Redak sat, i to u savršenom stanju, Rolex Milgauss, prodat je za 2,5 miliona dolara. Tako je oborio rekord jer je to postao najveći iznos koji je plaćen na aukciji za sat švajcarske marke izrađen za naučnike.
Sat od nerđajućeg čelika, proizveden 1958. godine i dizajniran da bude otporan na magnetska polja, ima crni brojčanik u obliku saća, rotirajući okvir i kazaljku za sekunde u obliku munje. Milgauss je bio jedan od satova sa najvišom cenom prodatih tokom vikenda na aukcijama satova u Ženevi.
Phillips Auctioneers prodao ga je u subotu za 2,24 miliona švajcarskih franaka, što je rekord za bilo kojeg Milgaussa i dvostruko više od visoke procene pre aukcije od milion franaka. Slična verzija iz 1958. prodata je u aukcijskoj kući Christie's 2013. za 317.000 franaka. Drugi, koji je Phillips prodao 2022, dostigao je nešto više od 300.000 franaka.
Opširnije
Cene ulaznica za Miami Grand Prix i do 5.000 dolara
Majami je prošle godine zaradio 350 miliona dolara od prvog Miami Grand Prixa.
30.04.2023
Kako Diorova stilska putovanja i dalje diktiraju modne (i finansijske) trendove
Dior je voleo putovanja. I ruže (ali o tome nekom drugom prilikom).
29.04.2023
Pesak plaćen 34 miliona dolara? Novi rekord u Dubaiju
Gomila peska na veštačkom ostrvu u Dubaiju je prodata 19. aprila za 125 miliona dirhama (34 miliona dolara).
24.04.2023
Pobednik aukcije, koji je nadmašio konkurentsku ponudu iz SAD, kupio je sat u ime Rolexa, tvrde izvori upućeni u stvar. Rolex je odbio da da komentar na zahtev Bloomberg Newsa.
Nije neuobičajeno da proizvođači luksuznih satova kupuju vlastite satove na aukciji za svoje arhivske zbirke ili muzeje.
Rezultat pokazuje da su kolekcionari satova još uvek spremni da plate rekordne vrednosti za retke, "vintage" Rolex satove u vrhunskom stanju, rekao je Tony Traina, urednik u Hodinkeeju, američkom onlajn magazinu i prodavaču satova.
Rolex je ukinuo najnoviju verziju Milgaussa u martu. Antimagnetski sat stvoren je za ljude koji rade u laboratorijima i nikada nije bio toliko popularan kao drugi Rolexovi profesionalni modeli napravljeni za ronioce na dubokom moru, pilote ili vozače trkačkih automobila.
Uraru su se ranih 1950-ih obratili naučnici iz ženevskog Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire, poznatijeg kao CERN (i sada dom Velikog hadronskog sudarača), prema istraživačkom članku Logana Bakera, višeg urednika u Phillipsovom digitalnom Sektoru za marketing.
Naučnici iz CERN-a tražili su ručni sat koji bi mogao tačno pokazati vreme čak i u prisutnosti jakih magnetskih polja. Rolex je proizveo prvi Milgauss 1956. Sa kavezom od mekog gvožđa koji okružuje mehanizam unutar kućišta, ime je dobio po svojoj sposobnosti da izdrži izlaganje do 1.000 gausa ili "mille gauss" na francuskom.
"Niko slavan ne nosi Milgauss", rekao je Traina, koji takođe vodi podkast o aukcijama satova i sekundarnom tržištu Significant Watches. ''To je sat za naučnike. To je sat za štrebere''.
Tokom aukcija, Sotheby's je prodao Rolex Dayton od žutog zlata nazvan 'John Player Special' zbog sličnosti s bojama trkačkog tima Lotus Formule 1 iz 1970-ih, sponzorisane od britanske duvanske industrije, s takozvanim brojčanikom 'Paul Newman', za 2,24 miliona franaka. To je ista cena kao za Milgauss i najveća cena ikada plaćena na aukciji za John Player Special Dayton.
Christie's je prodao ograničeno izdanje Patek Philippe, Nautilus 5711 napravljeno za Tiffany & Co. s prepoznatljivim plavim brojčanikom marke nakita, za 2,23 miliona franaka. Isti model prodat je za oko 6,5 miliona dolara 2021, dok je drugi prodat za 3,17 miliona franaka 2022.