Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je optužnicu protiv 13 okrivljenih osoba zbog pada nadstrešnice rekonstruisane Železničke stanice u tom gradu 1. novembra. Među okrivljenima su bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, bivša pomoćnica ministra Anita Dimoski, kao i bivši generalni direktori preduzeća "Infrastruktura železnice Srbije" Jelena Tanasković i Nebojša Šurlan.
Kako je saopšteno, optužnica protiv njih podneta je zbog opravdane sumnje da su izvršili krivično delo teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti.
"S obzirom na tragične posledice događaja od 1. novembra, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu očekuje da će veće Višeg suda u Novom Sadu, radi daljeg hitnog i efikasnog postupanja u ovom krivičnom postupku, u skladu sa zakonom, u kratkom roku potvrditi optužnicu, na koji način će se stvoriti uslovi za zakazivanje glavnog pretresa i utvrđivanja krivične odgovornosti svih okrivljenih", navodi se u saopštenju na sajtu tužilaštva.
Opširnije
Zagorka Dolovac prihvatila pismo studenata i pozvala ih na razgovor
Vrhovni javni tužilac Zagorka Dolovac je rekla studentima koji protestuju da izaberu petoro ljudi koji će ići na sastanak sa njenom delegacijom.
25.12.2024
Protest na Slaviji - studenti i građani traže odgovornost za tragediju u Novom Sadu
Više desetina studenata i građana na mirnom protestu u Beogradu odalo poštu nastradalima u padu nastrešnice u Novom Sadu.
22.12.2024
Prosvetari, đaci i studenti odali poštu stradalima u Novom Sadu
Studenti na oko 60 fakulteta nastavljaju blokade, a prema podacima sa sajta Ministarstva prosvete, državne fakultete pohađa 183.639 studenata
20.12.2024
Studente podržali Novak Đoković i prosvetni radnici
Protesti srpskih studenata dobijaju podršku drugih društvenih grupa.
19.12.2024
Kako izgledaju studentski protesti u svetu i zašto još traju u Srbiji
Studentski protesti povodom nesreće u Novom Sadu nastavili su se i pošto je državni vrh saopštio da su njihovi zahtevi ispunjeni.
17.12.2024
Određivanje pritvora je predloženo prema svim okrivljenima koji se ne nalaze u pritvoru, uključujući Vesića i Tanasković, dok je ostalima koji se nalaze u pritvoru predloženo produženje pritvora, prenela je Beta.
Optužnica je podignuta i protiv S. N., M. J. glavnog projektanta idejnog projekta, Lj. M. M. glavnog projektanta projekta za građevinsku dozvolu, M. S. izvestioca za konstrukcije Republičke revizione komisije, J. S. M. lica odgovornog za tehničku kontrolu, Z. S. M. i D. J. lica odgovornih za izvođenje građevinskih radova, M. G. i D. T. lica odgovornih za stručni nadzor, koji se terete za teško delo protiv opšte sigurnosti.
"Optužnica je podignuta nakon što je okončana istražna faza krivičnog postupka donošenjem Naredbe o završetku istrage", navelo je tužilaštvo.
Dodaje se da je optužnica podneta Višem sudu u Novom Sadu, a uz nju je dostavljena celokupna dokumentacija prikupljena tokom predistražnog i istražnog postupka, kao i svi ostali dokazi koji potkrepljuju postojanje opravdane sumnje za podizanje optužnice.
Novosadski studenti tražili ostavku gradonačelnika
Novosadski studenti koji su blokadi došli su danas oko 10 časova pred zgradu Skupštine grada Novog Sada. Iako je sednica Skupštine grada Novog Sada na kojoj je trebalo da se raspravlja o budžetu ponovo odložena, studenti su se okupili kao što su i najavili. Sednicu je kasno sinoć otkazala predsednica gradske skupštine Dina Vučinić, koja je optužila opoziciju i studente da pripremaju "haos".
Okupljeni studenti su protest počeli minutom ćutanja kako bi odali poštu nastradalima. Nakon minuta ćutanja, oni su pročitali zakletvu policije i uzvikivali "Bacite štitove!". Ispred Skupštine su bili i opozicioni odbornici, koji su se pridružili studentima.
Okupljeni studenti su zahtevali, na plenumu koji su održali ispred Skupštine grada, ostavku gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića. Oni su putem megafona pozvali studente da glasaju i o tome, i o zahtevu za ostavku predsednice gradske skupštine, kao i ispunjenje svih studentskih zahteva. "Odluke" su donosili podizanjem indeksa u vazduh i pravljenjem velike buke pištaljkama i vuvuzelama.
Tokom protesta studenti su pevali i himnu Srbije "Bože pravde", a od 11.52 do 12.07 odali su poštu stradalima na železničkoj stanici. Nakon ovoga protest studenata je završen. Akcija "Zastani Srbijo", odnosno 15 minuta tišine kao odavanje počasti žrtvama tragedije u Novom Sadu, održana je i u brojnim gradovima Srbije.
Akademci će na ulice i 31. decembra
Studenti u Beogradu su najavili i protest za Novu godinu, a pridružiće im se i studenti iz Novog Sada. Oni će od 23.52 do 00.07 odavati poštu stradalima. I studenti iz Niša podržavaju beogradske studente, pa će i oni Novu godinu dočekati na ulicama svog grada.
Protesti akademaca održavaju se od kraja novembra, a sve je počelo kada je studente i profesore Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu, dok su odavali poštu poginulima u Novom Sadu, napala grupa muškaraca. Četiri dana kasnije studenti FDU blokirali su fakultet, zahtevajući navedene stavke, a iz dana u dan priključivao im se sve veći broj fakulteta, ali i srednjih škola.
Studenti Pravnog fakulteta u Beogradu su 25. decembra organizovali protestnu šetnju do Vrhovnog javnog tužilaštva, gde su došli sa 1.000 identičnih pisama upućenih vrhovnom javnom tužiocu Zagorki Dolovac s porukom da "počne da radi svoj posao", nakon čega ih je ona pozvala na razgovor. Međutim, studenti nisu otišli na razgovor i naveli su da će tako biti sve dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni.
A njihovi zahtevi su:
-
objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu;
-
odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata i mladih na protestima povodom pada nadstrešnice na toj železničkoj stanici;
-
podnošenje krivičnih prijava protiv napadača na studente i profesore i njihovo procesuiranje;
-
povećanje izdvajanja iz budžeta Srbije za materijalne troškove državnih visokoškolskih ustanova od 20 odsto.
Podsetimo, 22. decembra se na Trgu Slavija u Beogradu okupilo više desetina hiljada studenata, poljoprivrednika, glumaca i građana kako bi odali poštu onima koji su izgubili živote u nesreći. Nakon protesta je direktor Arhiva javnih skupova Aleksandar Gubaš saopštio da je na temelju dostupnih visinskih snimaka taj arhiv utvrdio da je na tom protestu prisustvovalo oko 100.000 građana. Prema proceni Ministarstva unutrašnjih poslova, na skupu je bilo između 28.000 i 29.000 ljudi.