Intel-a, zavise od sakupljenih informacija od proizvođača automobila, koje su automatski i anonimno prikupljene. Strategija ove japanske firme omogućava posedovanje mapa i njihovu visoku preciznost. Podaci su precizni, razdaljine i lokacije su tačne u milimetar. Drugi sistemi mapiranja, koji su deo Svetskog geodetskog sistema, uglavnom su približni i oni se u velikoj meri oslanjaju na senzore. Zaista je nepodnošljivo kada ne možemo pristupiti Google Maps-u u gusto naseljenim oblastima ili kada nam prikaže mnoštvo različitih pravaca i ne prepoznaje nijedno polukružno skretanje.
Pored toga, prilikom prikupljanja podataka od drugih, kao što su proizvođači automobila, postoji rizik da će nastati problem zbog privatnosti i skladištenja, ili, ako podaci trećih lica ne budu dostupni. Informacije do kojih sami dođete bi trebalo da su sigurnije.
Veliki poduhvat
Kreiranje ovakvih mapi je masivan tehnološki poduhvat. Korišćenjem globalnih navigacionih satelitskih sistema, odnosno GNSS-a, određuju se tačne lokacije. Potom, vozila koja su opremljena senzorima i kamerama skupljaju i generišu podatke u vidu oblaka tačaka (eng. point-cloud data), ili grupe tačaka, od kojih svaka ima set kartezijanskih koordinata (setite se X i Y ose). Sistem mapiranja sve to objedinjuje i spaja sve informacije. Uzima u obzir sve, uključujući znakove na putu, trotoaru, strukturama i ivicima puta, čak i pre nego što vozači dođu do tog mesta.
Može se činiti da je ovo previše previše detalja o ovoj tehnologiji i da uključije mnogo nebitnih informacija, ali mapiranje i prikupljanje podataka sve više zauzimaju centar navigacione tehnologije i tehnologije bezbednosti. Na ovogodišnjem Sajmu potrošačke elektronike (CES), jednom od najvećih tehnoloških događaja godine, sve se vrtelo oko vozila sa softverom i oko sistema za autonomnu vožnju. Ove mape su integrisane u dronove, vetrobrane i kabine automobila, i oni odvode putnike do željenih destinacija bez teškoća. U Kini se očekuje da će tržište ovakvih automobila porasti na 960 milijardi juana (141 milijardu dolara) do 2025. godine. U SAD, jedan tim iz Laboratorije za radio-navigaciju sa Univerziteta u Teksasu, koristi signale satelita Starlink Elona Muska, kako bi stvorio navigacionu tehnologiju koja je oslobođena geopolitike GPS, Rusije, Kine i Evrope.
Široka upotreba
Precizne mape visoke rezolucije će vremenom omogućiti ljudima da budu vizuelno prisutni na dalekim mestima. Analitičari i akademici sve više koriste brojne satelitske snimke i druge geopolitičke podatke kako bi videli šta se dešava hiljadama kilometara daleko. To takođe koriste i hedž fondovi, kako bi pratili aktivnost u fabrikama i skladištima. Prošlih meseci, inteligencija otvorenog koda (OSINT) pomogla je pri praćenju pokreta trupa u Ukrajini. Trodimenzionalni sistemi mapiranja kao što je sistem DMPA-a, vremenom će dozvoliti logističkim firmama da isporučuju pakete preko prozora, kako društvo napreduje, tako što će koristiti 3D zgradu i mape ulice, a upravljaće iz skladišta. Takođe će omogućiti električnim vozilima bolju efikasnost uz precizne informacije o nagibima, trakama i stanicama za punjenje. Današnja kartografija je moćnija nego što je bila decenijama unazad.
Do sada, DMP ima podatke za više od 30.000 kilometara auto-puteva i motoputeva u Japanu, i oko 640.000 kilometara u SAD i više od 300.000 kilometara u Evropi. Godine 2018. prisvojila je kompaniju Ushr, čiji investitori su tada bili GM Ventures i EnerTech Capital. Ove dve firme zajedno su podržale širenje područja visoke rezolucije u Severnoj Africi sa 100 miliona dolara, zajedno sa jednim od fondova japanske vlade, JOIN-om. U međuvremenu, DMP i JOIN su uložili 90 miliona dolara za širenje van Severne Amerike i Japana. Već su prijavili proizvođače automobila i nadaju se da će postati ključno sredstvo za logistiku i da će obezbediti infrastrukturu. Cadillac modeli kompanije General Motors, uključujući CT6, XT6 i Hummer, koji su poznati po svojim sistemima za poluatonomnu vožnju, instalirali su ove mape.
U vremenu kada se geopolitičke tenzije "krčkaju", kada ima sve više inovacija u svetu mobilnosti, i kada ljudi putuju više, mape su skoro od suštinske vrednosti. Ono što je ključno je preciznost podataka, a njihovo posedovanje će biti sve važnije i doprineće budućem napretku kartografije.