Prosečna cena noćenja u Srbiji trenutno iznosi 60 evra, što je skok od 30 odsto u odnosu na prošlu, i čak 50 odsto u odnosu na 2020. godinu, pokazuju podaci domaćeg startapa OTA Sync, koji je prvi u Srbiji i Crnoj Gori razvio savremen tip softvera - u potpunosti na klaudu - za hotele i privatne smeštaje. Iako im je globalno sedište u Estoniji, većina tima, zajedno sa osnivačima, jeste u Beogradu, a pokrivaju 15 tržišta, među kojima Maldive, Meksiko, Portugal, Indiju...
Analizirajući stanje njihovih klijenata, startap je došao do još nekoliko značajnih zaključaka. Prvo, ova letnja sezona se pokazala kao rekordna za period 2019 - 2022, po broju ostvarenih noćenja i realizovanog prihoda. Primetno je i da je sezona krenula ranije, najverovatnije zbog održavanja Final Foura u maju, kao i da će trajati duže u odnosu na prethodne godine. Takođe, dolazi do ukrupnjavanja tržišta. Naime, pre pandemije je veliki broj manjih objekata i apartmana obarao cene na tržištu, a sada je to manje primetan trend, poručuju za Bloomberg Adriju iz te startap kompanije.
"Turizam u Srbiji ni 2020. nije poklekao, gradski turizam je bio na udaru, ali su planinski i ruralni dostigli rekorde te godine. Posmatrajući ukupnu turističku scenu, kroz broj noćenja i prihode, definitivno da je došlo do skoro punog oporavka. Turistička organizacija Srbije je javnost obavestila čak i da je 2022. zasad u mnogim mestima prebacila ukupan broj ostvarenih noćenja i prihoda u odnosu na 2019. kao pretpandemijsku godinu", kažu u OTA Syncu.
Opširnije
Pomama za putovanjima podigla cenu paket aranžmana u Srbiji
Potrošačke cene paket-aranžmana skočile su za 30,8 odsto u julu u odnosu na jun a na godišnjem nivou paket-aranžmani su bili 20,7 odsto skuplji
13.08.2022
Digitalna ekonomija uslov za razvoj turističke industrije
Bez digitalne ekonomije i talenata koji su u stanju da je razvijaju nećemo moći da zamislimo uspešan razvoj turističke industrije u našem regionu, rekao je Predrag Zlatković, HR biznis partner u kompaniji Booking.com.
01.08.2022
Više noćenja nego pre pandemije, odlična godina za srpski turizam
Broj noćenja domaćih turista porastao je za 11,5 odsto u junu, a Srbija je jedina država u regionu koja je zabeležila rast u broju noćenja u odnosu na 2019. godinu.
02.08.2022
Turizam se oporavlja u Adria regionu, cene utiču na ponašanje putnika
Broj dolazaka i noćenja pokazuje da se turizam oporavlja posle pandemije, uprkos geopolitičkim tenzijama i sve većoj inflaciji.
01.08.2022
A kada su u pitanju konkretne cenovne vrednosti, njihovi podaci pokazuju da smeštaj u Beogradu košta između 15 i 350 evra po noći. To je ujedno i najveći raspon cena koji se beleži među najposećenijim mestima u zemlji.
Prema informacijama kojima raspolažu, na vrhu liste mesta sa najvišom prosečnom cenom nalaze se Beograd, Kopaonik i Novi Sad, dok najniže cene beleže Banja Koviljača, Sokobanja i Palić.
Osim što je pomenuti Final Four (koji se održavao u drugoj polovini maja) vrlo verovatno doprineo ranijem početku letnje sezone, primetno je uticao i na cene smeštaja.
U hotelskom smeštaju prosečan iznos rezervacije je 267 evra, a od 18. do 20. maja taj broj je skočio na 506 evra. Kada je u pitanju privatni smeštaj, noćenje se prosečno plaća 223 evra, dok je u navedenom majskom periodu prosek bio 340 evra, pokazali su podaci OTA Synca.
"Ono što je još primetno analizom tržišta jeste da u mestima kao što je Zlatibor, na ukupnom tržištu nije došlo do značajnog povećanja prosečne cene noćenja. Upoređujući parametre sa većom inflacijom ove godine i tendencijom rasta cene energenata, možemo da uvidimo da to dovodi do pada rentabilnosti poslovanja", zaključuju naši sagovornici.