Potpredsednica SAD Kamala Harris sada je očigledan izbor za demokratsku kandidatkinju nakon što je predsednik Joe Biden objavio da se neće kandidovati za reizbor predsednika. Njen uspon predstavlja izvanredan preokret sudbine za političarku čija se nepopularnost smatrala ključnim razlogom zašto je Biden prvobitno odlučio da zatraži drugi mandat.
Iako je Harris sa svojih 59 godina osigurala veliku podršku i snažno privlači ključne glasačke grupe za demokrate, kao prva žena koja nije bele rase na funkciji potpredsednice, još uvek postoji šansa da će se drugi kandidati uključiti u trku za nominaciju.
Šta kažu ankete o Kamali Harris?
U anketi Bloomberg Newsa i Morning Consulta, rađenoj početkom jula, 46 odsto birača iz ključnih država reklo je da veruje da će Harris ispuniti predsedničke dužnosti ako Biden to više ne bude mogao.
Opširnije
Kamala Harris za 24 sata prikupila rekordnu sumu novca
Potpredsednica SAD potukla je rekorde u prikupljanju novca da bude nominovana za kandidatkinju Demokratske stranke.
23.07.2024
Kamala Harris između umerenih struja i politike identiteta
Potpredsednica SAD Kamala Harris gotovo je sigurna naslednica predsedničke kandidature Josepha Bidena.
22.07.2024
Investitori se spremaju za skok volatilnosti posle odluke Joea Bidena
Bidenovo povlačenje iz trke za predsednika izaziva zabrinutost na tržištima zbog neizvesnosti oko budućeg demokratskog kandidata.
22.07.2024
Kamala Harris namerava da postane predsednica SAD, Biden je podržao
Predsednik SAD Joe Biden se u nedelju povukao iz izborne trke.
21.07.2024
Oko 77 odsto demokrata iz ključnih država reklo je da podržava Harris da preuzme funkciju ako Biden ne bude mogao da nastavi.
U ranijoj anketi iz maja, Harris je zaostajala za Trumpom za sedam procentnih poena u hipotetičkom dvoboju u sedam ključnih država, što je širi zaostatak od četiri poena koliko je Trump imao prednost nad Bidenom u toj anketi.
Ankete objavljene nakon Bidenove katastrofalne debate s republikanskim kandidatom, bivšim predsednikom Donaldom Trumpom, pružile su ohrabrujuće znake za Harris.
Anketa CNN-a koja je urađena nakon debate pokazala je da Harris zaostaje za Trumpom između 45 i 47 odsto među registrovanim biračima u hipotetičkom dvoboju, u poređenju s Bidenom, koji je zaostajao 43 do 49 odsto. Harris je prethodno postizala lošije rezultate ili se izjednačavala sa sadašnjim predsednikom u većini anketa pre debate.
Harris je takođe postizala nešto bolje rezultate od Bidena u anketama među mladim i crnim biračima, prema Roshni Nedungadi, glavnom istraživaču u HIT Strategiesu.
Poreklo i privatni život
Harris je ćerka pokojne indijske imigrantkinje Shyamale Gopalan i Jamajkanca Donalda Harrisa. Njen otac bio je profesor ekonomije na fakultetu, a majka se bavila istraživanjem raka dojke, koju Harris često ističe kao svoj uzor.
U svojim memoarima "The Truths We Hold: An American Journey", Harris se prisetila kada je kao dete s roditeljima učestvovala na protestima za građanska prava što je ujedno i ključni izvor inspiracije za njenu odluku da se bavi pravom, a zatim i politikom.
Harris se izjašnjava kao hrišćanka, ali je takođe s majkom posećivala hinduističke hramove dok je odrastala. Njen suprug Douglas Emhoff je Jevrejin te je i prvi jevrejski suprug potpredsednika.
Kako piše Bloomberg, Harris je pohađala Univerzitet Howard i članica je Alpha Kappa Alphe, najstarijeg crnačkog sestrinstva u SAD. Diplomirala je pravo na Pravnom fakultetu Univerziteta Kalifornija u San Francisku i započela je karijeru 1990. godine kao zamenica okružnog tužioca u Ouklandu, gde je radila na slučajevima porodičnog nasilja i zlostavljanja dece.
Šta je postigla pre nego što je postala potpredsednica?
Harris je bila pionir u gotovo svakoj funkciji koju je obavljala. Izabrana je 2003. za okružnu tužiteljku San Franciska, postavši prva crnkinja na toj poziciji. Nakon toga, postala je prva crnkinja i žena uopšte koja je bila na funkciji glavne tužiteljke Kalifornije, piše Bloomberg.
