Tehnološke inovacije, promene u ponašanju potrošača i novi poslovni modeli sve više oblikuju industrije sporta i zabave, istaknuto je na Qatar Economic Forumu u organizaciji Bloomberga. Na panelu pod nazivom "Sport, mediji i vlasništvo: Lideri redefinišu igru" tri istaknuta predstavnika iz sektora sporta i zabave Mark Attanasio, suosnivač Crescent Capital i predsednik bejzbol kluba Milwaukee Brewers, Ted Leonsis, osnivač i izvršni direktor Monumental Sports & Entertainment, te Amanda Staveley, izvršna direktorka PCP Capital Partners, razgovarali su s Jasonom Kellyjem, novinarom Bloomberga o brzomenjajućem pejzažu sporta, medija i zabave.
Istakli su sve veću integraciju digitalnih platformi i uticaj striming servisa na sportsko emitovanje, kao i kako vlasničke grupe prilagođavaju strategije da maksimizuju angažman fanova i prihode.
Attanasio je govorio o izazovima i prilikama u održavanju tradicionalnih sportskih franšiza, dok je Leonsis naglasio strateški značaj kreiranja sadržaja i spajanja sporta i zabave radi stvaranja imerzivnih iskustava. Staveley je skrenula pažnju na rastuću ulogu privatnih investicija u podsticanju inovacija i svetske ekspanzije sektora.
Opširnije

Nova zabava za ljubitelje sporta - stiže platforma Homecoming
Rivera planira da platforma sklapa partnerske ugovore s mladim kreatorima sadržaja.
18.05.2025

Zašto su brazilski crveni dresovi izazvali haos? Politika je i tu umešala prste
Dres je postao toliko snažan simbol konzervativne politike da mnogi levičari odbijaju da ga nose.
11.05.2025

Kakva je veza sporta i privatnog kapitala? Jača nego što biste mislili
Sport i privatni kapital postaju sve više isprepleteni, a prodaja Boston Celticsa krajem marta najbolji je dokaz za to.
27.04.2025

