Prvi Rolex Rainbow Daytona hronograf sat uskoro će biti na aukciji i mogao bi biti prodat za više od 3,5 miliona dolara. Rolex iz devedesetih biće na aukciji 8. novembra u Ženevi. Iako je aukcijska kuća Phillips povukla neobičan potez i odlučila da ne odredi visoku početnu cenu za ovaj primerak, očekuje se da će se prodati za najmanje tri miliona švajcarskih franaka (3,5 miliona dolara).
„Veruje se da je ovaj sat prvi primerak sa čuvenim ‘rainbow’ draguljem, a koji je proizveo švajcarski proizvođač satova“, navodi Phillips. Ovaj sat sa bezelnim prstenom, ukrašenim safirima u različitim bojama, bio je u privatnoj kolekciji skoro dve decenije.
„Ovaj sat je velika stvar“, rekao je Alexandre Ghotbi, direktor sektora za satove za Evropu i Bliski istok u kući Phillips, u jednom intervjuu. „Samo nekoliko kolekcionara Rolexa je znalo da ovaj sat postoji“, dodao je.
Opširnije
Svetu luksuznih satova ne nedostaje vremena
Na nedavnom sajmu Watches & Wonders u Ženevi desetine vrhunskih brendova predstavili su svoje najnovije uspehe.
20.07.2024
Za rastuće cene vašeg 'rolexa' možete kriviti kripto
Rekordna vrednost bitcoina mogla bi uticati na nagli skok cena polovnih satova.
31.03.2024
Stogodišnja švajcarska dinastija satova završava prodajom Rolexu
Tajanstveni švajcarski milijarder Jörg G. Bucherer prodao je istoimenu kompaniju Rolexu.
29.08.2023
Sat se prodaje u izazovnom trenutku za industriju, jer je potražnja za skupocenim satovima opala zbog visoke inflacije, a nakon nezapamćenog rasta tokom pandemije korone.
Ipak, retki i jedinstveni modeli švajcarskih brendova i dalje su na ceni. U maju prošle godine Phillips je prodao zlatni Rolex 6270 Cosmograph Daytona iz 1988. godine, sa brojčanikom i bezelnim prstenom ukrašenim dijamantima, za skoro četiri miliona švajcarskih franaka.
„Sat Rainbow Daytona označava važan trenutak u istoriji Rolexa, jer je brend pokazao sposobnost da izradi satove najvišeg nivoa, koristeći inovativne tehnike postavljanja dragulja, kao kod nakita“, rekao je Ghotbi.
U vreme kada je ovaj sat napravljen, 1993. ili 1994. godine, Rolex je i dalje bio široko prepoznat kao proizvođač luksuznih sportskih satova, kao što je čelični Submariner za ronjenje.
Iako je ovaj Rainbow sat napravljen kao jedinstveni komad devedesetih, za klijenta sa Bliskog istoka, isti uzorak safira korišćen je ponovo na nekim Daytona modelima, dve decenije kasnije.
Danas se stil postavljanja dragulja u obliku duge može videti i na modelima drugih luksuznih brendova kao što su Patek Philippe i Audemars Piguet. Tehnika je i dalje izuzetno zahtevna, delom zato što zahteva dragulje sa preciznom gradacijom boja kako bi se oponašao uzorak duge.
Iako je još uvek redak i teško dostupan kod prodavaca, Rainbow Daytona je sada postao prepoznatljiv model u kolekciji Rolexa.