Kao progresivna tužiteljka, Harris je često naglašavala reformu krivičnog pravosuđa kao jedan od svojih ključnih fokusa. Ipak, suočila se s kritikama zbog svog kaznenog rekorda, s nekima koji su ukazivali na porast broja osuda.
U svojoj knjizi iz 2009. "Smart on Crime", Harris je pisala o svojoj filozofiji rane intervencije i rehabilitacije za one koji su prvi put počinili nenasilna krivična dela.
Ona je 2016. izabrana u američki Senat, predstavljajući Kaliforniju. Tako je postala prva južnoazijska senatorka u istoriji. Kao članica Odbora za pravosuđe, Harris se istakla oštrim ispitivanjima službenika i kandidata Trumpove administracije.
Tokom svoje karijere u nacionalnoj politici, Harris se suočila s mnogim izazovima, uključujući i neke rane za koje je sama "zaslužna". Njena predsednička kampanja 2020. započela je s visokim očekivanjima, ali je propala pre stranačkih izbora u Ajovi zbog problema s jasnom porukom biračima i unutrašnjih sukoba u kampanji. Odustala je od trke u decembru 2019. godine, a Biden ju je izabrao za svog kandidata u avgustu 2020.
Šta je Harris postigla kao potpredsednica?
Kao potpredsednica, Harris je napravila nekoliko grešaka i ponekad je imala problema u komunikaciji. Kritikovali su je zbog njene uloge u rešavanju dubokih uzroka migracija dok je broj prelazaka na granici između SAD i Meksika rastao.
Republikanci su iskoristili njene gafove pa su pokušali da je prikažu kao nesposobnu. Harris je takođe imala visoku fluktuaciju osoblja na početku svog mandata, a neki bivši saradnici opisivali su je kao strogu šeficu.
Dok je Harris imala poteškoća s delovima svog portfelja poput sigurnosti granica, uspela je da mobilizuje žene, posebno crnkinje koje čine osnovu Demokratske stranke, te mlađe birače ogorčene zbog ukidanja presude Roe protiv Wadea.
Tokom poslednje godine, Harris je govorila protiv oružanog nasilja i ograničenja čedomorstva. Bela kuća ju je poslala u ofanzivu kako bi se suprotstavila političkim protivnicima, osuđujući zabrane knjiga i nova ograničenja tzv. reproduktivnog zdravlja. Putovala je zemljom kako bi razgovarala s biračima s kojima je Biden imao problema, često se pojavljujući pred publikom koja nije bele rase i pred mladim biračima, koji su prema anketama najviše razočarane grupe demokratske baze. Harris često izjavljuje da voli generaciju Z.
Ko su potencijalni kandidati za njenog potpredsednika?
Prema konvencionalnoj mudrosti, Harris bi mogla da odabere demokratskog guvernera iz ključne države, poput guvernera Pensilvanije Josha Shapira ili guvernera Severne Karoline Roya Coopera. Takođe se pominje ime guvernera Kentakija Andyja Besheara i ministra saobraćaja Petea Buttigiega.
Mark Kelly, senator iz Arizone, takođe je opcija iz ključne države. Bivši astronaut i borbeni pilot ušao je u politiku nakon što je njegova supruga, bivša zastupnica Gabby Giffords, ranjena 2011. godine. Kelly je osvojio mandat 2020, dobivši mesto koje je prethodno držao John McCain.
Ko bi još od demokrata mogao da se takmiči s Harris za nominaciju?
Zabrinutost zbog kandidature Kamale Hariss podstakla je neke demokrate da razmotre dodatne guvernere, kao što su Gavin Newsom iz Kalifornije, Jay Robert Pritzker iz Ilinoisa i Wes Moore iz Merilenda. Pritzker, milijarder, imao bi dodatnu prednost zbog prijatelja dubokih džepova koji bi mogli da pomognu u finansiranju kandidature za Belu kuću. Za razliku od Harris, oni ne nose teret Bidenovog ekonomskog i političkog rekorda.
Harris ima jedinstvenu prednost: sada može da raspolaže s 96 miliona dolara koje je Bidenova kampanja imala kada je napustio izbornu trku. Novi kandidat ne bi imao neposredan pristup svim Bidenovim kampanjskim sredstvima i započeo bi s nula dolara. Ipak, donatori koji su već dali maksimalni iznos Bidenu, prema američkom zakonu o finansiranju kampanja, mogli bi da doprinesu novom kandidatu, što bi zameni omogućilo da brže napuni svoju kasu.