Aneta Pavlovska postala je glavni međunarodni sudija koji može da sudi na grend slemu, ATP i WTA turnirima. Prošlog meseca stekla je bronzanu značku i ponovo ispisala istoriju, ovog puta kao prva Makedonka i drugi sudija uopšte iz te države sa ovim rangom, pored Klime Bulovskog iz Ohrida.
Pavlovska kaže da je ovaj uspeh rezultat stalnog učenja i usavršavanja i ponosna je što je uz mnogo truda, posvećenosti i ljubavi uspela da dođe na korak do najvišeg svetskog priznanja u teniskom suđenju. Sada je očekuju novi izazovi, ali i veća odgovornost.
"Za razliku od bele značke, sa kojom mogu da se sude turniri nižeg ranga poput fjučersa i čelendžera, sa bronzanom dobijamo više mogućnosti kao glavni sudija. Sledeći korak su srebrna i zlatna značka, ali za njih ne postoji klasično polaganje, već se dobijaju po zasluzi", rekla je za Bloomberg Adriju.
Lična arhiva
Polaganje je održano u Parizu, a ceo proces bio je stresan i zahtevao je temeljnu pripremu od nekoliko meseci. Ispit je trajao tri dana i uključivao različite forme, od interakcija sa predavačima do teorijskih i praktičnih testova koji simuliraju realne situacije u kojima odluka mora da se donese za samo nekoliko sekundi. O značaju i veličini ovog priznanja govori i činjenica da se sudijske škole ovog tipa organizuju na nekoliko godina, pa je i sama selekcija kompleksna.
"Prvo se polaže prijemni test, a zatim se analiziraju sve evaluacije koje dobijamo kao sudije na svakom turniru. Pored toga, matična teniska federacija mora da da odobrenje i potvrdi da je kandidat spreman za sledeći nivo. Na kraju, Međunarodna teniska federacija (ITF) selektuje oko 20 sudija iz Evrope od približno 300-400 prijavljenih kandidata", objašnjava ona.
Pavlovska, koja je sudila i na Olimpijskim igrama u Parizu i Tokiju, kao i na Paraolimpijadi u Riju, skoro deceniju je deo najvećih svetskih teniskih turnira. Godine 2023. sudila je finale Rolan Garosa između Novaka Đokovića i Kaspera Ruda, a kao linijski sudija pravdu je delila i na dva muška polufinala Vimbldona, kao i na završnim ženskim masters turnirima u Singapuru, Šendženu i Gvadalahari. Kaže da su svi mečevi značajni i važni, kako za igrače, tako i za sudije.
"Olimpijske igre su vrhunac i san svakog sportskog radnika. Meni se taj san ostvario, a imala sam i čast da sudim žensko finale u Parizu i muško finale u Tokiju, što su svakako važni trenuci u mojoj karijeri", kaže ona.
Ljubav prema tenisu nasledila je od svog oca, koji već 45 godina vodi teniski klub u Bitolju, a sve je počelo slučajno kada je od organizatora makedonskog Davis kupa dobila poziv da im se pridruži kao linijski sudija. Na početku karijere nije ni zamišljala da će jednog dana dostići ovaj nivo, ali s vremenom ju je privukla sloboda koju nudi ova profesija i dinamičan život koji nosi sa sobom. Kaže da joj je suđenje otvorilo vrata sveta, ali istovremeno proširilo horizonte i izgradilo je kao ličnost.
"Ponosna sam što sam iz jedne male države bez gotovo ijednog profesionalnog teniskog turnira uspela da dođem do ovog nivoa. Nadam se da će moj primer inspirisati mlade ljude, posebno devojčice, da prate svoju strast i postanu glasni ambasadori naše zemlje", kaže Pavlovska.

Ona se raduje što u vremenu kada se sve više govori o rodnoj ravnopravnosti u sportu, u teniskoj industriji to nije samo tema razgovora, već i realnost, ističući da teniserke zarađuju isto kao i njihove muške kolege i da isto važi i za sudije.
"Najvažnije je da žena veruje u sebe i svoje sposobnosti, ali jednako je važno da postoji i podrška među ženama. Kada nešto ne ide po našim očekivanjima, ne treba da se demotivišemo, već da to posmatramo kao lekciju koja će nam pomoći da prevaziđemo prepreku i nastavimo da učimo i usavršavamo se. Svi možemo da napravimo razliku u društvu i pomerimo 'zamišljene' granice. Treba samo da želimo", kaže ona.
'A Court’ je brend šešira izrađenih od australijske vune. Foto: lična arhiva
Pavlovska, koja je po profesiji diplomirani ekonomista, paralelno gradi i uspešnu poslovnu karijeru. Kao osnivač dizajnerskog brenda, kaže da sloboda žene leži u njenoj finansijskoj nezavisnosti i da je u tom pravcu žensko preduzetništvo posebno važno.
"Tenis mi je svakodnevica oko 25 nedelja u godini, pa sam tražila nešto što će mi, kada nisam na putu, pružati isto toliko veliko zadovoljstvo i neće mi oduzimati slobodu. ‘A Court’ je brend za unikatno dizajnirane šešire i fascinatore, pažljivo izrađene od visokokvalitetne australijske vune, ali i drugih finih materijala. Svaki komad je umetničko delo, ručno vezano ili oslikano, u samo jednom primerku", objašnjava ona.
Osim onlajn, modeli su dostupni i u konceptualnoj prodavnici koju je Pavlovska otvorila u Skoplju pre nekoliko meseci, a cene se kreću od 40 do 150 evra.