Liste “Najboljih 50” poznate su po tome što proslavljaju imena restorana. Uzmite za primer Nomu, koja je od malog, skoro nepoznatog restorana u Kopenhagenu postala međunarodni fenomen, nakon što je proglašena najboljim restoranom na svetu 2010. godine.
Sada, ova kompanija koja je postala glavna u ocenjivanju najboljih restorana i barova na svetu, planira da učini isto to sa hotelima.
Prva lista “Najboljih 50 hotela na svetu” biće otkrivena na ceremoniji u septembru. Kao i obično, kompanija će učiniti sve što može kako bi se podigla pompa: pobednici će biti otkriveni tokom odbrojavanja uživo, a situacija će dostići vrhunac objavom najbolje destinacije.
Kompanija William Reed sa sedištem u Velikoj Britaniji, koja upravlja listama “Najboljih 50”, u ovome vidi priliku da popuni prazninu na tržištu.
“Posao dodela nagrada hotelima potpuno je blokiran oglašivačima i velikim biznisima jer oni uglavnom biraju pobednika”, rekla je Yolanda Edwards, jedna od devet novih neplaćenih regionalnih stručnjaka i bivša kreativna direktorka Conde Nast Traveler US-a. “Nezavisna lista nagrada koja zaista pokazuje koji su pravi favoriti ne samo da može da otkrije neverovatne posede koji bi u suprotnom možda ostali neprimećeni već takođe može da pokaže najbolje smernice koje mogu imati neverovatan uticaj na veća ugostiteljska preduzeća.”
Razne kompanije zvezdicom klasifikuju hotele, kao što su Forbes i Conde Nast. Michelin je uključio hotele u svoje vodiče, koji su prvobitno stvoreni radi podrške odlascima na put, a 2021. godine je proširio program hotela. Zemlje ili regije zadržavaju kriterijum onoga što se smatra hotelom od jedne do pet zvezdica.
Sigurno je da nijedan od njih nije privukao pažnju javnosti onako kako su to učinile liste “Najboljih 50 na svetu”, koje određuju najbolje ponude na svetu.
Tu se postavlja jedno pitanje: kako možete odrediti da je jedan posed bolji od svih ostalih, i da subjektivno vodi u odnosu na broj dva, tri ili četiri? Nagrade će se zasnivati na glasovima 580 glasača, koje nadgledaju stručnjaci u regijama širom sveta, a glasači još uvek nisu odabrani i ostaće anonimni.
Ne postoje kriterijumi za uključenje na listu “Najboljih 50 hotela na svetu”. Seoska vila stara 200 godina može biti rangirana odmah pored odmarališta na plaži starog šest meseci. Pored glavne liste, takođe će postojati nagrade za određene kategorije, poput najboljeg odmarališta na plaži. Za razliku od drugih listi “Najboljih 50”, koje zapravo prikazuju do 100 rezultata, ova debi lista hotela će se zaustaviti na broju 50.
Od glasača će biti zatraženo da uzmu u obzir sve aspekte iskustva u vezi sa smeštajem, od prvog kontakta sa osobljem, do iskustva prilikom jela i pića, pa čak i odjave iz hotela. Mark Sansom, direktor sadržaja ove kompanije, u tome vidi priliku da se istaknu brojna mesta: naglašava da će se na listi “Najboljih 50 barova” pojaviti mesta od neglamuroznih pabova do luksuznih hotelskih barova.
U glasanju za listu “Najboljih 50 hotela” učestvovaće 50 odsto novinara, 30 odsto vlasnika hotela i 20 odsto “sezonskih putnika koji vole luksuz”, odnosno onih koji koriste usluge konsijerž servisa i agente za luksuzna putovanja, kaže Sansom. Svaki od njih će glasati za sedam hotela, koliba i gostionica bilo gde na svetu gde sami tvrde da su bili.
Glavni protivnik ove kompanije u igri rangiranja restorana, Michelin, ponosi se time što šalje anonimne kritičare da nekoliko puta probaju hranu u restoranima kako bi doneli nezavisnu procenu konzistencije i kvaliteta.
U prošlosti, lista “Najboljih 50” je kritikovana jer je dopuštala da glasači prihvate besplatne obroke – što bi potencijalno uticalo na njihovu procenu, ili bi ona bila pristrasna zbog njihovih prijatelja ili poslovnih partnera u ovoj industriji.
Ta mogućnost je još prisutnija kada je reč o hotelima. Nije neobično da u zamenu za izveštavanje, kritičari dobiju besplatnu sobu ili veliki popust. Međutim, alternativna opcija bi bila da se uključe samo oni glasači koji mogu da priušte sobu, zbog čega bi grupa izabranih glasača bila veoma mala i homogena.
Prilikom sastavljanja pravila, lista “Najboljih 50” je odlučila da će se glasovi računati, čak i ako panelisti dobiju besplatne sobe, popuste na usluge medija ili ako koriste program lojalnosti hotela, kaže Sansom. Dodaje da iskusne putnike neće omesti besplatni smeštaj. “Besplatne noći neće uticati na integritet profesionalaca u glasačkom telu”, dodaje.
Na ovogodišnjoj listi neće biti nijedan hotel iz Rusije. U februaru 2020. godine, “Najboljih 50” su najavili da će pomeriti ceremoniju dodele nagrada iz Moskve u London, kao odgovor na ruski napad na Ukrajinu. Nijedan ruski restoran se nije pojavio na listi restorana 2022. godine. “Iz istog razloga zbog kog nismo uključili restorane ili barove u Rusiji, nećemo uključiti ni hotele u Rusiji. To bi značilo da podržavamo turizam”, kaže Sansom.
Iako lokacija ceremonije još uvek nije poznata, kada lista bude objavljena u septembru, vredeće videti da li će hoteli doživeti isti momentalni uspeh u poslovanju, kao što je to bio slučaj sa restoranima.
Nakon što je El Cellar de Can Roca u Đironi u Španiji bio proglašen za najbolji restoran na svetu 2013. godine, prijavio je da je dobio dva miliona zahteva za rezervaciju. Kada je "Noma" prvi put proglašen najboljim restoranom 2010. godine, kuvar i vlasnik Rene Redzepi rekao je da je broj zahteva za rezervaciju bio dovoljan da popuni sve rezervacije u narednih 15 godina. Restoran je upravo objavio da će se zatvoriti krajem 2024. godine.
“Nadamo se da ćemo to isto omogućiti i hotelu koji će biti proglašen najboljim”, kaže Sansom. “I zaista im želimo onoliko sreće koliko je imao restoran Noma u njegovim različitim fazama.”