Bivši holandski premijer Mark Rutte postao je novi generalni sekretar NATO-a, a na toj poziciji je nasledio Norvežanina Jensa Stoltenberga, koji je vodio Severnoatlantski savez tokom deset turbulentnih godina.
Pod novim vođstvom savez će nastaviti da se rve s brojnim izazovima, a mnogima smatraju da je najveća prednost Ruttea to što je vešt i snalažljiv pregovarač.
Ovaj 57-godišnjak jedan je od najdugovečnijih evropskih političkih čelnika. Bio je premijer Holandije gotovo 14 godina, od oktobra 2010. do jula 2024, a tokom tog perioda je vodio četiri koalicione vlade, čime je dokazao svoju sposobnost postizanja konsenzusa bez ugrožavanja svojih vrednosti.
Opširnije
Mađarska radi na 'redefinisanju' svog članstva u NATO-u
Mađarska radi na "redefinisanju" statusa u NATO-u kako bi se omogućilo odustajanje ako ova vojna alijansa preduzme vojne akcije van teritorije odbrambenog saveza.
24.05.2024
Macronove greške progoniće Francusku i Evropu
Prošli periodi kohabitacije dogodili su se između vodećih stranaka.
03.07.2024
Rat u Ukrajini pravi duboke promene u globalnoj vojnoj industriji
Rat je izazvao promene u geopolitici i proizveo dalekosežne posledice na vojno-industrijske komplekse.
17.03.2024
Nemačka će možda povećati izdvajanja za vojsku na 3,5 odsto BDP-a
Nemačka bi mogla da poveća vojnu potrošnju na čak 3,5 odsto ekonomske proizvodnje.
18.02.2024
Poznat je kao snažan zagovornik svetske saradnje, ali i po zalaganju za slobodno tržište, fiskalni konzervatizam i društveni liberalizam. Tokom svog mandata usmeravao je Holandiju kroz razdoblja značajnih nacionalnih i svetskih previranja, uključujući ekonomsku krizu, pandemiju i rat u Ukrajini.
'Vrlo normalna osoba'
Rutte je rođen u Hagu 14. februara 1967. godine. Studirao je holandsku istoriju na Univerzitetu u Lajdenu. Svoju karijeru započeo je kao učitelj, radio je i u upravljanju ljudskim resursima za Unilever, a devedesetih je ušao u politiku i napredovao u redovima Narodne stranke za slobodu i demokratiju (hol. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie - VVD) na čijem je čelu bio od 2006. godine.
U Holandiji ga smatraju "vrlo normalnom osobom" koja još živi u istom kraju Haga u kojem je odrastao, vozi bicikl na posao i odlazi na odmor s istim ljudima, piše "The Guardian".
Rutte je sa svojom strankom pobedio na izborima 2010. godine i postao prvi liberalni premijer u Holandiji u 92 godine.
U svom političkom delovanju je često naglašavao ideju smanjenja državne potrošnje i promovisao individualnu odgovornost, dok je istovremeno naglašavao progresivne stavove o društvenim pitanjima kao što su prava LGBTQ+ osoba i klimatske promene.
Rutteova sposobnost pregovaranja i kompromisa osigurala mu je političku stabilnost i delotvornu vladavinu. Njegov stil vođenja - koji karakterišu pragmatizam, pregovaranje i fokus na ekonomsku stabilnost - imao je dugoročan uticaj na Holandiju i njenu poziciju u Evropskoj uniji (EU).
A upravo među njegovim glavnim adutima analitičari navode to što se dokazao kao vešt i snalažljiv političar s talentom za gradnju i održavanje neočekivanih saveza. Osim toga, retko je bio u raskoraku s mišljenjem svojih birača. Ponekad je delovao kao da predoseća promene u javnom mnjenju i pre nego što bi one došle do izražaja.
Ozbiljni izazovi
Svoju sposobnost Rutte će morati da pokaže vrlo brzo, a to neće biti lako s obzirom na to da se mora uhvatiti ukoštac sa sprovođenjem odluka koje je savez doneo od početka rata u Ukrajini, te povećati finansijsku i logističku podršku, dok ta zemlja čeka zvaničan poziv za pridruživanje organizaciji.
Osim toga, kasnije ove godine očekuju se predsednički izbori u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) koji bi mogli da utiču na neka važna pitanja. Na primer, Rutte će morati da podstakne članice da povećaju potrošnju na odbranu, a taj bi zadatak mogao postati još hitniji ako na izborima pobedi Donald Trump, koji je dosad pretio da u slučaju pobede neće štititi članice NATO koje ne troše dovoljno na odbranu. Mnogi smatraju da bi izbor novog američkog predsednika mogao biti presudan za savez i trenutne sukobe koji se vode u svetu.
Ipak, zasad Rutte ne deluje preplašen ovim pitanjima. U utorak je rekao novinarima da će nastaviti da pritiska saveznike da iskažu svoju podršku Ukrajini i povećaju potrošnju na odbranu, dodavši da ga ne brine ishod američkih izbora jer veruje da može da sarađuje s oba kandidata, preneo je Bloomberg.
Takođe, mnogi smatraju da bi upravo on, kao dugogodišnji lider zemlje članice EU, mogao da izgladi eventualne nesuglasice između NATO i evropskog bloka.