Kraljica Ujedinjenog Kraljevstva, Elizabeth II, preminula je sa 96 godina u dvorcu Balmoral u Škotskoj, saopštila je kraljevska porodica. Vladajući 70 godina, bila je ubedljivi rekorder po vremenu provedenom na britanskom prestolu.
Nju nasleđuje njen najstariji sin, Charles, koji će vladati kao Charles III ukoliko ne bude uzeo drugo kraljevsko ime.
Opširnije
Lekari kraljice Elizabeth II zabrinuti za njeno zdravlje
Ona se trenutno nalazi u dvorcu Balmoral u Škotskoj i "udobno joj je", dodali su.
08.09.2022
Johnson obećao punu podršku Liz Truss
Boris Johnson je obećao da će dati punu podršku novoj liderki Velike Britanije Liz Truss i pozvao na jedinstvo u vladajućoj Konzervativnoj stranci, čak i kada je udario na one koji su ga smenili.
06.09.2022
Liz Truss je nova britanska premijerka
Truss je na izborima za predsednika britanske Konzervativne stranke pobedila Rishija Sunaka.
05.09.2022
Elizabeth II je u dvorcu Balmoral u Škotskoj bila na letovanju. Ove nedelje, prekinuta je tradicija prijema novog premijera UK u Bakingemskoj palati jer Elizabeth II nije bila u stanju da se vrati u London kako bi se sastala sa Liz Truss i odlazećim premijerom Borisom Johnsonom.
Očekuje se da će UK proglasiti više dana žalosti u trenutku kada se zemlja suočava sa energetskom krizom i rastućom inflacijom.
Elizabeth II bila je udata za princa Philipa, vojvodu od Edinburga, koji je preminuo 2021. godine, dva meseca pre svog 100. rođendana. Zajedno su imali četvoro dece, osmoro unučadi i 12 praunučadi.
Sedamdeset godina na prestolu
Elizabeth II, rođena 1926. godine, došla je na presto sa 26 godina kada je njen otac, kralj George VI iznenada preminuo u 57. godini života.
Kada se rodila, nije bilo očekivano da postane prestolonaslednica. Međutim, kada je njen stric kralj Edward VIII abdicirao 1936. godine kako bi mogao da se oženi Amerikankom Wallis Simpson, njen život se promenio.
U toku njene vladavine, UK je imalo 15 premijera, a prvi od njih bio je čuveni Winston Churchill. Analitičari smatraju da je UK za vreme njene vladavine doživela možda i najveći ekonomski i tehnološki bum zemlje u istoriji. U tih sedam decenija, poleteo je i prestao da leti Konkord, rođena je prva beba veštačkom oplodnjom, napravljen je internet, i London je još jednom bio domaćin Olimpijskih igara.
Politički, UK se pretvorilo za vreme njene vladavine iz kolonijalne sile u svetsku silu koja sa bivšim kolonijama sarađuje kroz Komonvelt. Pored toga, uvedeno je pravo na abortus, ukinuta je smrtna kazna, premijerka Margaret Thatcher se surovo obračunala sa rudarima, Hongkong je vraćen Kini, legalizovani su istopolni brakovi, a UK je slalo trupe na zemlju na Foklandskim ostrvima (koje Argentina zove Malvini), u Avganistanu i Iraku.
Političku nestabilnost u poslednjoj deceniji vladavine Elizabeth II doneli su propali referendum za nezavisnost Škotske 2014. godine i izlazak UK iz Evropske unije koji je izglasan 2016. godine.
Novi kralj i njegova porodica
Prema naslednom redu, kraljicu Elizabeth II po smrti nasledio je njen sin, princ Charles, koji je rođen 1948. godine. On je sa 73 godine postao i najstariji britanski kralj u trenutku stupanja na presto. Do sada je tu titulu držao William IV, koji je 1830. godine imao 64 godine.
