Mandatar nove vlade je Đuro Macut, endokrinolog i profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu, saopštio je u nedelju uveče na konferenciji za novinare predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Vučić je istakao da Đuro Macut poseduje potrebne profesionalne i lične kvalitete, kao i stručnost i posvećenost za obavljanje funkcije predsednika Vlade Srbije.
"Uverio me je da može da obezbedi većinu za izbor nove vlade. Moja preporuka mandataru jeste da sam izabere ljude koji žele da se bore i koji hoće da guraju zemlju napred", rekao je predsednik Srbije i najavio da će nova vlada biti izabrana do petka, 18. aprila, kao i da prelazne vlade neće biti.
Opširnije

Premijer Miloš Vučević podneo ostavku
Premijer podneo ostavku na vanrednoj konferenciji za medije
28.01.2025

Nova hapšenja zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu
Uhapšena menadžerka Infrastrukture železnica Srbije B. K. zbog zbog sumnje na propuste u vezi sa padom nadstrešnice u Novom Sadu.
24.02.2025

Podignuta optužnica protiv Vesića i drugih zvaničnika, studenti i danas na ulicama
Optužnica protiv njih podneta je zbog opravdane sumnje da su izvršili krivično delo teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti.
30.12.2024

Studenti imaju i peti zahtev - traže detaljnu istragu o incidentu 15. marta
Studenti u blokadi i brojni građani i na Dan studenata nastavili proteste širom Srbije, dodali i peti zahtev jer traže da se utvrdi šta se dogodilo na protestu 15. marta kada se dogodio zvučni incident
04.04.2025
Vučić je rekao da su pred novom vladom teški zadaci - da se zemlja suprotstavlja svim pritiscima povodom regionalne politike, da reši pitanje carina sa SAD, da ubrza evropski put, a da istovremeno sačuva svoje tradicionalne prijatelje na istoku i da obnovi nivo investicija, kako stranih, tako domaćih.
"Ove godine Srbija ima za 700 miliona evra direktnih investicija manje nego prošle godine u istom periodu", istakao je Vučić.
Uskoro sastanak sa Trumpom i Macronom
Predsednik Srbije najavio je da će se sa predsednikom Francuske Emmanuelom Macronom sresti za nekoliko dana na Jelisejskim poljima, dok će se sa predsednikom SAD Donaldom Trumpom, kako očekuje, sresti početkom maja i tada će, kako je najavio, razgovarati o carinama SAD na srpsku robu, kao i o ekonomskoj saradnji dve zemlje.
"Amerikanci tvrde da Srbija ima suficit u trgovini sa SAD u iznosu od 600 miliona dolara. Prema njihovoj metodologiji, sva roba koja prolazi kroz američke banke ili firme – čak i ako je reč o američkim proizvodima – više se ne evidentira kao roba uvezena u Srbiju, već kao da je završila u Holandiji ili drugim zemljama. Zbog toga oni računaju da mi imamo suficit, iako mi u stvarnosti imamo mali deficit", objasnio je Vučić.
Prema njegovim rečima, izračunati suficit se deli sa ukupnom trgovinskom razmenom, 600 podeljeno sa 800 miliona, što daje 0,75, odnosno 75 odsto. Podelom tog procenta na dva, dolaze do podatka od 37 odsto, što koriste kao obrazloženje za uvođenje trgovinskih mera.
"Ovo je za nas veliki problem. Ne zbog obima ukupne trgovine sa SAD, već zbog posledica po određene privredne sektore - gumarsku industriju, proizvodnju auto-delova i vojnu industriju", istakao je predsednik Srbije.
Pored toga, kako je rekao, ovakva situacija šalje loš signal potencijalnim investitorima.
"Ako Srbija ima veće carinske barijere nego Evropska unija, to može uticati na odluke investitora. Zato ćemo učiniti sve što možemo da ovaj problem rešimo", poručio je predsednik Vučić.
Ko je Đuro Macut, mandatar za sastav nove vlade
Đuro Macut je profesor na Medicinskom fakultetu u Beogradu i načelnik odeljenja za tumor endokrinog sistema i nasledne kancerske sindrome na Klinici za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma UKC Srbije.
Rođen je u Beogradu, gde je diplomirao na Medicinskom fakultetu. Usavršavao se na univerzitetima u Bolonji, Ženevi, Upsali i Oksfordu.
Autor je ili koautor preko 140 originalnih naučnih radova objavljenih u vodećim međunarodnim časopisima
Gostujući je profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Atini i Univerziteta u Skoplju.
Na Medicinskom fakultetu u Beogradu je od 2019. godine redovni profesor.
Ukazom predsednika republike 2024. godine odlikovan Ordenom Karađorđeve zvezde II stepena.
Šta je dovelo do pada vlade
Premijer Srbije Miloš Vučević podneo je ostavku u utorak, 28. januara 2025.godine. Ostavka je usledila tri meseca posle pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je život izgubilo 16 ljudi.
Nakon obrušavanja nastrešnice usledili su protesti na kojima su prvi zahtev građana bili ostavka Miloša Vučevića i Milana Đurića, uz objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji zgrade Železničke stanice u Novom Sadu,
Ubrzo potom, na jednom od protestnih okupljanja i odavanja pošte stradalima povređeni su studenti Fakulteta dramskih umetnosti, nakon čega je započela blokada fakulteta, na sva četiri državna univerziteta, koja traje već četiri meseca. Studenti zahtevaju pre svega utvrđivanje odgovornosti za novosadsku tragediju. Odbijaju da razgovaraju sa visokim zvaničnicima i negiraju tvrdnje vlasti da su četiri zahteva ispunjena, a od pre dva dana imaju još jedan zahtev, koji se odnosi na utvrđivanje odgovornosti za incident na protestu u Beogradu 15. marta.
Studentski zahtevi
1. Objavljivanje kompletne dokumentacije koja se tiče rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu.
2. Odbijanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih tokom protesta.
3. Povećanje izdvajanja za državne fakultete za 20 odsto.
4. Procesuiranje odgovornih za napade na studente Fakulteta dramskih umetnosti 22. decembra.
5. Sprovođenje detaljne istrage radi utvrđivanja svih okolnosti i odgovornosti u vezi sa pojavom koja je izazvala strah i paniku 15. marta 2025. godine.