Velika ulaganja Saudijske Arabije vraćaju boks na put stare slave
Saudijska Arabija je uložila milione dolara u organizaciju mečeva između nekih od najvećih imena boksa tokom poslednje dve godine.
27.04.2025
Na pitanje moderatora u koji sport bi investirali danas, Staveley je odmah izdvojila fudbal kao "vrlo skupu" i ekskluzivnu imovinu.
"Procene vrednosti su trenutno vrlo visoke, posebno u fudbalu. Mi smo prvi uložili u Newcastle United po odnosu manjem od dva puta godišnjih prihoda, ali postoji velika razlika između evropskog i američkog tržišta. Fudbalski klubovi postaju ekskluzivni, broj klubova je ograničen, a potražnja raste, zbog čega su vrednosti sve veće", kazala je Staveley.
U koji sport danas investirati/Screenshot
Attanasio je dodao da u sportu "niko ne gleda na gotovinski tok ni gubitke, već se sve bazira na miltiplima prihoda", iako mnogi klubovi gube novac dok se prodaju za ogromne svote.
Panelisti su razgovarali i o svetskom sportskom investiranju, uključujući rast tržišta kriketa u Indiji, ulaganja u infrastrukturu i vlasništvo nad sportskim objektima.
Leonsis smatra da je sport i dalje potcenjen i da je jedina industrija u medijima i tehnologiji sa predvidljivim godišnjim rastom. "Ako ste u dobrom tržištu kao što je Vašington, imate realnu poslovnu priliku", rekao je, naglašavajući da sportski klubovi nisu samo sportski timovi, već i nekretninski i medijski poslovi s velikim društvenim i političkim uticajem. "Naša arena ima 1,6 miliona kvadratnih stopa, a u njoj je održana i inauguracija predsednika SAD. To nije samo sport, to je infrastruktura moći", kazao je.
Amanda Staveley/Bloomberg
Staveley pojašnjava da se sportske vrednosti sve više zasnivaju na potencijalu rasta tržišta, dok se regulative u evropskim ligama sve strože usmeravaju na profitabilnost i održivost.
"Tražimo klubove u sredinama gde postoji prostor za rast, a novi propisi u UK zahtevaju mnogo veću pažnju na novčani tok i dugoročno održivo poslovanje", kazala je Staveley.
Dok američki sistem dozvoljava lakšu privatizaciju i promene vlasništva, evropski fudbal je i dalje zatvoreniji.
Attanasio ističe društveni uticaj sporta, posebno fudbala, kao moćnog megafona. "Kada je Norwich objavio video o mentalnom zdravlju, videlo ga je 60 miliona ljudi u nekoliko sedmica. Nijedan drugi sport nema toliku globalnu snagu za povezivanje s publikom", rekao je.
Investitori stoga gledaju i na društvenu vrednost i povezanost s lokalnim zajednicama, kao i na mogućnosti za digitalnu i društvenu ekspanziju.
Razgovaralo se i o institucionalnom kapitalu u sportu. Leonsis je priznao da je ulazak fondova privatnog kapitala u sport prvobitno izazvao zabrinutost jer se očekuje izlazna strategija, a sportski timovi nisu klasična transakcijska imovina.
"Naša arena postoji 30 godina, klubovi decenijama, to nije nešto što se kupi i proda za tri godine", rekao je, ističući i svoje partnerstvo s Katarom koje se bazira ne samo na kapitalu, već i na kompatibilnosti vrednosti. "Vašington je za njih sigurno utočište za ulaganje, posebno u nekretnine", pojasnio je.
Sport zahteva dugoročnu strategiju
Naglašavajući da sport zahteva dugoročnu strategiju, panelisti su se usaglasili da je kombinacija kapitala i strasti ključna. Leonsis je opisao kako njegova kompanija generiše stabilan pretplatnički prihod sa 80 odsto zagarantovanih godišnjih prihoda i godišnji rast od pet do sedam odsto, ali uz oprez oko kolektivnih ugovora i poreskih ograničenja.
On je takođe istakao promenu pravila liga kako bi se omogućilo ulaganje suverenih i penzionih fondova, koji su pokazali da su "najbolji partneri – pasivni kad treba, prisutni kad zatreba".
Staveley je dodala da ti investitori donose stabilnost i razumevanje dugoročnih ciljeva, te da sport kao "long-dated asset" predstavlja idealno mesto za njihove investicije. Leonsis je opisao viziju sportskih organizacija kao multifunkcionalnih gradskih platformi koje obuhvataju umetničke galerije, muzeje, univerzitete i nacionalne političke događaje, dok istovremeno kontrolišu intelektualnu svojinu i digitalnu mrežu bez duga.
Bloomberg
"Mrzim dug. Naša sportska mreža je jedina regionalna u SAD bez ijednog dolara duga", rekao je Leonsis.
Institucionalni kapital nije samo povećao vrednosti klubova već i doveo do novih pravila koja privlače privatni kapital ističe Staveley. "Moramo biti efikasni i imati partnere koji razumiju dugoročnost, jer troškovi gradnje i dug su ogromni", kazala je.
Leonsis dodaje da partnerstvo sa državom daje rezultat. "Ulažemo 500 miliona dolara s gradom u revitalizaciju centra Vašingtona – stadion, nekretnine, kulturni sadržaji – sve postaje nova kapija glavnog grada", kazao je.
Golf i nove prilike
Panel je na kraju okrenuo pažnju na golf, sport sa stogodišnjom tradicijom, koji doživljava novi poslovni uspon zahvaljujući ulasku privatnih investitora i partnerstvima s PGA Tourom. Attanasio je opisao kako je LIV Golf poslužio kao katalizator, s porastom digitalnih metrika od 60 odsto, povećanjem poseta turnirima za 10 odsto i novim sponzorskim ugovorima u stotinama miliona. Ipak, najvažniji faktor ostaju igrači i zajednica. "Sve počinje od igrača, zatim dolazi publika. Ako ih povežeš, imaš platformu za sve ostalo", rekao je.
Osvrnuli su se i na budućnost ženskog sporta. Staveley navodi da je ugovor Chelsea Women's prekretnica za valorizaciju ženskih timova, ali ističe da je neophodno motivisati publiku ne samo korporativnim ugovorima nego i kvalitetnim emitovanjem i iskustvom na stadionima.
Leonsis je istako da je ženski sport "growth stock" sa velikim komercijalnim potencijalom. "Prodajemo lože, imamo medijske ugovore, sponzore iz modne industrije, i želimo da učinimo Vašington prestonicom ženskog sporta", rekao je.
Staveley je upozorila da u UK i dalje nedostaje snažna medijska i infrastrukturna podrška za ženski sport.
Za kraj, Leonsis je predstavio viziju svetske ekspanzije sportskih liga, poput NBA, koja već ima ogranke u Africi, Kini i uskoro Evropi, s ciljem prelaska s analognog na digitalni model i sa lokalnim korenima i globalnim rastom.
"Želimo da NBA postane novi Amazon sporta", zaključio je.
Ovaj panel je potvrdio da su sportske investicije složene, dugoročne i višedimenzionalne – kombinujući timove, infrastrukturu, medije, zajednicu, tehnologiju i kapital. Institucionalni kapital menja igru donoseći stabilnost i efikasnost, a sport postaje ne samo industrija zabave, nego i važan društveni i ekonomski faktor budućnosti.