Ako taj "rolex" na koji ste bacili oko postaje skuplji, možda je kriv bitcoin. Poslednji put kada je kriptovaluta znatno porasla, 2021. godine, to je nagovestilo nagli skok u cenama polovnih satova. Postoji velika šansa da će nedavno oživljavanje u kojem je bitcoin postigao novi rekord povećati vrednosti satova, ali zasad ponavljanje eskalacije bez presedana kojoj smo tada svedočili izgleda daleko.
Cene za satove koji se prodaju na sekundarnom tržištu u velikoj meri su se kretale u skladu sa bitcoinom i indeksom S&P 500 u poslednjih otprilike pet godina. Korelacija između kriptovaluta i satova iskočila je iz tog ritma poslednji put kada je valuta uzela maha. Bitcoin je izgubio skoro polovinu svoje vrednosti između početka novembra 2021. i kraja januara 2022. godine, ali cene satova nisu dostigle vrhunac sve do marta 2022.
Opširnije
Pet razloga zašto su satovi isplativija investicija od zlata
Investiranje u satove može biti znatno isplativije od ulaganja u zlato.
23.01.2024
Kako su satovi Richard Mille postali simbol ekstravagantnog bogatstva
Sat Richard Mille Co. je moćan simbol bogatstva za svakoga ko je dovoljno upućen da prepozna njegove poznate konture.
15.09.2023
Sat poslednjeg kineskog cara prodat za 6,2 miliona dolara
On je jedan od samo osam modela "96 Quantieme Lune" koji postoje.
28.05.2023
Tržište luksuznih polovnih satova bi se do 2030. moglo udvostručiti
Do kraja decenije, tržište polovnih luksuznih satova će porasti za 75 odsto i činiće skoro polovinu ukupnog tržišta satova.
16.10.2022
Dobitak od kriptovaluta nesumnjivo je povećao bogatstvo i podstakao šire interesovanje za ulaganje u alternativnu imovinu, bilo da su u pitanju nezamenljivi tokeni ili satovi. I početnici i iskusni kupci su jurili za istim modelima, svetim trojstvom ove euforije - njega čine "rolex daytona", "patek philippe nautilus" i "audemars piguet royal oak" - što je i uslovilo da cene polovnih modela budu daleko više od cena u prodavnicama.
S obzirom na to da je bitcoin skočio za oko 80 odsto od kraja januara, kao i da S&P 500 beleži male ali dosledne maksimume, nije ni čudo što su se cene satova na sekundarnom tržištu stabilizovale. Bloomberg Subdial Watch Index se vratio na februarski nivo rasta, što je sa 0,2 odsto najveći mesečni dobitak od marta 2023. Slična je slika i drugde, sa WatchCharts Rolexovim indeksom koji je pao samo 0,6 odsto tokom prošlog meseca, a cene za "patek philippea" i "audemars pigueta" su iste.
Barem neki od onih koji zarađuju od bitcoina će se počastiti, a za mnoge muškarce prvi izbor će verovatno biti sat. Ali nije sasvim očigledno da li će ovo dovesti vrednosti na istu uzlaznu putanju koju smo videli pre tri godine.
Te okolnosti su verovatno bile jedinstvene. Zaglavljeni kod kuće, potrošači su novac koji bi inaće potrošili na večeru i odmor ulagali u luksuznu robu. Sa toliko vremena na raspolaganju, entuzijasti su postali oduševljeni satovima, uz ćaskanja na Redditu i video-snimke na TikToku posvećene modelima kao što je "rolex" sa brojčanikom od palminog lista, nazvanom "the weed". Interesovanje za horologiju, koje je ranije bilo rezervisano isključivo za kolekcionare, postalo je mejnstrim. Dodajte stimulativne isplate i niske kamatne stope, i spekulacije su eksplodirale.
Štaviše, teško je odrediti koliko će biti novih komada - još jedna ključna determinanta cena - koji tek treba da dođu na tržište. Za neke koji su se bavili time prošli put, možda koristeći veze da bi prikupili nove komade, stabilnost bi mogla biti prilika za prodaju na tržištu, a ne za kupovinu.
Nivoi zaliha su i dalje veći u poređenju sa periodom od pre dve godine, sa malim znakom smanjenja zaliha "rolexa", "pateka" i "audemars pigueta" u poslednjih nekoliko meseci, prema WatchChartsu. Shodno tome, drugi faktori, a ne ponuda i potražnja, možda doprinose nedavnom mirovanju tržišta, kao što su spekulacije o ukidanju "rolex GMT-master II" sa crvenim i plavim okvirom, poznatom kao "pepsi", i predstojeći događaj "Watches and Wonders", gde će najpoznatiji brendovi pokazati svoja nova izdanja.
Konačno, iako su i S&P 500 i bitcoin bili u uzlaznoj liniji od oktobra, najoštriji rast vrednosti kripta dogodio se u poslednjih par meseci - a da bi dobici našli svoj put do tržišta satova, rast mora da bude kontinuiran.
Ako bude, možda neće imati koristi samo satovi na sekundarnom tržištu. Prodaja u prodavnicama, koja je za neke brendove počela da slabi, takođe može videti određene koristi. Generalna potražnja za luksuznom robom bi isto mogla da poraste.
Dobici od kripta verovatno su činili čak četvrtinu rasta prodaje luksuznih proizvoda u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) 2021. godine, rekli su tada analitičari kompanije Jefferies. Pad u 2022. i 2023. verovatno je doprineo smanjenju potrošnje među jednostavno komotnim a ne superbogatim potrošačima.
Povratak poverenja među takozvanim aspiracionim potrošačima luksuza bila bi dobra vest, posebno za brendove koji su izloženi ovoj demografiji, kao što su Kering SA Gucci i Balenciaga, delovi LVMH-ovog Louis Vuittona, Moncler SpA i britanskog Burberry Group Plc. A bilo kakav oporavak u SAD za vrhunsku brendove je preko potreban, s obzirom na porast vrednosti luksuzne robe od kraja januara.
Veća cena na vašem 'rolexu' može biti prvi znak da je bitcoin još jednom jednak sjaju.
Komentar ne odražava nužno mišljenje uredništva Bloomberg Adrije i njenih vlasnika.