Nakon povređenih u Novom Sadu, usledila ostavka premijera
Vučević je odluku o neopozivoj ostavci doneo nakon napada na studente ispred prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći 28. januara, kada je jedna devojka teško povređena.
"Gradonačelnik Novog Sada i ja sebe smatramo objektivno odgovornim za ono što se desilo u Novom Sadu i spram toga plaćamo svojevoljno političku cenu", rekao je Vučević. Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić takođe je podneo neopozivu ostavku 28. januara.
Beta/Miloš Miškov
Vučević je tada rekao i da je tragedija u Novom Sada prilikom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici bacila veliku senku na sve rezultate vlade i da je Srbija od tog trenutka ostala zaglavljena u toj nesreći. Apelovao je na sve da smire strasti i da se vrate dijalogu.
Pedeset dana pošto je premijer Srbije Miloš Vučević saopštio da se povlači sa funkcije, poslanici u Skupštini su konstatovali njegovu ostavku. Tada je počeo rok za formiranje nove vlade, koja, prema zakonu, treba da bude formirana do 18. aprila u ponoć.
Momirović ostavku podneo 20. novembra
Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović podneo je ostavku u sredu, 20.novembra. Momirović je bio ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u vreme kada je rekonstruisana Železnička stanica u Novom Sadu.
"Obaveštavam Vas da podnosim ostavku na mesto ministra unutrašnje i spoljne trgovine. Zahvalan sam predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću na poverenju i odlikovanju. Za njega i za Srbiju, uvek sam tu", naveo je Momirović u pisanoj ostavci koju je podneo tadašnjem predsedniku Vlade Srbije Milošu Vučeviću.
Ministarstvo untrasnje i spoljne trgovine
Vesić podneo ostavku, pa završio pod istragom
Prvi je ostavku, četiri dana nakon tragedije u Novom Sadu, podneo ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić. Na konferenciji za novinare, naveo je da ostavku podnosi iz moralnih razloga.
"Ostavku podnosim kao odgovoran čovek, svestan da ova tragedija nije smela da se dogodi", istakao je odlazeći ministar i i pozvao nadležne da što pre utvrde ko je odgovoran za nesreću u Novom Sadu, odnosno "ko od investitora, izvođača, projektanata ili nadzora nije uradio svoj posao".
Beta/Amir Hamzagić
Vesić je sa još 12 osoba uhapšen 21. novembra. Uhapšeni su osumnjičeni za više krivičnih dela izazivanja opšte opasnosti, za teška dela protiv opšte sigurnosti i nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova. Za ta dela propisana je kazna zatvora od dve do 12 godina. Početak suđenja Goran Vesić čeka na slobodi.
Vlade od 2012. godine
Dolaskom Srpske napredne stranke na vlast 2012. godine započinje novo poglavlje u političkom životu Srbije. Prethodnih 13 godina obeležile su vlade koje, i pored stabilne parlamentarne većine, nisu uspevale da izdrže ceo mandat. U proseku su trajale oko dve godine i bilo ih je sedam. Poslednja vlada je izglasana je 2. maja 2024, sa 152 glasa "za", 61 "protiv" i bez uzdržanih, od 213 onih koji su pristupili glasanju. Imala je 25 ministarstava i pet ministara bez portfelja.