Vikend za nama stavio je tačku na nekoliko ključnih događaja koji su proteklih nedelja bili u centru pažnje investitora i činili ih nervoznim, a takva atmosfera bojila je berze uglavnom u crveno. Prvi u nizu takvih događaja je postignut dogovor o granici američkog javnog duga, koji je sprečio da SAD ode u bankrot. Pored toga, investitori sada imaju i bolji pregled u kom smeru će se odvijati turska ekonomija, s obzirom na to da je pobedu odneo Recep Tayyip Erdogan, koji je jasno stavio do znanja da će nastaviti sa politikom smanjenja kamatnih stopa i kontrolisanjem kursa lire.
Protekli vikend doneo je i neke preokrete. Dok ostale tehnološke kompanije otpuštaju radnike, Alibaba je odlučila da zaposli čak 15.000 radnika do kraja godine.
I na srpskom tržištu je stigla jedna dugo očekivana vest - isplata rekordne dividende Naftne inudstrije Srbije (NIS), ali ipak kompanija nije odlučila da akcionare nagradi većim udelom u profitu.
Ovo je pet najvažnijih vesti koje danas treba da znate.
NIS-ova dividenda rekordna, a manjinski akcionari razočarani
Naftna industrija Srbije (NIS) ipak nije odlučila da akcionare nakon rekordno dobre godine nagradi većim udelom u profitu. Kako je u petak potvrđeno iz kompanije, deoničarima će na ime dividende ipak biti isplaćeno 25 odsto dobiti.
"Predloženi bruto iznos dividende za 2022. godinu iznosi 143,29 dinara po akciji. Konačnu odluku o isplati dividendi donosi Skupština akcionara NIS a.d. Novi Sad", navodi se u pozivu na sednicu skupštine koja će se održati 29. juna.
Akcije kompanije koja je listirana na Beogradskoj berzi su u petak porasle nazad na nivo od oko 850 dinara po deonici. Ranije u toku nedelje pale su na cenu od oko 800 dinara nakon što je iz kompanije rečeno da će državi na ime donacije isplatiti 60 miliona evra.
Prema ovom kretanju, dividendni prinos iznosi 16,9 odsto, što je dvostruko više nego što je on iznosio u bilo kojoj godini od 2013. NIS prema statutu isplaćuje najmanje 15 odsto profita kao dividendu, ali je prethodnih godina (osim pandemijske) akcionarima delio 25 odsto neto dobiti.
Nijedan stan u Srbiji neće moći da se proda bez energetskog pasoša
Energetski pasoš postaje obavezan i bez njega niko neće moći da proda stan. Tek pedesetak zgrada u Srbiji poseduje sertifikat o energetskim karakteristikama, a među prvima pre deset godina dobila ga je Blue house, poslovna zgrada iz Novog Beograda.
Energetski pasoš na slikovit i razumljiv način daje energetsku ocenu zgrade. Njegova svrha je da svim korisnicima pruži informaciju o energetskim karakteristikama zgrade. Često je ta ocena povezana sa troškovima za energiju i energente u objektu.
Još od 2009. godine je obavezan prilikom dobijanja upotrebne dozvole za nove zgrade. Novina je da će sve zgrade, bez obzira na starost, ubuduće morati da dobiju ovaj dokument. U njemu će se nalaziti informacije o termotehničkim sistemima koji se koriste u zgradi, svojstvima termičkog omotača zgrade, energetskim potrebama zgrade i gubicima toplote. A više o ovoj temi čitajte u posebnom tekstu.
Izbegnut bankrot u SAD, Biden i McCarthy napokon postigli dogovor
Pregovarači Bele kuće i republikanaca postigli su privremeni dogovor u subotu uveče o podizanju gornje granice američkog duga i sprečavanju bankrota koji je pretio da uzdrma svetsku ekonomiju.
Predsednik Joe Biden i predsednik Predstavničkog doma Kevin McCarthy, koji su potpisali sporazum tokom 90-minutnog telefonskog razgovora, sada moraju da uspostave okvir za konačno usvajanje zakona uprkos prigovorima tvrdolinijaša sa obe strane.
"Imamo još mnogo posla da uradimo, ali verujem da je ovo u principu sporazum koji je dostojan američkog naroda", rekao je McCarthy novinarima na Kapitolu.
Erdogan ponovo predsednik Turske
Recep Tayyip Erdogan je proglasio pobedu na predsedničkim izborima u Turskoj, a koja se pre samo nekoliko nedelja činila malo verovatnom.
Za investitore, sada je najbitnije pitanje da li će se Erdogan držati svog obećanja da će održati ekonomsku politiku koja je doživela egzodus stranog novca.
Ekonomisti kažu da je prilagođavanje monetarne politike neizbežno. Dok su centralne banke širom sveta podigle kamatne stope kako bi pokušale da uguše inflaciju, turski kreatori politike su poslušali Erdoganove pozive na ultraniske troškove zaduživanja.
Sledi...
U Privrednoj komori Srbije održava se konferencija "Srbija i Slovenija: Sa talentima budućnosti u konkurentan region", koja će okupiti predstavnike najvećih kompanija koje posluju u regionu, kao i stručnjake iz oblasti ljudskih resursa iz Slovenije i Srbije.
U Oslu počinje vazdušna vojna vežba NATO-a sa više od 150 aviona i koja će trajati do 9. juna, dok će u Atini biti saopšten datum novih parlamentarnih izbora u Grčkoj, koji će verovatno biti održani 25. juna.