Kada se Johnny Depp nedavno vratio na crveni tepih, premijerno izvodeći kostimiranu dramu na Filmskom festivalu u Kanu, njegov film, kao i nekoliko drugih, imali su da zahvale saudijskom novcu.
Depov film "Jeanne du Barry" i još dva filma koja su se takmičila za nagradu Zlatna palma na centralnom događaju filmske industrije u gradiću na jugu Francuske imali su saudijske producente u uvodnim špicama. Kraljevstvo je takođe sponzorisalo više pratećih događaja u Kanu: saudijsko bioskopsko veče praćeno koktelima i di-džejem, reklame na naslovnim stranama specijalnih kanskih izdanja Varietyja i Hollywood Reportera, kao i dvosatni forum na kojem su izvršni direktori sa Bliskog istoka i Severne Afrike pružili savete za pronalaženje finansija, partnera i lokacija za snimanje u tom delu sveta.
Promotivni plakati su nudili subvencije rediteljima koji odluče da tamo snimaju filmove. Štand Saudijske Arabije na Marché du Film, događaju koji je deo paralelnog programa festivala, a na kojem filmski autori traže kupce, bio je među najvećima i dočekivao posetioce na terasi sa pogledom na Sredozemno more.
Opširnije
Filmski festival u Kanu počinje pod pretnjom nestanka struje
Film "Jeanne du Barry" sa Johnnyjem Deppom otvara festival.
16.05.2023
Tarantino ove godine počinje da snima svoj poslednji film
Američki režiser Quentin Tarantino najavio je da na jesen namerava da snimi svoj deseti film.
30.03.2023
Osetite duh prošlosti kroz film
Kada digitalizacija vraća u život dobre stare neprolazne filmove prošlog veka.
09.04.2023
Čelnici filmske industrije iz Saudijske Arabije koji su intervjuisani u Kanu pod uslovom da ostanu anonimni smatraju da će film biti način da se odbace pogrešne predstave o zemlji u svetu. Postati regionalna filmska sila je lako ostvariv prvi korak, a festival je prilika da se pokaže sve veće znanje i spremnost zemlje za ekspanziju, kako lokalno tako i na svetskom nivou, izjavili su.
Strategija kraljevine ima dvostruki cilj: razviti domaće tržište kroz subvencije, filmske studije i investicije u bioskope, te privući interesovanje stranih producenata i međunarodnih medijskih kompanija. Fond za kulturni razvoj Saudijske Arabije je u Kanu objavio postojanje dva fonda vredna 180 miliona dolara za infrastrukturu produkcije i investicije u filmsku industriju, preneo je Variety.
"Dobro je što nas ne vide samo kao zemlju koja je prisutna sa novcem i najvećim paviljonom u Kanu", rekao je Emad Eskander, direktor Red Sea Funda i koproducent filma koji je otvorio festival. "Ovi filmovi su izabrani od strane panela, jako smo ponosni."
Prodiranje kraljevine u filmsku industriju bilo je nezamislivo pre nekoliko godina. Početkom osamdesetih filmovi su bili zabranjeni pod pritiskom verskih konzervativaca, a Saudijci su morali da putuju u Bahrein ili Ujedinjene Arapske Emirate da bi gledali filmove u bioskopu. Tek od 2018. godine su počeli da se otvaraju bioskopi širom zemlje, ponovno pokrećući lokalno filmsko tržište. "Black Panther" je prvi film prikazan u bioskopima posle ukidanja zabrane.
Renesansu većinom podržava Fond javnih investicija Saudijske Arabije i inicijativa Neom. Neom je projekat vredan 500 milijardi dolara koji uključuje izgradnju kompleksa na obali Crvenog mora ukupne površine skoro kao Belgija, a koji će targetirati putnike koji traže luksuz i visokotehnološke industrije, ali i podići turizam u celini. Red Sea Fund sarađuje sa Neomom kako bi promovisao domaću filmsku industriju u kraljevini i nudi finansijsku podršku rediteljima. Kraljevina je takođe investirala u e-sport i video-igre, te izdvojila milijarde dolara za fudbalske zvezde, timove i sponzorstva turneja.
Princ Mohammed Bin Salman transformiše imidž kraljevine, agresivno investirajući u industrije van svoje osnovne delatnosti proizvodnje nafte, modernizujući privredu i zakone, ali i nastojeći da demarkira prostor između popularnog imidža zemlje i kontroverzi kao što su rat u Jemenu, ubistvo novinara Jamala Khashoggija, pitanja ljudskih prava i hapšenje disidenata.
Komedija Ibrahima Alkhairallaha "Sattar", o grupi rvača slobodnog stila, prodala je oko 900.000 ulaznica od decembra, što je rekord za saudijski film. Suosnivač produkcijske kuće Telfaz11 bio je prisutan u Kanu u potrazi za distributerima za potencijalnu prodaju u Kini, Indoneziji i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). Podrška Alkhairallahu delimično dolazi od bogatih saudijskih porodica povezanih sa Red Sea Fundom.
Njegova kompanija je 2020. godine postigla dogovor o osam filmova sa Netflixom, što je rani znak da Holivud vidi zemlju i arapsko govorno tržište kao poželjnu priliku.
Najveći uspeh Red Sea Funda, produžene ruke Red Sea International Film Festivala sa sedištem u Džedi koji je pokrenut 2019, značio je povratak Deppa u francuskoj drami o poslednjoj zvaničnoj ljubavnici kralja Louisa XV, Jeanne Bécu, što je ostvarenje vredno 20 miliona evra. Eskander je odbio da komentariše koliko je novca obezbeđeno u kasnoj fazi, ali je rekao da je to uglavnom zato što je "sam film bio dobar".
Režiserka filma, glumica poznata kao Maïwenn, rekla je na konferenciji za novinare da je njen film bilo teško finansirati pre nego što se uključio Red Sea Fund.
"Veoma sam ponosna što film produciraju Saudijci", rekla je. "Mentaliteti se menjaju. Biću vrlo ponosna da odem tamo i predstavim film sa svojim idejama."
Maïwennine francusko-alžirske korene smatraju ključnom kvalifikacijom za apliciranje za grant, rekao je Eskander. Red Sea Fund je podržao preko 100 filmova u ukupnoj vrednosti od 14 miliona dolara, a namenjen je rediteljima arapskog ili afričkog porekla, prema navodima sa njihovog sajta.
- U pisanju teksta pomogli Matthew Martin i Sam Dagher.