Studenti u blokadi u subotu organizuju tročasovni protest u Beogradu pod sloganom "Vidimo se na Vidovdan", za koji je najavljeno da će početi u 18 sati na Slaviji. Događaj dolazi posle niza sličnih akcija koje su oni tokom više meseci organizovali širom zemlje, nakon tragične nesreće u Novom Sadu, kada je zbog pada nadstrešnice tamošnje železničke stanice stradalo 16 osoba.
Studenti su najavili da će na skupu u glavnom gradu deliti flajere sa QR kodom koji će voditi do njihove ankete, kroz koju, kako su naveli, žele da u svoju borbu uključe sve one koji su prethodnih sedam meseci uz njih.
"Kao što smo već najavili, studenti traže izbore i u njima planiraju da učestvuju. Ne vidimo drugi izlaz iz ove situacije i način da se ovo društvo oslobodi. Ovo je veliki poduhvat i zahteva mobilizaciju svih naših resursa, ali i svu pomoć koju možemo da dobijemo od građana", kaže se u saopštenju studenata u blokadi.
Dva nova zahteva
Ranije ove nedelje studenti su uputili otvoreno pismo Vladi Srbije u kome su izneli dva nova zahteva za koje traže ispunjenje do subote u 21 sat.
Prvi zahtev je da Vlada uputi obrazloženi predlog predsedniku države za raspuštanje Narodne skupštine, sa ciljem raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora. Drugi je da to telo apeluje na Ministarstvo unutrašnjih poslova da prekine skup u Pionirskom parku i na Trgu Nikole Pašića.
Naime, u kampu studenata koji žele da uče, u pomenutom Pionirskom parku, prethodno je za subotu najavljeno postavljanje male bine i održavanje književne večeri.
Državni vrh poručio da ne prihvata ultimatum
Dan uoči održavanja studentskog protesta, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da "Srbija nije prihvatila ultimatum".
"Srpska država je bilo mnogo puta pred ultimatumima stranih velikih sila. I ovog puta su nam strane sile preko domaćih poslušnika uputile ultimatim. Odgovor srpske države je uvek bio isti. Nije Srbija šaka zobi da je pozobate. Ultimatim nije prihvacen, ne morate da čekate sutra do 21 sat", izjavio je Vučić u petak.
Istakao je da je domaća vlast bila spremna da razgovara sa svakim, ali da je to protumačeno kao slabost. "Bili smo spremni da razgovaramo sa svakim. Čuvali smo mir kada su kršili zakon. Onda je neko pomislio da to znači slabost, da su to znaci onih koji se plaše."
U petak je i prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali ocenio da je protest u Beogradu neustavan i protivzakonit jer nije priljavljen nadležnim organima. U izjavi za televiziju Pink rekao je da se zbog toga ne zna gde i kada će biti okupljanje, kojom će se trasom šetati - ukoliko će se šetati, niti ko je odgovoran ako se nešto desi.
Uz to, beogradsko Više javno tužilaštvo je apelovalo na učesnike skupa da se uzdrže od svakog oblika nasilja i pozvalo ih "da pravo na mirno okupljanje iskoriste u skladu sa Ustavom i zakonima Srbije".
Šta je iniciralo proteste i blokade
Podsetimo, studentske proteste je pre svega obeležio zahtev da se utvrdi politička i krivična odgovornost za žrtve u padu nadstrešnice koji se dogodio 1. novembra prošle godine. Blokade obrazovnih ustanova usledile su nakon što je akademce i profesore Fakulteta dramskih umetnosti (FDU), dok su odavali poštu nastradalima, napala grupa muškaraca.
Nekoliko dana kasnije studenti FDU blokirali su fakultet, zahtevajući od nadležnih da se procesuiraju odgovorni za napad, a potom i da se objavi kompletna dokumentacija koja se tiče rekonstrukcije novosadske železničke stanice, da se odbace optužbe protiv uhapšenih i privedenih tokom protesta, kao i da se za 20 odsto povećaju izdavanja za državne fakultete. Iz dana u dan u blokadi im se priključivao sve veći broj fakulteta, ali i srednjih škola.
Sem protesta i blokada, protekle mesece u Srbiji su obeležile i druge akcije studenata, uključujući redovna odavanja pošte poginulima u simboličnih 11.52 sati, što je bilo vreme pada nadstrešnice stanice.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...