Ukoliko ne bude preuzeo drugo kraljevsko ime, kao što je njegov deda George VI uradio (ime koje je u porodici koristio bilo je Albert), on će vladati kao Charles III. Poslednji put UK je imalo kralja koji se zvao Charles pre 337 godina. Ukoliko bude želeo novo kraljevsko ime, najverovatnije će izabrati jedno od svojih drugih imena: Philip, Arthur ili George.
Novi kralj najverovatnije će biti formalno krunisan tek naredne godine, ali formalno stupa na presto odmah.
Charles je poznat u javnosti kao veliki zagovornik održivog razvoja, ali je u poslednje vreme smanjio svoje angažovanje kako bi više mogao da se posveti menjanju kraljice.
Kralj Charles III trenutno je oženjen svojom drugom ženom, vojvotkinjom Camillom, koja po kraljičinoj želji postaje kraljica, budući da ju je Bakingemska palata tako oslovila u zvaničnoj objavi. Elizabeth II rekla je u obraćanju ove godine da bi ipak "iskreno želela" da Camilla dobije titulu kraljice.
Novi monarh UK ima dva sina, Williama i Harryja, iz prvog braka sa princezom Dianom. Njih dvoje prošli su kroz veoma javni i prljavi razvod 1990-ih, a Diana je tragično preminula 1997. godine u saobraćajnoj nesreći u Parizu.
Posle smrti kraljice Elizabeth II dolazi do promene u naslednom redu, tako da je novi prestolonaslednik UK princ William, koji je oženjen princezom Kate. Njih dvoje imaju troje dece, Georgea, Charlotte i Louisa, koji se u tom istom redu nalaze i u naslednoj liniji.
Pre rođenja princa Georgea, promenjena su pravila nasleđivanja kako bi i devojčica postala prestolonaslednica čak i da kasnije dobije mlađeg brata. Po starom zakonu, žene su mogle da stupe na presto, ali samo ukoliko u toj generaciji nema više muških naslednika.
Princ Harry oženjen je glumicom Meghan Markle, sada vojvotkinjom od Saseksa, koja je javno govorila u intervjuu sa Oprahom Winfrey o teškoćama života u kraljevskoj porodici. Oni žive u Sjedinjenim Američkim Državama sa sinom Archijem i ćerkom Lilibet, čije ime je bilo porodični nadimak Elizabeth II.
Važnost monarhije i pad popularnosti
Britanija je ustavna monarhija i kralj ima ceremonijalnu ulogu, ali veliki deo javnosti i dalje smatra da je kraljevska porodica kohezivni faktor u zemlji. Međutim, statistika pokazuje da će porodica posle smrti kraljice morati da se dokazuje narodu.
U istraživanju objavljenom pre tri meseca povodom platinskog jubileja kraljice Elizabeth II, 62 odsto ispitanika reklo je da podržavaju opstanak monarhije, dok je 22 odsto reklo da bi radije želeli da vide izabranog šefa države. Među ispitanicima, čak 84 odsto glasača vladajuće Konzervativne partije podržava monarhiju. Međutim, od Laburista samo 48 odsto podržava ideju nasleđivanja pozicije šefa države.
Upitani da li je institucija monarhije dobra za UK, 56 odsto odgovorilo je potvrdno. Međutim, taj broj drastično je opao od decembra 2012. godine, kada je bio 73 odsto.
U poslednjih deset godina, podrška za nastavak monarhije opala je za 13 procentualnih poena, pokazalo je istraživanje YouGova.
Pri tom, većina Britanaca smatra da je kraljevska porodica izgubila na važnosti za 70 godina vladavine Elizabeth II.
Tokom godina, kraljevska porodica preživela je niz skandala: razveli su se Charles i Diana, koja je dala i čuveni intervju za BBC u kom je otvoreno pričala o svom braku, razveli su se Sarah Ferguson i princ Andrew, princ Harry je nosio nacističku uniformu na pijanoj žurci, vojvotkinja Meghan je u javnosti govorila o problemima porodice, i najskorije, princ Andrew se pogodio na sudu u Sjedinjenim Američkim Državama pošto ga je Virginia Giuffre optužila za seksulano uznemiravanje u okviru skandala sa Jeffreyjem Epsteinom.