Tour de France je u punom zamahu. Najveći biciklistički događaj završiće se 27. jula, ali uprkos sve većoj popularnosti ovog sporta, novčane nagrade prestižne trke ostaju iste. Za koje iznose se, dakle, bore najbolji biciklisti sveta?
Pobednik prošlogodišnje i favorit ovogodišnje trke, slovenački biciklistički as Tadej Pogačar, prošle godine je za pobedu dobio 500.000 evra. To je otprilike 20 odsto ukupnog nagradnog fonda, koji iznosi oko 2,3 miliona evra.
Organizatori prestižne Trke kroz Francusku dodeljuju novčane nagrade još od prve trke 1903. godine. Tada je glavna nagrada iznosila 12.000 franaka, što je bilo otprilike šest puta više od prosečne godišnje radničke plate.
Opširnije

Slovenac Pogačar osvojio Tour de France
Pogačar je postao i osmi vozač u istoriji biciklizma s pobedama na dve najveće tronedeljne trke na svetu, Giru d'Italia i Touru u istoj godini
22.07.2024

Cikloturizam bi mogao da bude turistička šansa za region
Biciklistički turizam je sve češće izbor ljudi koji vole prirodu i žele da spoje putovanje i rekreaciju.
03.04.2024

Kako je gospodar rizičnih ulaganja neplanirano postao vladar San Sira
Howard Marks, suosnivač i kopredsednik Oaktree Capital Managementa, postao je krajem maja 2024. većinski vlasnik slavnog italijanskog kluba, nakon što kineski konglomerat Suning nije uspeo da vrati zajam od 395 miliona evra, podignut 2021. godine.
05.06.2025

Šta danas definiše svetske okvire za ulaganje u sport
Tehnološke inovacije, promene u ponašanju potrošača i novi poslovni modeli sve više oblikuju industrije sporta i zabave, istaknuto je na Qatar Economic Forumu u organizaciji Bloomberga.
21.05.2025
Kolike nagrade očekuju pobednike
Drugoplasirani Jonas Vingegaard dobio je 200.000 evra, a trećeplasirani 100.000 evra. Biciklisti koji su se po završetku trke plasirali između 20. i 160. mesta dobili su po 1.000 evra (845 funti).
Pobednik svake etape, osim slave, osigurava i 11.000 evra. Taj iznos se za drugoplasiranog smanjuje na polovinu (5.500 evra), dok trećeplasirani dobija 2.800 evra. Novčanu nagradu dobijaju svi biciklisti koji se u pojedinačnoj etapi plasiraju među prvih 20 – za 20. mesto ona iznosi 300 evra.
U generalnom plasmanu 21-dnevne trke, biciklisti plasirani od 1. do 19. mesta dobijaju između 70.000 evra i 1.100 evra. Svi koji prođu kroz cilj u Parizu i plasiraju se iznad 160. mesta dobijaju po 1.000 evra.
Biciklizam je pre svega timski sport, pa se nagrade dodeljuju i za najbolje plasirane ekipe. Trku kroz Francusku osvojiće ona ekipa čiji zbir ukupnih vremena tri najbolja biciklista po etapi, tokom tri nedelje trkanja, bude najmanji.
Astronomski ugovor Tadeja Pogačara
Visoke nagrade nisu jedini prihod za 26-godišnjeg Slovenca. Pogačar je u novembru prošle godine produžio ugovor sa ekipom UAE Team Emirates. Šestogodišnjim ugovorom, koji će ga u timu zadržati do 2030. godine, zaradiće 50 miliona evra plus moguće bonuse, dok otkupna klauzula iznosi 200 miliona evra, izvestila je prošle godine "La Gazzetta dello Sport". Povećanjem plate na osam miliona evra godišnje prestigao je rivala Vingegaarda, koji zarađuje oko pet miliona evra godišnje.
Pogačar je na vrhu biciklističke platne liste još od 2021. godine, kada je potpisao ugovor sa UAE Team Emirates. Prošle sezone je, na primer, zaradio šest miliona evra, a sada je to povećao za još dva miliona.
Richard Mille
Prošle godine, na kraju Trke kroz Francusku, pisalo se i o Pogačarevom luksuznom satu koji je nosio tokom etapa. Isti model slovenački biciklista nosi i ove godine – reč je o ručnom satu marke Richard Mille 67-02, vrednom skoro 300.000 evra, piše CyclingNews.
Ekipa UAE Team Emirates ima sponzorski ugovor sa švajcarskim proizvođačem luksuznih satova Richard Mille. Sportski model koji Pogačar nosi teži samo 32 grama, automatski je, napravljen od titanijuma, otporan na udarce, a kaiš je potpuno bešavan i neklizajući.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...