Poslednji put kada smo brojali, Mercedes-Benz je u ponudi imao 14 električnih vozila, a njih je teško razlikovati. Mnogi modeli EQS, EQE i EQB linija izgledaju i ponašaju se skoro isto.
Nakon vožnje brojnih automobila, ovo je jedan model čiju bih kupovinu prvu uzela u obzir: "mercedes-AMG EQS sedan". Uzdržanim dizajnom koji krije začuđujuću brzinu, zauzeo je vodeći položaj, a da ne kompromituje one standarde koje očekujemo od brenda koji vuče korene iz 1886. godine.
"Mercedes-AMG EQS sedan" od 147.500 dolara ima sličan, suptilan dizajn karoserije i mirnu unutrašnjost kao i S klasa sedan iste marke, i, baš kao što S klasa prevazilazi E klasu, on je krupniji, moćniji i njegova unutrašnjost je prostranija od drugog električnog sedana, EQE. (Kada kažem “suptilan dizajn”, mislim na to da sam jednom prošla pored njega iako sam ga zapravo aktivno tražila.)
Glavna razlika je u tome što električni EQS pobeđuje celu liniju Mercedesa, uključujući vozila na benzin i električna vozila, kada je reč o performansama. Oznaka AMG znači da želite da se zabavite. Pokreću ga dva motora i ima pogon na sva četiri točka koji je dorađen AMG-om, zbog čega se AMG EQS sedan može pohvaliti ogromnom snagom koja je veća od većine Lamborginija. Kada je uključena specijalna funkcija povećanja snage, može imati do 751 konjske snage, dok prilikom uobičajene vožnje ima 649 konjskih snaga, što je dovoljno da baci prašinu na sve ostalo.
U kombinaciji sa 949 Nm obrtnog momenta, o čemu i dalje sanjam, AMG EQS sedan ubrzava od 0 do 100 km/h za 3,4 sekunde. Radi poređenja, model S 580 od 117.700 dolara ima 496 konjskih snaga i može ubrzati do 100 km/h za 4,4 sekunde. Maksimalna brzina je 249 km/h. (Njegove performanse se nalaze negde između bržeg i moćnijeg Teslinog automobila Modela S i Porscheovog Taycana.)
Vozila sam AMG EQS sedan u nedelji najjačih kiša u Kaliforniji u više od 100 godina, i zaljubila sam se u način na koji je auto pričvršćen za zemlju svaki put kada sam pritisnula gas. Vozila sam se američkim auto-putem 101 brzinom od 100 km/h, pritisnula sam gas i prešla na 130 km/h a da nisam ni trepnula. Jedinu dramu je pravila osoba u mom retrovizoru, koja se pitala šta je upravo prošlo pored nje. AMG EQS je mnogo brži od bilo čega što sam duže vozila, to je prvo vozilo zbog kog sam shvatila da zapravo više volim obrtni momenat kod električnih vozila prilikom velikih brzina, nego onaj kod motora sa unutrašnjim sagorevanjem. Jednostavno je mnogo bolji u sprintu i velikim brzinama, baš kao što je širokopojasnost bolja od dial-up, ili tekstualna poruka od faksa. Instant zadovoljstvo!
Ako bih morala da izaberem nešto loše, to bi onda bile kočnice. Njima nedostaje nekakav kvalitet koji bih volela da osetim u vozilu koje je toliko živahno sa obzirom na njegovu veličinu. Takođe bih ukazala na dizajn sa jednim lukom (eng. one-bow design), sa kojim zapravo nemam nijedan filozofski problem i koji izgleda elegantnije i mnogo bolje je uklopljen nego kod jeftinijeg Teslinog "modela S", ali jednostavno nije po mom ukusu. Kabina koja je maksimalno izmeštena ka napred (eng. cab-forward) previše me podseća na lozengu.
Instrument tabla je bitna
Rekli su mi da nisam baš simpatična iza volana električnih vozila. Naime, čini se da se previše stresiram kada je u pitanju praćenje na instrument tabli koliko kilometara vozilo još može preći pre nego što mu se baterija isprazni. Ako auto ima manje od 15 odsto baterije, odbijam da ga vozim. Previše sati sam provela puneći električna vozila (i čekajući red za punjenje) na nasumičnim mestima za parking da bih rizikovala da ostanem bez baterije. Odete na brzu kafu uz nedovoljno pun “rezervoar”, ili skoknete do prijateljice, i odjednom vam je očajnički potreban punjač onda kada Marfijev zakon kaže da sve što može da pođe naopako, poći će. Ne mogu da podnesem takvu anksioznost.
