Dok su satovi na baterije na kvarc razarali tradicionalnu industriju mehaničkog časovničarstva, kompanija Heuer AG otpustila je 1980. Gerda-Rüdigera Langa. Proizvođač nije imao dovoljno novca za njegovu poslednju platu, pa ga je platio u mehaničkim pokretima, koji su u to vreme smatrani beskorisnim.
Tri godine kasnije, Lang i njegova supruga Françoise koristili su te pokrete da osnuju Chronoswiss u svojoj garaži u Minhenu, pod sloganom "Zbog ljubavi prema mehanici". Njihova pionirska vizija pomogla je da se očuva tradicionalno časovničarstvo.
Danas, Chronoswiss AG ima novog vlasnika - Oliversa Ebsteina, koji je kupio kompaniju od Langa 2012, i novi slogan: "Moderna mehanika". Ipak, i dalje pravi kompleksne, inventivne umetničke satove koji kombinuju istorijske tehnike poput giloširanja, složene mehaničke gravure, avangardni dizajn i jake boje.
Opširnije
Svetu luksuznih satova ne nedostaje vremena
Na nedavnom sajmu Watches & Wonders u Ženevi desetine vrhunskih brendova predstavili su svoje najnovije uspehe.
20.07.2024
Pet razloga zašto su satovi isplativija investicija od zlata
Investiranje u satove može biti znatno isplativije od ulaganja u zlato.
23.01.2024
Kako su satovi Richard Mille postali simbol ekstravagantnog bogatstva
Sat Richard Mille Co. je moćan simbol bogatstva za svakoga ko je dovoljno upućen da prepozna njegove poznate konture.
15.09.2023
Cene Cartier satova rastu, dok Rolex i Patek padaju
Luksuzni satovi Cartier bili su jedini veliki brend koji je dobio na vrednosti tokom protekle godine na sekundarnom tržištu.
14.05.2024
Ebstein kaže: "Ovo je kombinacija koju nećete pronaći ni kod jednog drugog brenda".
U junu je plasiran model Delphis Dracula (41.800 dolara) koji prikazuje vreme na tri različita načina. Ovaj model ima kućište od 18-karatnog zlata i krvavocrven brojčanik. Naravno, spakovan je u drveni kovčeg.
Bloomberg Pursuits Watch Club razgovarao je sa Oliverom Ebsteinom.
Kako je počela priča sa Chonoswissom?
Moji roditelji su radili u uvozu, izvozu i poslovima sa aksesoarima i nakitom. Uvek sam, kao dečak, išao na Sajam u Bazel sa njima i uvek sam sanjao o satovima. Oni su bili sitni kolekcionari, a Chronoswiss je bio uvek na mojoj listi. U stvari, Chronoswiss je bio jedan od prvih satova koje sam kupio. A onda se ukazala prilika da kupim kompaniju. Odmah me impresionirala bogata istorija i potencijal koji leži ispod površine.
- Kako ste se povezali?
Upoznao sam gospodina Langa kada se suočio sa finansijskim problemima, a njegova ćerka nije bila zainteresovana da preuzme kompaniju. Izrazio je želju da firmu ne proda velikoj korporaciji, već da to bude porodica koja će nastaviti njegovu zaostavštinu.
- Da li vam se nešto kod Chronoswiss satova posebno svidelo?
Priča me je očarala. Video sam priliku da unesem moderni način razmišljanja u brend, što nazivamo „moderna mehanika”. To znači da se zadrže tradicionalne tehnike izrade satova poput giloše i emajliranja, dok se istovremeno integrišu nove tehnologije poput vodenog depozitnog premazivanja i titana. Da li ste ikada videli zlatni sat sa ručno rađenim gilošem i crvenim emajliranim brojčanikom koji ima retrogradne minute i skakanje sati? Zove se Dracula i dolazi u kutiji u obliku kovčega. Kombinacija svih ovih elemenata stvara zanimljivu priču o našim satovima.
- Rekao bih da su boje i dizajn veoma odvažni?
Ova ekscentričnost je karakteristika Chronoswissa. Kao porodična kompanija, imamo slobodu da kreiramo ono što volimo. Nismo vezani za akcionare ili stroge ciljeve, što nam omogućava da istražujemo mnoge ideje i iskristališemo ih za nove satove svake godine.
- Da li svake godine predstavljate nove modele?
Da, svake godine plasiramo nove modele.
- Spominjete da je Chronoswiss porodična kompanija. Da li je vaša porodica uključena?
Da, to smo moja supruga i ja. Moja deca povremeno pomažu tokom praznika i pokazuju interesovanje, ali nisam siguran kakvo će biti njihovo učešće za 20 godina.
- Zašto je stil regulatora poseban za Chronoswiss?
Tokom krize kvarcnih satova 80-ih godina, bilo je važno doći do novog dizajna kako bi se edukovali potrošači o mehaničkim satovima. Regulator ima decentralizovane kazaljke za sate i sekunde, dok samo kazaljka za minute dolazi iz centra. Ovaj stil je bio uobičajen kod zidnih satova u švajcarskim fabrikama na početku 20. veka. Cilj nam je bio da taj dizajn prenesemo na svaki sat, što ga čini jednim od naših najtraženijih modela.
- Ko su vaši kolekcionari?
Naši kolekcionari danas su raznovrsna kombinacija mladih entuzijasta i iskusnih kolekcionara koji traže nešto jedinstveno. Proizvodimo samo 50 do 100 komada po modelu, tako da kada se model rasproda, počinjemo da kreiramo novi. Jedinstvenost i varijacije boja privlače kolekcionare koji cene izuzetnost umesto masovne proizvodnje. Za mnoge, luksuz takođe znači posedovati nešto ekskluzivno.
- Da li pravite oko 1.200 do 1.250 satova godišnje?
Da, to je naša trenutna proizvodnja. Rastemo održivo na godišnjem nivou u dvocifrenim procentima u poslednjih nekoliko godina, tako da nemamo na šta da se požalimo.
- Da li su vas poslednjih nekoliko godina zvale veće kompanija da vas preuzmu?
Ne, u poslednjih nekoliko godina, ali smo dobijali upite. Danas razumeju da imamo jasnu strategiju i pravac. Kada sam prvi put upoznao osnivača, rekao mi je da je dobijao ponude od velikih grupa, ali je odbio da im proda jer se plaši da će promeniti suštinu onoga što je stvorio.
- Kakva je vaša vizija za Chronoswiss?
Pomislite na Porsche 911. Dobar brend treba da bude u mogućnosti da poveže stare i nove proizvode na besprekoran način. To je vizija koju težim da ostvarim sa Chronoswissom.