Mercedes tvrdi da AMG EQS može da pređe maksimalno 446 km nakon punjenja pre nego što se ponovo isprazni, i prosečnih 77 MPGe u kombinaciji vožnje po gradu i na auto-putu. Saznala sam da je to generalno tačno dok sam prolazila pored kanjona u Los Anđelesu. Videla sam da se kilometraža izuzetno brže smanjuje nego što je slučaj kada inače normalno vozim, a to je bilo upozorenje za mali napad panike! Upravo mi to umanjuje zabavu prilikom vožnje, ali to važi za svako električno vozilo na današnjim tržištima. Broj kilometara koje električno vozilo može da pređe pre nego što se baterija isprazni, menja se u zavisnosti od nagiba puta, od toga koliko intenzivno ubrzavate i da li koristite masažere za sedišta, kao i od milion drugih faktora, kao što su vremenski uslovi.
Sve u svemu, očekujte da ćete provesti više od 11 sati na punjaču od 240 volti kako bi se potpuno napunio. Možete ga napuniti 80 odsto na brzim stanicama DC, koje su takođe prisutne među ostalima na tržištu.
Mnoštvo stvari za udobnost
Ono što je još superiornije je unutrašnjost ove lepote. Mercedes uklapa sve najnovije nadogradnje u svoja EQ vozila, a na tome smo zahvalni. Ako Vi ili ja provedemo neočekivano mnogo vremena u AMG EQS radi promene prazne baterije, setimo se da ima i lošijih mesta na kojima bismo mogli da se nalazimo.
Hiperekran, poput onog u bioskopu, koji se pruža duž cele prednje komandne table‚ uvodi nas u atmosferu prostora budućnosti. Zadnji deo je sličan kao kod S klase sedana. On ima i sedišta koja se brzo zagrevaju i koja su ventilisana, naravno sa masažerima, ali i plastificirane prozore koji omogućuju dodatnu termoizolaciju, kao i izolaciju od buke. Deo hiperekrana od 45 cm je OLED tačskrin centralni displej sa jedinstvenim dizajnom i intiutivnom kontrolom jačine zvuka, klime, navigacije i režima vožnje, a malo više od 30 cm hiperekrana direktno ispred vozača omogućava prijateljima i porodici da kontroliše zabavni deo jer oni ispred sebe takođe imaju ekran.
Sistem glasovne kontrole odgovara na one govorne komande koje su rečene prirodnim tonom (“Pozovi majku”), a ne na one kada posebno naglašavamo slogove (“PO-ZO-VI MAJ-KU”), kao što je i slučaj u mnogim drugim vozilima. Biometrijska autentifikacija dozvoljava da personalizujete do 800 podešavanja u vozilu, od biranja muzike do udobnosti sedišta, i da ih sačuvate u bilo kom od sedam profila korisnika kojima možete pristupiti otiskom prsta ispod centralnog tačskrina. Sistem takođe može da prepozna vaš glas i vaše lice.
Pored mnoštva sistema bezbednosti i više od 60 različitih boja ambijentalnog svetla koje osvetljava kabinu, tu je i Burmester 3D surround sound sistem, bežično ažuriranje (eng. OTA), bežični CarPlay za Apple i Android, Blutetooth i onlajn prenos, kao i bežično punjenje telefona. Super!
Ekran iz supernove povećane realnosti možda bude nervirao one koji žele da im vetrobran ne odvraća pažnju, ali meni se čini da je korisno. Prilikom odlaska na pregled kod lekara u novom komšiluku, mogu lako da pratim mapu koja se učitava sa mog telefona a da ne moram da skrećem pogled sa puta, jer sistem HUD (eng. Head-up display) beleži svako okretanje, razdaljinu i prelazak u drugu traku, kao i osnovne informacije poput brzine i vremena. Ipak, možete da ga isključite.
Definitivno ćete želeti da isključite iritantno “iskustvo zvuka” koje je Mercedes uveo u AMG EQS radi imitacije neke vrste lažnog zvuka motora. To zvuči kao da nešto nije u redu sa delovima ispod haube. Ništa tako sintetičko ne bi trebalo da vam odvrati pažnju od ovako hitrog automobila, neverovatno tihog i izuzetno prijatne unutrašnjosti. Samo nemojte zaboraviti gde ste ga parkirali.